Ogrzewanie niskotemperaturowe vs grzejniki

Ogrzewanie niskotemperaturowe jest formą ogrzewania, która działa na niższych temperaturach niż tradycyjne grzejniki. Ma wiele zalet. Po pierwsze, jest bardziej efektywne energetycznie, co oznacza, że zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Po drugie, rozprowadza ciepło równomierniej, co oznacza, że nie ma "gorących punktów" w pomieszczeniu. Po trzecie, jest zdrowsze dla naszego układu oddechowego, ponieważ nie wysusza powietrza tak bardzo, jak grzejniki.

Ogrzewanie wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne to kolejna popularna opcja, która zapewnia niezrównany komfort ciepłej podłogi. Jednak warto pamiętać, że taki system należy zaprojektować i zainstalować już na etapie budowy domu. Jest to kluczowe, ponieważ instalacja ogrzewania podłogowego wodnego w późniejszym czasie może być bardzo kosztowna i wymagać dużych prac remontowych.

Ogrzewanie podłogowe wodne opiera się na układzie rur, które są wbudowane w posadzkę. Woda jest podgrzewana przez źródło ciepła, takie jak kocioł grzewczy, a następnie przepływa przez rury, oddając ciepło do podłogi i rozprowadzając je równomiernie po całym pomieszczeniu.

Taki system ogrzewania podłogowego jest rozwiązaniem, które zapewnia przyjemne i jednolite ciepło. Jednak jego instalacja w już wybudowanym domu może być skomplikowana i kosztowna, ponieważ wymaga podniesienia podłogi i przeprowadzenia prac hydraulicznych.

Folia grzewcza

Folia grzewcza to rodzaj ogrzewania podłogowego, które wykorzystuje cienkie folie z elementami grzewczymi. Te folie są zwykle bardzo cienkie, z grubością poniżej 1 mm, co sprawia, że są niewidoczne i nie wpływają na wysokość podłogi.

W przeciwieństwie do mat grzewczych, które są grubsze i zawierają kablowe elementy grzewcze, folie grzewcze są cienkie i płaskie, dzięki czemu są idealne do instalacji pod cienkimi pokryciami podłogowymi, takimi jak panele winylowe.

Folia grzewcza, emituje ciepło przez promieniowanie podczerwone. Jego duży plus to możliwość instalacji w dowolnym momencie - zarówno podczas budowy, jak i remontu mieszkania. Sterowanie takim systemem jest łatwe, za pomocą elektronicznego termostatu, który można podłączyć do sieci WiFi i kontrolować poprzez aplikację. Gdy folia grzewcza jest używana do ogrzewania podłogowego, to nie tylko podłoga się nagrzewa, ale także ściany, sufit i wszystkie obiekty w pobliżu, które potem oddają ciepło do powietrza.

Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym
Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym

Ważny jest wybór odpowiedniego pokrycia podłogowego dla tego typu ogrzewania. Panele winylowe (sprawdź na: https://arbiton.com/panele-winylowe) z rdzeniem mineralnym Arbiton (HD Mineral Core) są zdecydowanie stabilniejsze niż ich odpowiedniki LVT (Luxury Vinyl Tiles), które mogą się odkształcać pod wpływem ciepła. Dlatego do ogrzewania za pomocą folii grzewczej zaleca się panele z twardym mineralnym rdzeniem, które przeszły odpowiednie testy.

Najlepsze podłogi na ogrzewanie podłogowego

Dla ogrzewania podłogowego najważniejsze jest, aby wybrać materiał, który ma niski opór cieplny. Opór cieplny to właściwość materiału, która określa, jak dobrze przepuszcza on ciepło. Im niższy opór cieplny, tym lepiej materiał przepuszcza ciepło.

Panele winylowe z rdzeniem mineralnym są doskonałym wyborem dla ogrzewania podłogowego, ponieważ mają niski opór cieplny. W skrajnym przypadku różnica między temperaturą na powierzchni panela a pod spodem panela wynosi tylko 1°C. Dla porównania, w przypadku paneli laminowanych taka różnica wynosi 6°C, a w przypadku deski warstwowej aż 8°C. Czym bardziej znacząca różnica tym większe straty ciepła, dłużej nagrzewające się pomieszczenie i niestety wyższe rachunki.

Jak zamontować folię grzewcza pod panele winylowe Arbiton z rdzeniem mineralnym

Przygotowanie do instalacji wymaga nieco uwagi. Upewnij się, że podłoże jest równe, nie jest wilgotne, a temperatura w pomieszczeniu jest zgodna z zaleceniami producent paneli.

Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym
Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym

Do paneli z kolekcji paneli winylowych Arbiton – (np. Woodric i Woodric EIR) zaleca się instalację folii grzewczych typu IR o mocy max 80W.

Poniżej instrukcja krok po kroku jak prawidłowo złożyć wszystkie elementy:

  • Zaczynamy od folii paroizolacyjnej Aquaprotec (SD min. 75m) (chroni ona folię przed wilgocią resztkową).
  • Następnie nakładamy podkład podłogowy o grubości 5mm (CS min. 400kPa) – tak by można ukryć w nim połączenia przewodów oraz zabezpieczyć łączenia paneli tzw. zamki.
  • Teraz czas na folię grzewczą IR.
  • Położenie kolejnej warstwy folii paroizolacyjnej Aquaprotec (SD min. 75m) – separacja i ochrona folii grzewczej.
  • Na końcu montujemy podłogę z rdzeniem mineralnym HD Mineral Core w systemie click.

Pamiętaj, aby instalacją folii IR zajęła się osoba z odpowiednimi uprawieniami elektrycznymi. Tym sposobem zapewnisz bezpieczeństwo, ciepło i komfort przez wiele lat.

 Oszczędności finansowe

Arbiton, jako pierwszy producent, dopuszcza montaż elektrycznych folii grzewczych razem z panelami winylowymi. Taka kombinacja, w połączeniu z fotowoltaiką, może przynieść znaczne oszczędności finansowe.

Przykładowo, przy założeniu, że średnie roczne koszty ogrzewania wynoszą około 5 000 zł, a efektywność ogrzewania podłogowego wynosi 25% większą niż tradycyjnych systemów grzewczych, możemy zaoszczędzić około 1 250 zł rocznie. To tylko oszczędności z ogrzewania! Jeśli dodamy do tego oszczędności z wykorzystania energii słonecznej, możemy oszczędzić jeszcze więcej.

Podsumowując, ogrzewanie niskotemperaturowe z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które jest zdrowe dla naszego środowiska i dla naszego portfela.

ikona podziel się Przekaż dalej