Okapy kuchenne - rodzaje, ceny, sposoby montażu, porady praktyczne

Gotowanie to ważna, codzienna czynność. Jest nie tylko potrzebna, ale też bardzo wciągająca. Przygotowywanie pysznych potraw sprawia wiele satysfakcji. Trzeba jednak pamiętać, że smażenie i duszenia nawet najlepszych składników pozostawia nieprzyjemny zapach. Pozbycie się go może sprawiać problemy. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się okapy kuchenne. Jakie rodzaje można znaleźć na rynku? Jak się je montuje? Na te pytania odpowiadamy na naszej stronie.

Podstawowy sprzęt do kuchni

Kompletując wyposażenie warto mieć na uwadze okapy kuchenne. Są to, bowiem bardzo ważne, domowe urządzenia. Przede wszystkim służą do oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Wydzielanych podczas gotowania, gdy różne aromaty łączą się ze sobą. Kolejnym zadaniem okapów jest ochrona pomieszczenia oraz znajdujących się w nim mebli i akcesoriów przed tłustym osadem. Przygotowując się do zakupu warto wiedzieć, że te urządzenia dzielą się na dwie główne odmiany. Różniące się budową i sposobem działania wyciągi oraz pochłaniacze. Pierwsze z wymienionych potrafią odciągać wilgoć z kuchni i obniżać w niej temperaturę.

Nieco szerzej opiszemy okapniki i ich podstawowe rodzaje. Na początek wyciągi działające w układzie otwartym. Zasysają zanieczyszczone powietrze, filtrują je a następnie odprowadzają na zewnątrz budynku. By mogły działać jak należy każdy egzemplarz podłącza się do osobnego, pojedynczego przewodu wentylacyjnego. Są to bardzo wydajne i wielofunkcyjne urządzenia. Niestety nie da się ich zastosować w każdym domu. Nie sprawdzą się w blokach i kamienicach ze wspólnym dla wszystkich układem wentylacyjnym. Odprowadzałyby powietrze z jednej kuchni, lecz trafiałoby ono do sąsiedniej. Dlatego też powstała jeszcze jedna wersja.

W budynkach z łączoną wentylacją wykorzystuje się elektryczne pochłaniacze. Są to okapniki działające w układzie zamkniętym. Podobnie jak sprzęty opisane powyżej zasysają zanieczyszczone powietrze. Przepuszczają je przez system specjalnych filtrów. Jednakże nie odprowadzają czystego powietrza poza mieszkanie. Wtłaczają je z powrotem do kuchni. Dlatego właśnie nie wymagają podłączenia do wentylacji. Najlepsze pochłaniacze są wyposażone w wymienne filtry węglowe. Ceny wkładów nie są wysokie. Więcej informacji o sposobie działania obu wersji okapów opublikowaliśmy na naszej stronie.

Okapy kuchenne i sposoby ich montażu

Po zapoznaniu się z głównym podziałem urządzeń należy przejść do kolejnego. Bierze on pod uwagę miejsce i sposób montażu. Idąc tym tropem można zauważyć, że niejeden sklep ma w ofercie okapy przyścienne. Zwane są także kominowymi a mocuje się je bezpośrednio do ściany. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Bardzo podobne są wersje narożne. Różnicą jest w zasadzie tylko to, że da się je zainstalować jedynie w rogach pomieszczenia. Ma to dwie wielkie zalety. Po pierwsze urządzenie można zamontować w kuchni o nietypowym ułożeniu. Po drugie okap narożny nie zdominuje wystroju wnętrza.

Dobry sklep internetowy lub stacjonarny ma w asortymencie okapy wyspowe i sufitowe. W pierwszym przypadku jest to okapnik wolnowiszący, ekranowy lub innego typu. Montuje się go bezpośrednio do sufitu tak by zwisał nad wyspą kuchenną. Zatem często współpracuje z grzewczą płytą elektryczną lub indukcyjną. Choć czasem znajduje miejsce nad kuchenką gazową. Można, bowiem dociągnąć gaz do wyspy, choć jest to dość skomplikowane. Wracając do tematu, kolejny na liście okap sufitowy różni się od wyspowego. Mocuje się go w suficie podwieszanym. Tak by tworzył z nim równą powierzchnię. Dobrze pasuje do minimalistycznych aranżacji.

Okap wolnowiszący i sufitowy to nie ostatnie opcje do wyboru. Do nabycia jest również:

  • Okap podszafkowy – niezbyt duży pochłaniacz lub wyciąg montowany do ściany pod szafką kuchenną,
  • Okap podszafkowy do zabudowy –podobny do powyższego ale mocuje się go w wiszącej szafce,
  • Okap teleskopowy – montowany w szafce, ma ruchomą szufladę, której wysunięcie uruchamia urządzenie,
  • Okap uchylny –montowany w wiszącej szafce, uruchamiany podniesieniem przedniej płyty.

Obszerniejszy opis wymienionych wersji i ich ceny można znaleźć w artykułach na naszej stronie.

Jak wybierać okapy kuchenne? – najtańsze nie znaczy najlepsze

Każdy dobrze zaopatrzony salon ze sprzętem AGD ma duży wybór okapów. Nie ma znaczenia czy jest to sklep internetowy czy stacjonarny. Trzeba, więc wiedzieć jak wybierać urządzenia tego typu. Cena nie powinna być najważniejszym kryterium. Najtańsze egzemplarze zazwyczaj nie są najlepsze. Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest wydajność. Dopasowana do wielkości kuchni. Okap ekranowy czy teleskopowy powinien, na najniższym biegu, przefiltrować całe powietrze z kuchni przynajmniej 6 razy. Na najwyższym biegu ta liczba wzrasta do 12. Wydajność urządzenia oblicza się mnożąc kubaturę pomieszczenia prze minimalną i maksymalną filtrację.

Szklany czy metalowy okap to urządzenie elektryczne. Ważna jest, więc jego energooszczędność. Warto stawiać na egzemplarze z najwyższą klasą energetyczną. To obniży koszty eksploatacji. Trzeba też wiedzieć, że im wydajniejszy sprzęt tym ciszej pracuje. Jest to niewątpliwa zaleta. Okap wiszący nad kuchenką gazową lub płytą grzewczą powinien być od niej nieco większy. Dzięki temu będzie lepiej eliminował nieprzyjemne zapachy. Kolejna sprawa to dodatkowe funkcje. Dobrze, gdy okapnik ma wbudowany czujnik wymiany filtra itp. Najlepsze modele są dość drogie, na szczęście jednak niejedna promocja obniża koszty zakupu.

Wybierając okap do kuchni trzeba mieć też na uwadze jego wygląd. Musi pasować do ogólnej aranżacji. Wiedząc o tym producenci oddają do dyspozycji wiele opcji. Sprzęt może być czarny, biały lub w wielu innych kolorach. W kwestii materiałów spotykany jest okap szklany, ceramiczny, stalowy. Do dyspozycji są rozmaite kształty. Wszystko to sprawia, że w sklepach można znaleźć urządzenie do każdej kuchni. Rozwinięcie tematu wyboru najlepszego okapu znajduje się na naszej stronie. Zamieściliśmy tam też więcej ciekawych informacji. Nie umyka nam żadna promocja, opisujemy popularne modele, ceny i wiele więcej.