Jak wybrać prawidłowe oświetlenie kuchenne?

Niezwykle ważną kwestią, o której należy pamiętać, wybierając oświetlenie kuchni, jest pobór mocy każdego źródła światła. Jeśli decydujemy się na kilka rodzajów oświetlenia, warto wybrać odpowiednie żarówki, najlepiej energooszczędne - idealnie sprawdzi się tutaj oświetlenie LED.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest barwa światła. Oświetlenie ogólne, jak i oświetlenie nad stołem powinno mieć ciepły odcień. Czyli wybierając żarówki lub halogeny, powinniśmy wybrać takie o barwie 3000-4000 K. Ta barwa światła najbardziej przypomina naturalne światło, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz powoduje, że posiłki wyglądają lepiej. Co więcej, światło o ciepłej barwie lepiej pasuje do drewnianych szafek i tradycyjnych aranżacji. Natomiast zimne światło lepiej odnajdzie się w nowoczesnej kuchni. Oświetlenie blatu roboczego powinno być zimnej barwy. Ponadto, powinno być ono silne i jasne, dzięki czemu nasze oczy nie będą się męczyć podczas przygotowywania posiłków. W przypadku kuchni połączonej z salonem, barwa światła powinna być dopasowana w obu wnętrzach.

Szeroki wybór lamp do kuchni znajdziesz na https://www.magiaswiatel.pl/kuchnia.

Jak rozmieścić oświetlenie kuchni?

Przygotowując projekt oświetlenia kuchni, warto połączyć ze sobą kilka źródeł światła. Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia: oświetlenie centralne, miejscowe/funkcjonalne oraz oświetlenie pełniące funkcję dekoracyjną. Planując ich dokładne rozmieszczenie już na etapie projektowania, unikniemy wielu błędów.

W pierwszej kolejności należy zaplanować rozkład przyszłych mebli oraz sprzętów AGD, oraz wyznaczyć punkt centralny, w którym zawiśnie lampa kuchenna rozświetlająca całe wnętrze. Oświetlenie miejscowe i dekoracyjne będzie dodatkowym źródłem światła.

Jakie lampy wiszące wybrać?

Centralne oświetlenie kuchni realizuje się za pomocą lamp sufitowych, które wiszą na środku pomieszczenia. Dzięki temu światło jest rozproszone po całym pomieszczeniu. Wiszące lampy kuchenne mogą być montowane nad stołem, jak i blatem roboczym, ale należy pamiętać, aby lampy nie wisiały zbyt nisko nad meblem, gdyż mogą przeszkadzać w przyrządzaniu posiłku lub w rozmowie z drugą osobą. Szczególnie jeśli montujemy lampę nad wyspą kuchenną - wtedy lampa powinna być zawieszona co najmniej 80 cm nad blatem kuchennym.

Sufitowe lampy kuchenne to także sposób na oświetlenie zadaniowe, które pomaga wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne kuchni.

Jeśli lubisz styl industrialny, to lampa wisząca w geometrycznym kształcie z odsłoniętą żarówką będzie idealnym rozwiązaniem.

Najlepsze lampy sufitowe to plafony. Warto pamiętać, aby nie montować w kuchni lampy wiszącej wykonanej z materiałów tekstylnych, gdyż kuchenne opary i zapachy mogą ją zniszczyć lub zniekształcić. Co więcej, wyczyszczenie jej będzie bardzo kłopotliwe.

Alternatywą dla plafonów są reflektory wielopunktowe, które dostarczają dużą ilość światła, dzięki któremu każdy zakątek kuchni będzie oświetlony. Reflektory wymagają tylko jednego przyłącza sufitowego, a ich największą zaletą jest możliwość dowolnej regulacji - odchylania i obracania pod dowolnym kątem.

Oświetlenie w niewielkiej kuchni

Szukając oświetlenia centralnego do małej kuchni warto postawić na mocne lampy o mniejszych wymiarach - sprawdzą się tu lampy kuchenne o niewielkich kloszach i skromnie zdobione. Bogato zdobione klosze mogą przytłaczać w małych kuchniach. Dobrym pomysłem będą również niewielkie lampy nad blat kuchenny lub oprawy halogenowe. Światło w niewielkiej kuchni powinno być skierowane w dół lub tak, by odbijało się najpierw od sufitu, a później rozpraszało promienie na poszczególne sprzęty w kuchni. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenie.

Jeśli mamy kuchnię połączoną z pokojem dziennym najlepiej postawić na styl minimalistyczny. Dużą uwagę należy poświęcić odpowiedniemu oświetleniu aneksu kuchennego poprzez zamontowanie lampek podszafkowych i lampy nad blatem, a aby rozdzielić obie strefy, warto zawiesić lampę nad barek kuchenny i lampy wiszące w centralnym punkcie pomieszczenia.

oświetlona wyspa kuchenna
Oświetlenie do kuchni – zasady projektowania oświetlenia

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie punktowe to rodzaj oświetlenia montowanego w miejscach, które wymagają mocniejszego światła, np. blat roboczy, zlewozmywak, kuchenka i przestrzeń pod szafkami wiszącymi.

Jeśli nad blatem roboczym znajdują się szafki kuchenne, konieczne będzie zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Możemy tu zastosować oświetlenie punktowe lub liniowe.

Wybierając oświetlenie podszafkowe punktowe mamy do dyspozycji oświetlenie LED - reflektory lub oprawy halogenowe o niewielkiej mocy. Warto wiedzieć, iż jedna lampa punktowa powinna przypadać na około 50 cm blatu, dlatego w zależności od wybranego rodzaju oświetlenia (z jednym, dwoma lub trzema punktami), należy zamontować ich odpowiednią liczbę.

Jeśli decydujemy się na oświetlenie liniowe, to polecamy podklejenie taśmy LED, gdyż jest to bardzo proste i szybkie rozwiązanie. Taśmę można zamontować na dolnej części szafki wiszącej lub na ścianie.

W sytuacji, gdy nie podoba się nam podszafkowe oświetlenie w kuchni, możemy wybrać punktowe oświetlenie nad szafką, ale warto zakupić oprawy na wysięgnikach, które można przymocować do górnej powierzchni szafek wiszących. Lampy LED to doskonałe rozwiązanie - możemy je zamontować na wysięgnikach lub na suficie podwieszanym, ale należy pamiętać, aby zamontowane punkty były nieco wysunięte od brzegu szafek, bo w przeciwnym razie mogą one zasłaniać górne światło.

Planując zawiesić oświetlenie podszafkowe nad zlewozmywakiem, należy pamiętać, aby było ono wodoodporne i posiadało odpowiedni stopień ochrony IP (szczelności). Idealnie sprawdzi się tu oświetlenie ledowe.

Projektując oświetlenie nad wyspę kuchenną i płytę grzewczą wybierzmy okap, który ma funkcję zmiany natężenia światła. Ponadto, przygotowując posiłek przy wyspie wystarczy włączone światło punktowe - nie ma konieczności zapalania oświetlenia ogólnego.

lampy wiszące nad kuchennym stołem
Oświetlenie do kuchni – zasady projektowania oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne - montować czy nie?

Oświetlenie dekoracyjne to dodatkowe źródło światła, które nie jest konieczne, aby oświetlić kuchnię, ale warto zamontować tego typu lampy, gdyż pomagają stworzyć niepowtarzalny klimat.

Wybierając oświetlenie dekoracyjne, przede wszystkim należy dopasować je do aranżacji wnętrza. Lampy możemy ustawić w dowolny sposób. Jeśli chcemy uzyskać ciekawy i elegancki efekt, możemy połączyć podświetlenie witryn z oświetleniem podszafkowym.

Oświetlenie LED - zalety

Oświetlenie LED, na które składają się oprawy halogenowe, żarówkowe i świetlówkowe są bardzo oszczędne i wytrzymałe, ponieważ same diody mogą bez przerwy świecić przez długie lata. Co więcej, diody LED mogą mieć różną barwę światła i różny poziom jasności. Ponadto, diody mniej się nagrzewają niż zwykłe żarówki. Dzięki temu jest to niezwykle uniwersalne i praktyczne rozwiązanie.

Panele świetlne są niezwykle modnym rozwiązaniem - pasują do nowoczesnych i industrialnych aranżacji. A reflektory halogenowe dają mocne światło i są nieco tańsze od oświetlenia diodowego.

Oświetlenie ledowe wpuszczone w sufit podwieszany jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy ukryć przewody instalacyjne lub nierówny sufit w kuchni.

Oświetlenie kuchni - podsumowanie

Odpowiednie oświetlenie w kuchni wpłynie na komfort przygotowywania posiłków oraz wprowadzi przyjemną atmosferę do pomieszczenia. Właściwy dobór źródeł światła pozwoli nie tylko zagwarantować funkcjonalność, ale też podzielić pomieszczenie na strefy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej