Olej kokosowy na trudne plamy - skuteczność, działanie, sposoby stosowania

Mocno zabrudzone lub poszarzałe ubrania można czyścić na dwa sposoby. Pierwszym jest pranie z użyciem detergentów. Proszków i płynów dostępnych w sklepach. Drugą metodą jest wykorzystanie środków znajdujących się w niejednym domu. Takich jak soda oczyszczona i proszek do pieczenia. Ich właściwości wybielające są dobrze znane. Ciekawą propozycją jest także olej kokosowy na trudne plamy. Jak go stosować? Czy rzeczywiście jest skuteczny?

Olej z kokosa – skąd się bierze i jakie ma zastosowanie?

Olej z kokosa to tłuszcz roślinny topniejący w temperaturze 22-28°C. W stałej lub półpłynnej konsystencji przybiera białą barwę. W postaci płynnej staje się lekko żółty. Ten produkt jest pozyskiwany z kopry. Twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Skoro już wiadomo skąd się bierze, warto wspomnieć, w jakich odmianach występuje. Do dyspozycji jest olej virgin pozyskiwany poprzez fermentację, odwirowywanie lub ogrzewanie kopry. Z suszonego miąższu powstaje wersja rafinowana. Do wyboru jest także olej nierafinowany, tłoczony na zimno. Cena każdego z produktów jest stosunkowo niska.

Rafinowany olej kokosowy ma długi termin przydatności do spożycia. Jednakże w procesie produkcji traci większość składników odżywczych. W związku z tym za najzdrowszy uchodzi olej nierafinowany. Zawiera między innymi witaminy B2, B6, C i E. Do tego dochodzi kwas foliowy, magnez, jod, wapń, żelazo, potas, fosfor. W skład opisywanego produktu wchodzi około 8% nienasyconych kwasów tłuszczonych. Pozostałe 92% stanowią nasycone kwasy tłuszczowe. Są to związki, których nadmierne spożycie ma negatywny wpływ na zdrowie. Z tego powodu opinie specjalistów o oleju kokosowym są mocno podzielone.

Według zwolenników, olej tłoczony na zimno ma sporo pożytecznych właściwości zdrowotnych. Wspomaga spalanie zbędnych kilogramów. Pomaga regulować poziom cukru we krwi, wykazuje także działanie zbliżone do antybiotyków. Ponadto bywa wykorzystywany w kosmetyce. Jest składnikiem kremów i balsamów do ciała, preparatów zwalczających trądzik lub odżywiających włosy. Więcej informacji na temat jego działania zdrowotnego można poznać na naszej stronie. Natomiast w tym artykule przechodzimy do innej, ważnej kwestii. Chodzi tu o olej kokosowy na trudne plamy pokrywające ubrania.

Skuteczność oleju z kokosa w walce z plamami

Zastosowanie oleju kokosowego na plamy może okazać się nowością dla wielu osób. Warto, więc wspomnieć, że ten produkt wykazuje znakomite właściwości wybielające. Poradzi sobie z mocnymi zabrudzeniami na przykład z rdzy, soków owocowych czy kosmetyków. Trzeba tylko po zabrudzeniu szybko działać. Olej należy nanieść wyłącznie na plamę, najlepiej przy pomocy patyczka kosmetycznego. Następnym krokiem jest wstępne zapranie ubrania odplamiaczem. Po tym pozostaje już tylko zwykłe pranie w pralce. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka. Co ciekawe nie jest to jedyny sposób do wyboru.

Usuwanie zabrudzeń olejem kokosowym nie musi odbywać się z udziałem odplamiacza. Czasem preparat może się niespodziewanie skończyć. Innym razem do zakupu nie będzie zachęcać dość wysoka cena. W obu sytuacjach można sięgnąć po środek znajdujący się w niemal każdej kuchni. Chodzi tu o sodę oczyszczoną, która jest znakomitym wybielaczem. W połączeniu z masłem kokosowym świetnie usuwa plamy. Wiadomo już, że olej jest stosowany w kuchni i kosmetyce. Wydatnie pomaga usuwać zabrudzenia z ubrań. Czy są to jego jedyne zastosowania? Otóż okazuje się, że nie.

Olej kokosowy na trudne plamy to nie ostatnia opcja do wyboru. Ten wszechstronny produkt jest wykorzystywany do impregnacji drewna. Na przykład desek do krojenia czy drewnianych łyżek. Można nim czyścić wanny lub umywalki. Co już pokazał przy usuwaniu plam z ubrań, świetnie rozpuszcza brud. Co zrobić, gdy guma do żucia przykleiła się do dywanu lub podłogi z innego materiału? Na gumę trzeba nanieść olej, który ją zmiękczy. Po tym jej usunięcie będzie znacznie łatwiejsze. Po rozszerzenie tematów poruszanych w tym artykule zapraszamy na nasza stronę. Publikujemy tam także wiele innych, interesujących materiałów.