Osuszanie budynków - przyczyny wilgotności i metody postępowania

Zanim przystąpimy do osuszania murów należy poznać przyczyny wilgotności w budynku. Do najczęściej występujących przyczyn należą:

  • źle działająca wentylacja, której skutkiem jest wilgoć w kuchni, łazience i małej sypialni. W tym przypadku samo osuszenie domu z wilgoci nie wystarczy i konieczne będzie usprawnienie wentylacji,
  • słaba izolacja fundamentów, która występuje najczęściej w starych budynkach. Podniesienie wód gruntowych po opadach powoduje zwiększenie poziomu wilgotności. W tym przypadku konieczne jest wykonanie osuszenia i izolacji fundamentów,
  • niewłaściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych lub jej brak skutkuje skraplaniem się pary wodnej na powierzchni ścian. Konieczne jest osuszanie murów, wykonanie termoizolacji i likwidacja mostków termicznych,
  • zalanie budynku, które najczęściej zdarza się w piwnicy pod poziomem gruntu. Osuszanie domu z wilgoci po zalaniu wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. Sprawdź także ten artykuł o grzybie na ścianie.

Osuszanie murów - najlepsze metody nieinwazyjne

Jeśli zawilgocenie domu nie jest wielkie, można zastosować nieinwazyjne metody osuszania budynków. Nieinwazyjne osuszanie ścian często wystarcza, jeśli zawilgocenie powstało po zalaniu. Koszty osuszania budynków metodami nieinwazyjnymi są nieduże, szczególnie że urządzenia do osuszania ścian można wypożyczyć. Ceny wypożyczenia specjalistycznego sprzętu zaczynają się od 60 zł za dzień.

Polecane osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci - sprawdź ceny!

Osuszanie ścian przez fachowca
Osuszanie murów i ścian wewnętrznych - najlepsze sposoby i koszty ich zastosowania

Najczęściej wykorzystywane nieinwazyjne metody osuszania budynków to:

  • nagrzewanie wykonuje się w przypadku niewielkiego i powierzchniowego zawilgocenia. Osuszanie ścian przy pomocy nagrzewnic, nie zawsze jest skuteczne, gdyż po wyłączeniu nagrzewnic wilgoć wraca na powierzchnię muru. Zaletą tej metody jest niska cena,
  • kondensacyjne osuszanie ścian wykonuje się przy pomocy profesjonalnych osuszaczy, które skraplają parę wodną i odprowadzają ją do kanalizacji. Osuszanie domu z wilgoci metodą kondensacji dobrze sprawdza się po zalaniu oraz w pomieszczeniach, gdzie nie ma dobrej wentylacji,
  • mikrofalowe osuszanie budynków polega na nagrzewaniu murów podobnie jak w kuchence mikrofalowej. Jest to bardzo skuteczna metoda usuwania wilgoci z wnętrza murów, wymaga jednak dobrej wentylacji. Wadą tej metody są wysokie koszty. Mikrofale są szkodliwe dla organizmu, dlatego też należy stosować środki ostrożności i liczyć się z tym, że przez pewien czas pomieszczeń nie można użytkować. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni w domu.

Osuszanie budynków - najlepsze metody inwazyjne

Jeśli w mieszkaniu pojawił się grzyb lub pleśni zastanawiamy się jak osuszyć mieszkanie, aby pozbyć się niebezpiecznych dla zdrowia mikrotoksyn. W takich przypadkach niezbędne mogą okazać się metody inwazyjne, których koszty są znacznie wyższe. Metody te polegają na stworzeniu przegrody uszczelniającej, opróżnieniu porów muru z wody i wprowadzeniu w te miejsca środków hydrofobowych.

Inwazyjne metody osuszania budynków:

  • iniekcja krystaliczna stosowana jest w przypadku, gdy budynek uległ zawilgoceniu wskutek podchodzenia wód gruntowych pod fundamenty. Wilgoć gromadzi się w kapilarach materiałów budowlanych. Metoda ta polega na wydrążeniu w murze otworów, w które wlewa się preparat, który krystalizuje i zamyka pory muru. Preparat działa w promieniu kilku centymetrów tworząc rodzaj pionowej izolacji. Metoda ta jest najczęściej stosowana do izolacji fundamentów starych budynków. Jest to metoda bardzo skuteczna. Ceny ustala się indywidualnie ze specjalistyczną firmą.
  • iniekcja termiczna stanowi metodę bardzo podobną do iniekcji krystalicznej, z tym, że do kanalików najpierw wtłacza się gorące powietrze, które skutecznie suszy ściany. Następnie do kanalików wpuszcza się żywice metylosilikonowe, które tworzą barierę ochronną przed wilgocią. Warto pamiętać, aby do iniekcji ścian wewnętrznych stosować preparaty, które nie wydzielają szkodliwych oparów czy gazów. Zaletą tej metody jest szybkość wykonania, gdyż proces suszenia trwa tylko kilka godzin. Ceny osuszania metodą iniekcji krystalicznej ustala się w zależności od rodzaju ścian, stopnia zawilgocenia oraz od wielkości fundamentów.

W przypadku niewielkiego zawilgocenia sprawdzą się metody nieinwazyjne, których ceny są dość niskie. Jeśli zastanawiasz się, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu, dobrą metodą będzie osuszanie kondensacyjne. Jeśli w domu już pojawiły się grzyby i pleśni, konieczne będą metody inwazyjne, których koszty są znacznie większe. Należy liczyć się z kosztami od 100 zł za metr kwadratowy. Koszty rosną, jeśli mury są grubsze. Podobnie kształtują się ceny w przypadku suszenia mikrofalowego.

ikona podziel się Przekaż dalej