Oparzenie tłuszczem i parą - charakterystyka

Poparzenie gorącym olejem

Gorący olej jest jedną z bardziej niebezpiecznych substancji. Rozgrzewa się do wysokich temperatur i długo trzyma ciepło. Dlatego jest taki dobry do smażenia. Jednak kiedy dostanie się na skórę wczepia się w nią i może spowodować dotkliwe poparzenie.

Rzadko zdarza się, żeby tłuszcz powodował lekkie oparzenia skóry, to znaczy I stopnia. Raczej mamy gwarancję, że mogą powstać bąble po oparzeniu, zwłaszcza jeżeli natychmiast nie udzielimy pierwszej pomocy. Często narażone są nie tylko ręce, ale również twarz. Zaś poparzona twarz jest dużo bardziej wrażliwa na tego typu zdarzenia.

Oparzenie tłuszczem należy więc traktować poważnie i szybko zadziałać zgodnie z procedurą. Pierwsza pomoc powinna być udzielona jak najszybciej. Najczęściej jest to po prostu zanurzenie oparzonej skóry w zimnej wodzie. Na pewno oparzenie palca, ręki czy nawet stopy jest łatwiejsze do leczenia. Jeżeli mamy poparzoną twarz, to najlepiej przemywać ją wacikiem lub przyłożyć szmatkę albo gazę zanurzaną w chłodnej wodzie.

Oparzenie parą i wrzątkiem

Chociaż mówimy o oparzeniu tłuszczem, to warto wspomnieć o innych rodzajach oparzeń, które mogą nas spotkać podczas codziennych domowych czynności. Chociaż kiedy pytamy czym smarować oparzenia albo jak udzielić pierwszej pomocy, to zależy bardziej od stopnia oparzenia niż od jego źródła. Źródło ma jednak często wpływ na to jak zaawansowane będzie oparzenie.

Do oparzenia parą może dojść, kiedy podnosimy pokrywkę gotującej się zupy lub wody. Tego typu wypadki częściej uszkadzają dłonie chociaż czasem para buchnie nam w twarz. Para ma tę wadę, że w ciągu kilku sekund może pokryć dużą powierzchnię ciała. Kiedy po pryśnięciu oleju mamy poparzoną twarz, to najczęściej w jednym miejscu albo punktowo. Gorąca para może natomiast ogarnąć całą powierzchnię twarzy. To bardzo niebezpieczne i należy natychmiast schłodzić oparzoną twarz wodą. Tu najlepiej użyć szmatki, którą przyłożymy delikatnie do twarzy.

W przypadku wrzątku do poparzenia twarzy dochodzi niezwykle rzadko. Czasami dotyczy to małych dzieci, które ściągną ze stołu gorącą herbatę czy kawę. W większości przypadków oparzenia gorącymi płynami dotyczą rąk. Jeżeli dojdzie do oparzenia palca, kilku palców lub dłoni, to można bez problemu włożyć poszkodowaną kończynę pod strumień zimnej wody.

Oparzenia parą i wrzątkiem z reguły mijają szybciej niż oparzenia tłuszczem i należą do lekkich oparzeń skóry. Jak już wspomnieliśmy olej rozgrzewa się do wyższych temperatur i dlatego jest tak bardzo niebezpieczny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym smarować oparzenia.

Jak pielęgnować i czym smarować oparzenia

Pierwsza pomoc po oparzeniu

Kiedy dochodzi do nagłego wypadku z gorącym olejem, to najważniejsze jest, żeby nie wpadać w panikę. W takim razie co zrobić po oparzeniu? Oto tabela dotycząca pierwszej pomocy krok po kroku.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Rodzaj i stan oparzenia

Pierwsza pomoc

Zabezpieczenie oparzenia

Oparzenia lekkie, bez ran

Zmycie chłodną wodą

Dezynfekcja alkoholem 70% i założenie suchego opatrunku

Oparzenia z otwartą raną lub zdartym pęcherzem

Delikatne przemycie letnią wodą

Dezynfekcja spirytusem, 1% gencjaną lub 5% roztworem azotanu srebra i założenie suchego opatrunku

Oparzenia rozległe lub poparzenia twarzy i szyi

Schłodzenie oparzonego obszaru

Dezynfekcja, leczenie otwarte – bez opatrunku, w jałowej bieliźnie

Przeprowadzając leczenie przy poparzonej twarzy lub rozleglejszych oparzeniach na ciele możemy zastosować letni prysznic. Trzeba jednak pamiętać, żeby po wysuszeniu pilnować poszkodowanego przed utratą ciepłoty ciała. Należy podawać mu ciepłe napoje i zadbać o okrycie go kocem lub ochronę przed wychłodzeniem w inny sposób. W cięższych przypadkach reszta decyzji co robić po oparzeniu należy do lekarza. Jeżeli stan poszkodowanego jest stabilny i stopień poparzenia niewielki, to wymiana opatrunku powinna wystarczyć. Jego dolegliwości można złagodzić pewnymi substancjami, o czym piszemy poniżej.

Oblewania palca zimną wodą, czyli porady, co zrobić po oparzeniu i oparzenie olejem
Domowe sposoby na oparzenie olejem i oparzenie parą, czyli co zrobić po oparzeniu

Jak złagodzić dolegliwości po oparzeniu?

Oparzenie olejem może powodować różne dolegliwości. Nawet po lekkich oparzeniach skóry występuje swędzenie lub nadwrażliwość na dotyk. Kiedy uszkodzenie naskórka jest poważniejsze, przy pojawieniu się bąbli po oparzeniu lub otwarciu rany, swędzenie jest szczególnie dokuczliwe. Nie powinno się tego rozdrapywać. Czym smarować oparzenia, jeżeli odpadają ostre środki dezynfekujące?

Zwykle poleca się panthenol. Nie powinno się go jednak stosować przy poważniejszym poparzeniu. Pech w tym, że poparzenia gorącym olejem zwykle są cięższe. Na swędzenie skóry polecane są też substancje z alantoiną. W aptekach dostaniemy je pod różnymi nazwami. Możemy powiadomić aptekarkę, że doszło do oparzenia tłuszczem, nawet pokazać, jak wygląda blizna. Przy oparzeniu palca lub fragmentu twarzy nie powinno to stanowić problemu. Może się okazać, że dostaniemy preparat, który nie tylko będzie w stanie złagodzić objawy, ale dodatkowo wyleczyć. Dostępne są maści z antybiotykami, które mają dodatkowe działanie przeciwbakteryjne.

Warto zapytać nie tylko czym smarować oparzenia, ale jakie inne preparaty lecznicze i łagodzące zastosować. W przypadku swędzącej i szybko wysychającej skóry warto na przykład użyć plastra żelowego. Możemy też stosować pianki i substancje nawilżające w sprayu, a w cięższych przypadkach opatrunki ze srebrem koloidalnym czy chlorheksydyną.

Jak długo goi się poparzenie

Kiedy przyglądamy się naszym bąblom po oparzeniu, albo kolejną noc męczymy się ze swędzącą i bolącą skórą, pojawia się pytanie – jak długo to będzie trwało?

Oparzenie olejem zwykle jest zaliczane do oparzeń drugiego stopnia. W tym przypadku gojenie może trwać od 10 do 14 dni. Jeżeli prawidłowo i szybko udzielono pierwszej pomocy, to czas ten może być krótszy. Tak czy inaczej trzeba się przygotować na więcej niż tydzień cierpień.

Szybkość gojenia zależy też od tego jak będziemy traktować nasze oparzenie, czy nie popełnimy błędów i jakie są zdolności regeneracyjne naszego organizmu. Niektórzy farmaceuci zalecają stosowanie opatrunków z miodem Manuka albo zwykłej maści propolisowej. Miód należy do substancji, które przyspieszają regenerację naskórka.

Przy oparzeniu olejem najważniejsze jest spokojne i rozważne podejście. Większość tego typu oparzeń jest łatwa do wyleczenia. Jeżeli zastosujemy się do porad, a w razie potrzeby skonsultujemy leczenie z farmaceutą lub lekarzem, to bez problemu nasza skóra zregeneruje się w przewidywanym czasie.

ikona podziel się Przekaż dalej