Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w domu i w mieszkaniu?

Wilgotność powietrza powinna być definiowana jako procentowa zawartość wody w danej objętości powietrza. Normy podają, że prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna zawierać się w przedziale 30 – 65%. Optymalna wilgotność powinna być nieco wyższa. Dlatego, żebyśmy mogli czuć się komfortowo, zalecana jest zawartość pary wodnej w powietrzu wynosząca ok. 40 – 60%.

Odpowiedni poziom nawilżenia w domu i w mieszkaniu wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie. Optymalna wilgotność powietrza sprzyja także podłogom, meblom, przechowywanej odzieży oraz książkom. Polskie normy podają, że poziom wilgotności powietrza w domu, nie może być niższy niż 30%. Granica 30% jest minimalną dopuszczalną wartością nawilżenia, ponieważ w zależności od pory roku wilgotność powietrza w domu ulega zmianie.

Najbardziej „suchym” okresem jest zima, kiedy zaczyna działać centralne ogrzewanie. W związku z tym warto kontrolować stopień nawilżenia, by uniknąć skutków ubocznych zbyt suchego powietrza (np. katar, kaszel, sucha skóra, złe samopoczucie itp.). Poniżej podpowiemy, jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu. Ta wskazówka z pewnością będzie bardzo pomocna. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o nawilżaczu ultradźwiękowym.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?

Polecanym sposobem pomiaru jest wykorzystanie specjalnego urządzenia elektronicznego, jakim jest miernik wilgotności i temperatury (wilgotnościomierz). Urządzenie można kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Dzięki niemu bez problemu można zmierzyć temperaturę, punkt rosy oraz wilgotność powietrza w dowolnym pomieszczeniu. Urządzenie bada także, jak działa klimatyzacja.

Optymalna wilgotność powietrza w domu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ma także wpływ na stan mebli czy ubrań. Poznaj sposoby na zmianę wilgotności powietrza.
Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany

Należy wiedzieć, że odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu regulowana jest zawsze przez dwa czynniki – wentylację i temperaturę. Najważniejsze jest zachowanie równowagi, ponieważ zbyt nagrzane powietrze bardzo się wysusza, pozostawiając wiele skutków ubocznych i negatywnie odbijając się na naszym zdrowiu. Natomiast zbyt dużo wilgoci przyczynia się z kolei do powstawania pleśni czy grzybów.

Bardzo ważna jest więc wentylacja w domu, która odpowiada za wymianę powietrza. Jeśli natomiast w naszym domu panuje nadmiar wilgoci, zalecana jest tutaj klimatyzacja, która będzie najlepszym rozwiązaniem. Zastosowanie klimatyzatora sprawi, że zbyt wysoki poziom wilgoci w domu będzie sukcesywnie redukowany. Emitowane ciepło wysuszy z powietrza nadmiar pary wodnej.

Sposoby na zmianę wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Jak się okazuje, w prosty sposób możemy zmienić poziom wilgotności powietrza w domu. Zawartość pary wodnej w zbyt suchym powietrzu można zwiększyć na przykład poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza (parowy, ultradźwiękowy, ewaporacyjny lub tradycyjny). Niezawodnym sposobem jest także częste zraszanie zielonych roślin doniczkowych.

Wilgotność powietrza w dowolnym pomieszczeniu, można samodzielnie zwiększyć także poprzez suszenie na kaloryferze mokrego prania lub postawienie w jego pobliżu pojemników z wodą. Co ciekawe, poziom wilgotności powietrza poprawiają także kwiaty cięte, umieszczane w dużych wazonach, a także duże akwaria z odkrytą taflą wodną.

Podsumowując, aby osiągnąć odpowiedni poziom nawilżenia w domu, potrzebna jest w pierwszej kolejności dobra wentylacja, która będzie odpowiadała za efektywną wymianę powietrza. Warto też zainwestować w wilgotnościomierz, aby móc na bieżąco kontrolować poziom nawilżenia powietrza w domu. Dzięki takiej prewencji jakość naszego życia znacznie się poprawi, a skóra i włosy szybko nam za to podziękują.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny