Ugryzienia owadów – które są najgroźniejsze?

Dlaczego pojawia się obrzęk

Jeżeli jesteśmy na wycieczce w lesie czy opalamy się na trawie na działce, to często nie zauważamy co nas gryzie. Dopiero swędzenie i obrzęk zwracają naszą uwagę. Jeżeli jest to kleszcz lub komar, to mamy szansę zobaczyć winowajcę. Jednak często zdarza się, że nie wiemy co nas ugryzło.

Ugryzienie owada jest szczególnie niebezpieczne, jeżeli wpuszcza on pod skórę substancję znieczulającą lub jad. Nasz organizm reaguje natychmiast, wysyłając w to miejsce przeciwciała. Często pojawia się bąbel lub zaczerwienienie. Gorzej, kiedy dochodzi do wystąpienia obrzęku. Oznacza to, że organizm może sobie gorzej radzić sobie ze zwalczeniem trucizny. U osób z bardziej intensywnym uczuleniem może się pojawić nawet wstrząs anafilaktyczny.

Obrzęki pojawiają się też czasem po ugryzieniu meszki. O ile w przypadku komara jest to reakcja na substancję znieczulającą, o tyle meszka po prostu zostawia rankę. Do rozdrapanego przez owada miejsca wpuszczane są substancje trujące, zawarte w ślinie meszek. Dla niektórych osób mają one działanie silnie uczulające. Może dojść nawet do obrzęku płuc. Powodują też mdłości, bóle głowy i lekkie objawy zatrucia. W Polsce nie przenoszą groźnych chorób.

Ukąszenie osy, szerszenia, bąka

Obrzęk, bąbel i zaczerwienienie mogą się też pojawić po ugryzieniu owadów żądlących. Zwykle jednak po ukłuciu żądła miejsce staje się bardziej bolesne. Również uczulenia na jad pszczół i szerszeni zdarzają się dużo częściej.O ile opuchlizna po ukąszeniu owada takiego jak meszka czy komar ma niewielki zasięg, to po ukąszeniu pszczoły może opuchnąć cała kończyna. Spuchnięta noga po ukąszeniu owada może wskazywać na jedno z żądlących stworzeń.

Chociaż bąk bydlęcy nie ma żądła, to jego ugryzienie zostawia szczególnie przykre objawy. Po ukąszeniu bąka pojawia się bolesny bąbel. Może dojść do wystąpienia opuchlizny, miejscowej gorączki i pieczenia. Miejsce też bardzo boli. Po ugryzieniu bąka może się też wdać zakażenie. Pojawia się wtedy czerwona pręga, prowadząca od miejsca ugryzienia owada do serca. Również rumień po ukąszeniu owada jest oznaką, że w miejscu ukąszenia rozwija się jakieś zakażenie. Wszystkie tego typu objawy najlepiej zgłosić lekarzowi. W innym przypadku możemy stosować domowe sposoby lub poprosić o pomoc osobę sprzedającą w aptece. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ukąszenia komarów.

Ślady po ukąszeniu meszki, komara, kleszcza

Spuchnięta noga po ukąszeniu owada

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli masz spuchniętą nogę po ukąszeniu owada, to prawdopodobnie jest to pszczoła lub szerszeń. Jednak użądlenie zwykle da się zauważyć. Jest bolesne już w momencie wprowadzania żądła do siała. Podobnie rzecz ma się w przypadku osy.

Opuchnięcia całej kończyny w wyniku ugryzień owadów często są oznaką reakcji alergicznej. Zwłaszcza jeżeli nie poczułeś samego momentu ukąszenia. Jeżeli reakcja jest miejscowa, to można stosować maści i okłady. Po kilku godzinach takiego leczenia rozmiary spuchniętej nogi po ukąszeniu owada powinny wrócić do normy.

Kobieta drapiąca się po dłoni, a także opuchlizna po ukąszeniu i domowe sposoby na ugryzienie owada
Ugryzienie owada krok po kroku oraz opuchlizna po ukąszeniu, a także domowe sposoby

Opuchlizna po ukąszeniu w okolicach twarzy może się okazać bardziej niebezpieczna. Jeżeli towarzyszy jej podniesiona temperatura, trudności z oddychaniem, bóle i zawroty głowy, to trzeba się skontaktować z lekarzem. Szczególnie po ugryzieniu meszki, jeżeli owadów było więcej, trzeba szukać pomocy w bardziej profesjonalnych działaniach przeciwalergicznych.

Rumień po ukąszeniu owada

Jeżeli w wyniku ugryzienia owada pojawi się rumień, to może być oznaka boreliozy roznoszonej przez kleszcze. Charakterystyczne dla rumienia po ukąszeniu owada jest to, że czerwona skóra formuje okrąg wokół bardziej białej.

Borelioza jest najczęściej spotykaną chorobą, która roznosi się tą drogą. Jej przebieg i powikłania mogą nam na dobre zniszczyć życie. Jeżeli masz do czynienia z rumieniem po ukąszeniu owada, to najlepiej przebadaj się na okoliczność obecności boreliozy w organizmie.

Pamiętaj, że nie każde zaczerwienienie to rumień. Jeżeli po ugryzieniu meszki, bąka, komara czy osy skóra trochę się zaczerwieni, to może być zwykłe podrażnienie. Można stosować chłodne okłady, żeby zmniejszyć miejscową gorączkę i swędzenie.

Jak leczyć obrzęk, rumień i inne ślady po ukąszeniach

W zależności od rodzaju ukąszeń owadów stosujemy różne metody leczenia. Poniższe propozycje można stosować tylko przy lekkich reakcjach na ugryzienia. Jeżeli masz nudności, podwyższoną temperaturę, osłabienie, dolegliwości sercowe, bóle głowy, to zgłoś się do lekarza. Jeśli wiesz co cię ugryzło, to przekaż tę informację leczącemu. Od tego może zależeć dalsza procedura leczenia.

Po każdym ugryzieniu warto zażyć wapno, najlepiej rozpuszczalne, w pół szklanki wody. Poza tym dużo zależy od owada i reakcji organizmu. Oto nasze propozycje.

Sposoby na obrzęk po ukąszeniu

Rodzaj ukąszenia

Reakcja

Co stosować?

Ugryzienie komara

Bąbel, zaczerwienienie, swędzenie

Fenistil, okład z plastra cytryny, okład z cebuli

Ugryzienie meszki

Zaczerwienienie, opuchlizna

Okłady z rostworu octu z wodą, okład z cebuli, smarowanie pastą do zębów

Użądlenie osy

Opuchlizna, zaczerwienienie, dokuczliwy ból do 24 godzin

Okłady z cytryny i octu, okład z zimnej wody lub kostka lodu, maść na ukąszenia. W przypadku ukąszenia w gardło dobrze jest ssać kostkę lodu, kostkę cukru lub cukierka (cukier również zmniejsza opuchliznę) i koniecznie zgłosić się do lekarza lub na pogotowie

Użądlenie szerszenia

Ostry ból, obrzęk, zaczerwienie, odczyn zapalny

Okłady z zimnej wody lub lodu, maść przeciw ukąszeniom, podanie wapna do picia. Ukąszonego należy obserwować przez 30 minut, jeżeli pojawią się objawy wstrząsu anafilaktycznego należy wezwać pogotowie lub zawieść osobę poszkodowaną do lekarza

Ugryzienie bąka

Bolesny, duży bąbel, miejscowa gorączka

Zdezynfekować miejsce spirytusem, zastosować fenistil lub maść na ukąszenia, wypić wapno

Ślady po ukąszeniach owadów z reguły utrzymują się nie dłużej niż jedną dobę. Jeżeli osoba ukąszona nie ma uczulenia, to większość użądleń i ugryzień nie jest dla niej niebezpieczna. Wyjątkiem są ugryzienia kleszcza, które mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych i wirusowych. W razie pojawienia się odczynu zapalnego trzeba zrobić badania na boreliozę.

ikona podziel się Przekaż dalej