Oparzenia słoneczne – powstawanie i konsekwencje

Jak może dojść do oparzeń słonecznych?

W przeciwieństwie do innych oparzeń tj. oparzenie olejem czy oparzenie wrzątkiem, do uszkodzenia skóry przez promienie słoneczne może dojść, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dotyczy to szczególnie osób z cerą jasną i bardzo jasną (fototyp I i II).

Do oparzeń słonecznych dochodzi niekoniecznie w wyniku celowego opalania. Są na nie narażeni ludzie, którzy pracują na świeżym powietrzu bez odpowiedniej osłony. Mogą ich doświadczyć wczasowicze po wycieczce w góry w słoneczny dzień albo po kąpieli w morzu. Czasami osoby o bardzo wrażliwej skórze doznają oparzeń po zwykłej wycieczce na miasto.

Najprostszym sposobem, żeby zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami, jest krem z filtrem i ubranie osłaniające wrażliwe części skóry. Dokładniej o zabezpieczeniach powiemy dalej.

Konsekwencje oparzeń słonecznych

Leczenie oparzeń skóry jest zależne od stopnia uszkodzenia i zajętej powierzchni. Oparzenia wywołane promieniami słonecznymi najczęściej podchodzą pod tak zwane oparzenia 1 stopnia. Oznacza to, że poparzona skóra jest zaczerwieniona, może piec i swędzić. Pojawia się też miejscowa gorączka. Po jakimś czasie naskórek zaczyna się złuszczać, co jest nieprzyjemnym, ale niezbędnym etapem. Razem z zejściem naskórka mijają dolegliwości i nie zostają ślady po oparzeniu.

Niestety przy większej wrażliwości skóry lub dłuższym wystawieniu na słońce może dojść do oparzenia 2 stopnia. Wówczas pojawiają się bąble po oparzeniu, wypełnione płynem surowiczym. Oparzenia słoneczne 2 stopnia to poważniejsza dolegliwość. W takim przypadku objawy mogą się utrzymać nawet do kilku tygodni. Przypominają trochę oparzenie olejem, chociaż raczej nie zdarza się, żeby zostawiały trwałe blizny.

Czym leczyć poparzenia słoneczne?

Czym smarować oparzenia?

Poparzenie słońcem rzadko jest na tyle głębokie, żeby wymagało interwencji lekarza. Zwykle możemy poradzić sobie z nim we własnym zakresie, nawet spędzając wakacje pod namiotem czy w kamperze. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie i chłodzenie skóry. Oto kilka wskazówek czym smarować oparzenia:

  1. Panthenol – może być to pianka o tej nazwie lub środek z zawartością panthenolu.
  2. Maść lub krem z alantoiną – alantoina łagodzi podrażnienia, działa kojąco na pieczenie. Działa też nawilżająco.
  3. Hydrożel – może być w tubce lub butelce z dozownikiem. Miejsce nawilżone hydrożelem zabezpieczamy opatrunkiem.

Ważne jest nie tylko czym smarować oparzenia, ale jak postępować, żeby sobie nie zaszkodzić. Nie powinno się natłuszczać miejsc oparzonych. Lepiej nawilżyć chłodną wodą niż zahamować mechanizm odprowadzania ciepła zbyt tłustym kremem czy olejkiem. Druga ważna sprawa – oparzenia słoneczne zawsze chłodzimy słodką wodą! Kiedy dojdzie do oparzeń słonecznych nad morzem, to może nam przyjść do głowy schłodzenie ich wodą morską. To zły pomysł, gdyż zawarta w niej sól podrażnia skórę, a bakterie mogą wywoływać zakażenia.

Co jest dobre na oparzenia słoneczne, kiedy nie mamy profesjonalnych maści czy żelów? Najpopularniejszym środkiem naturalnym jest kefir. Ma działanie chłodzące, antybiotyczne i tworzy warstwę ochronną. Zamiast kefiru możemy spróbować użyć jogurtu naturalnego lub kwaśnego mleka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na oparzenia.

Oparzenia 2 stopnia i poważniejsze

Kiedy np. zaśniemy po opalaniu, to oparzenia słońcem mogą mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Pojawiające się bąble po oparzeniu nie są dobrym znakiem. Należy natychmiast uciec do cienia, a uszkodzoną skórę chłodzić okładami z zimnej wody lub chłodnym prysznicem. Przy każdym rodzaju oparzeń, również, gdy jest to oparzenie wrzątkiem, parą lub metalem należy używać chłodnej, ale nie lodowatej wody. Nie powinno się wystawiać skóry i całego organizmu na dodatkowy szok termiczny.

Leczenie oparzeń skóry 2 i 3 stopnia może wymagać interwencji lekarza. Specjalista lepiej zdecyduje, co jest dobre na oparzenia słoneczne tego rodzaju. Może być to szczególnie potrzebne w przypadku szerokich oparzeń, obejmujących np. ręce i całe plecy.

Poparzona skóra w przypadku cięższego uszkodzenia może wywoływać ból i gorączkę. Można je łagodzić, stosując doustnie lub miejscowo preparaty z ibuprofenem i paracetamolem. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy je zastosować, to warto poradzić się lekarza.

Pamiętajmy koniecznie, żeby nie przebijać ani nie wyciskać pęcherzy. Płyn surowiczy jest niezbędny do samoleczenia organizmu. Otwarcie bąbli mogłoby narazić skórę na zakażenia.

Jak unikać oparzeń słonecznych?

Poparzenia słońcem - podstawowe środki ochrony

Świadomość, że możemy być narażeni na oparzenia słoneczne, pomaga im zapobiec. Dlatego warto pamiętać, że poparzenia słońcem występują nie tylko podczas opalania. Dużo zależy od tego, jaki mamy fototyp skóry, czy zażywamy leki zwiększające jej wrażliwość na działanie promieni UV. Trzeba też zwracać uwagę na to, jaka jest pora roku, dnia i pogoda. Jak wspomnieliśmy wcześniej nawet wycieczka na miasto czy na dłuższe zakupy może nas narazić na oparzenia słoneczne. W polskich warunkach (i w innych krajach klimatu umiarkowanego) słońce najsilniej operuje w miesiącach letnich, w godzinach 10-15.

Widoczne ślady po oparzeniach słonecznych skóry, a także oparzenia i sposoby na nie, najlepsze preparaty i środki
Oparzenia słoneczne skóry na plaży krok po kroku, czyli co zrobić przy oparzeniu słonecznym, najlepsze sposoby i środki

Jeżeli jesteśmy amatorami górskich wycieczek, to szkodliwe działanie promieni UV zwiększa się wraz z wysokością nad poziomem morza. Im rzadsze powietrze, tym większa szansa, że doznamy oparzenia słonecznego.

Kąpiel w morzu naraża nas podwójnie na oparzenia słoneczne. Po pierwsze jesteśmy odkryci, a kremy ochronne są po jakimś czasie spłukiwane. Po drugie słona woda wysusza naskórek, co bardziej naraża go na działanie słońca. W dodatku kąpiel morska zwykle odbywa się w pełnym słońcu (w przeciwieństwie do rzek, które są zacienione).

W związku z tym niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje w góry, czy nad morze powinniśmy pamiętać o kremie lub innej substancji z filtrem UV. W czasie najsilniejszego promieniowania w miarę możliwości pozostajemy w cieniu lub zakrywamy skórę ubraniem. Po kąpieli i po opalaniu używajmy odpowiednich kosmetyków ochronnych.

Fototyp skóry i przyjmowane preparaty

Nawet osoby o ciemnej karnacji mogą być narażone na oparzenia słoneczne. Jednak najbardziej są na nie narażeni ludzie o fototypie skóry I i II. Typ pierwszy nie powinien się w ogóle opalać. To osoby o cerze bladej, jasnych włosach (blond lub rude) i jasnych oczach. Bardzo często mają też piegi na twarzy i rękach. Osoby takie mają niemal gwarantowane oparzenia słońcem, dlatego powinny unikać promieni UV i stosować silne filtry. Występują u nich łatwiej również bąble po oparzeniu i inne oznaki poważniejszych uszkodzeń skóry.

Nie każdy blondyn musi unikać słońca. Osoby o jasnych oczach i włosach mogą mieć też typy skóry II i III. Typ II opala się trudno, ale może spróbować. Typ III bez problemu może złapać trochę opalenizny.

Dużo swobodniej mogą się czuć na słońcu posiadacze fototypu IV (skóra jasnobrązowa i oliwkowa) oraz V (brązowa skóra, ciemne włosy i oczy). Mimo wszystko nawet takie osoby mogą ulec opaleniom słonecznym. Tylko osoby o skórze ciemnobrązowej i czarnej nie mają się czym przejmować.

W Polsce najwięcej osób posiada skórę o fototypie II i III, dlatego w letnie dni wzrasta u nas liczba oparzeń słonecznych.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o wpływie leków na wrażliwość skóry. Istnieje wiele lekarstw i preparatów, które mogą czynić nas bardziej wrażliwymi na słońce. Na oparzenia słoneczne są narażeni użytkownicy niektórych antybiotyków, środków przeciwdepresyjnych. Niektóre substancje mogą wywoływać nie tylko typowe poparzenie słońcem, ale uczulenia np. przebarwienia czy pęcherze. Nie sposób wymienić tu wszystkich leków wywołujących nadwrażliwość skóry. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia, to po prostu sprawdź skład przyjmowanych preparatów lub poradź się lekarza.

Leczenie oparzeń skóry to dodatkowy kłopot. Dobrze wiedzieć co jest dobre na oparzenia słoneczne, ale jeszcze lepiej po prostu unikać ich powstawania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny