Lustro

Lustrzane triki

Popularność wykorzystania zwierciadeł w korytarzach wynika nie tylko z ich estetycznego potencjału. Skrywa się w nich sporo funkcjonalnych zalet, związanych z optycznymi właściwościami, które gwarantują. Projektanci często wykorzystują zarówno te większe, jak i mniejsze tafle luster w trikach, które całkowicie zmieniają wygląd aranżacji - korygują mankamenty oraz zmieniają proporcje.

Jedną z najpopularniejszych sztuczek jest możliwość wydłużenia ciasnego przedpokoju. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy na najbardziej oddalonej ścianie lub szafie ulokowanej we wnęce zamontować pionowe lustro – zabieg spowoduje, że wnętrze wyda się dłuższe, a sylwetka będzie widoczna w pełnej okazałości. Ten sam schemat wykorzystajmy, jeśli chcemy, by niski korytarz stał się znacznie wyższy. Z kolei z bardzo wysokim lokum skutecznie poradzą sobie produkty ułożone poziomo albo zamontowane na suficie. Dzięki temu korytarz nabierze głębi!

Lustro

Do koloru, do wyboru

Oferta luster dostępnych na rynku jest ogromna! Najczęściej sięgamy po wersje srebrne, ponieważ to one dają najbardziej naturalny obraz naszej osoby. Jeśli jednak nie zależy nam na wiernym oddaniu wizerunku i chcemy wyłącznie ozdobić przestrzeń, warto pomyśleć o rozwiązaniach w kolorze.

Zwierciadła w wybarwieniu brązu będą ocieplać pomieszczenia, a warianty grafitowe zadziałają przeciwnie – ochłodzą wystrój, gwarantując jednocześnie sporą dawkę wyrafinowania. Klimat wnętrza kształtować będzie również rama, która – podobnie jak tonacja powierzchni – powinna być dobrana zgodnie ze stylem pomieszczenia. W nowoczesnych aranżach zazwyczaj królują proste, minimalistyczne oprawy albo modele całkowicie zlicowane ze ścianą, natomiast we wnętrzach, gdzie detal ma znaczenie, powinny dominować bogato zdobione, efektowne propozycje, które przyciągają oko.

Rodzaje luster i ich aranżacyjny potencjał

Lustro

Nie tylko kolor tafli i styl ramy mogą być elementami różnicującymi rodzaje luster. Ważny będzie także kształt. Większość rozwiązań produkowana jest w regularnych formach – począwszy od kwadratowych i prostokątnych, które doskonale podkreślają charakter współczesnych aranżacji pełnych ostrych i geometrycznych kształtów, a skończywszy na owalnych i okrągłych, sprawdzających się w korytarzach zdominowanych przez miękkie oraz opływowe linie.

Coraz częściej jednak stawiamy na indywidualizm, sięgając po modele oryginalne, przypominające modny heksagon, złożone z kilku części lub skrojone na miarę – dopasowane do warunków panujących w przedpokoju, a także własnych wizji. We wnętrzarskich trendach pojawiają się również niebanalne meble z luster, które znakomicie pasują do wystroju glamour.

Lustereczko, powiedz przecie...

Lustro to prawdziwy sojusznik idealnego wyglądu, ale do pełnej perfekcji nie wystarczy sam produkt – trzeba znaleźć mu odpowiednie miejsce. W przedpokoju czynnikiem, który może przesądzić o jego montażu jest źródło światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Najlepiej, jeśli będzie ono padało bezpośrednio na osobę stojącą przodem do lustra.

Zgodnie z zasadami Feng Shui warto pamiętać też o tym, by nie umieszczać zwierciadła na wprost okna, gdyż zakłóca to cyrkulację pozytywnej aury. Czego jeszcze nie robić zdaniem chińskich myślicieli? Nie należy montować luster naprzeciwko siebie, ponieważ tworzy to wrażenie pustki, a także nie powinno się ich zawieszać vis-a-vis drzwi wejściowych, bo wraz z ich otwarciem korzystna energia Chi opuści mieszkanie.

Lustro w przedpokoju może przyczynić się nie tylko do tego, by stworzyć dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy randki w ciemno. To także funkcjonalny detal, który może zamienić wąski korytarz w jasne, bardziej przestronne wnętrze, wypełnione pozytywną energią. Wystarczy jedynie skorzystać ze sprawdzonych trików oraz połączyć je z zasadami filozofii Feng Shui!

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, pasjonatka aranżacji wnętrz i redaktorka bloga Morizon.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny