Jak dobrze oświetlić salon?

Jeśli planujesz rozmieścić lampy w salonie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim przestrzeń może stać się estetyczna i praktyczna. Z kolei strefy w salonie mogą zostać odpowiednio podzielone. Warto zaplanować oświetlenie główne salonu przed remontem, aby poprawnie osadzić gniazdka i poprowadzić przewody do lamp ściennych i wiszących. Należy zadbać też o oświetlenie użytkowe i dekoracyjne, które pozwoli komfortowo korzystać z salonu np. wieczorami. Bardzo dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie światła do rozdzielenia stref na wypoczynkową, do pracy lub spożywania posiłków.

Głównym oświetleniem powinno być oświetlenie górne. Do wyboru tych lamp należy przywiązać szczególną uwagę. Górne światło musi być przede wszystkim funkcjonalne. Najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe umieszczone na środku pomieszczenia. Mogą być to również punktowe źródła światła, równomiernie rozmieszczone w suficie. Oświetlenie powinno docierać do każdego kąta salonu. Do strefy wypoczynkowej pasuje np. lampa wisząca w okolicy narożnika. Nad stołem doskonale sprawdzi się z kolei lampa sufitowa.

Jak dobrze oświetlić duży salon z jadalnią? Na pewno uwzględniając podział na strefy. Często jest tak, że w salonie korzysta się z kilku stref naraz. Innym razem używa się tylko jednej części pomieszczenia. Warto więc rozmieścić lampy tak, aby zadbać o każde miejsce. Oświetlenie powinno być doskonale przemyślane. Nie tylko dlatego, aby wyglądało dobrze i doświetlało kąty. Ale również dlatego, aby umożliwiało oszczędzanie energii.

Lampa wisząca czy sufitowa?

Lampa wisząca często jest głównym źródłem światła w salonie. Zdecydować można się na model o jednym punkcie świetlnym lub złożony z kilku takich punktów. Jednopunktowe są dobrym rozwiązaniem do małych salonów. W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się kilkupunktowe lampy. Dzięki nim można doświetlić każdą część wnętrza, zwłaszcza np. duży rodzinny stół. Dobrym wyborem są także lampy wiszące z regulowaną długością kabla. Jeśli chodzi o kształt i styl lampy do salonu, wszystko zależy od osobistych preferencji. Jedni wolą wiszące klosze w loftowym stylu. Inni wielopunktowe lampy o minimalistycznym designie. Pod tym kątem oświetlenie należy dopasować do własnego gustu i aranżacji salonu.

Salon jest wizytówką domu. Przyjmuje się w nim gości, a także spędza czas z rodziną. Należy więc zadbać o ładne oświetlenie, które podkreśli styl wnętrza i sprawi, że będzie funkcjonalne. Doskonałym rozwiązaniem jest lampa sufitowa w centrum salonu. Jeśli jest połączony z jadalnią, lampa sufitowa doskonale zaprezentuje się nad stołem. Resztę pomieszczenia można wówczas doświetlić lampami stojącym i ściennymi. Do dużego salonu pasuje też lampa sufitowa z regulacją ramienia lub na wysięgniku. Taka lampa pozwoli dobrze oświetlić wybrane miejsca.

Plafony – funkcjonalne oświetlenie do salonu

Wybór lamp do salonu nie jest najprostszą sprawą. Zwłaszcza że oświetlenie powinno być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się plafony. To lampy natynkowe lub podtynkowe, najczęściej sprzedawane w okrągłym kształcie. Wystają zwykle na kilka centymetrów pod sufitem. Plafon pojawia się zarówno w klasycznych, jak i bardzo nietypowych formach. Dziś jest już nie tylko okrągły, ale też np. prostokątny i kwadratowy. W stosunku do swojej wielkości daje naprawdę dużo światła. Plafon może oświetlić pomieszczenie podobnie jak żyrandol. Jest jednak znacznie tańszy.

W salonie najlepiej sprawdzają się klasyczne modele plafonów. Powinny być jednak dopasowane do pomieszczenia zarówno wyglądem, jak i mocą. Niezależnie od aranżacji salonu, uniwersalny plafon zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy będziesz chciał przeprowadzić remont, wciąż będzie pasował do pomieszczenia. Najchętniej wybieranymi plafonami do salonów są srebrne, białe i czarne. Niektóre można obsługiwać pilotem, a inne mają diody LED. Doskonale wyglądają też plafony wpuszczane, które umieszcza się w specjalnym otworze. To świetna propozycja do minimalistycznego salonu.

Plafon pasuje do każdej aranżacji. Zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach spełni swoje zadanie – będzie dobrze wyglądał i porządnie oświetlał pomieszczenie. Bez problemu może stać się głównym światłem w salonie, zwłaszcza gdy umieścisz go na środku. Nie przytłoczy i nie zdominuje wnętrza, więc stanie się jednocześnie estetycznym i funkcjonalnym dodatkiem. Jeśli nie chcesz mieć zbyt wielu uzupełniających źródeł światła w salonie, postaw na duży plafon sufitowy. Skutecznie oświetli pomieszczenie i nie będzie wymagał instalowania wielu innych lamp. Sprawdź ofertę nowoczesnych plafonów polskiego producenta oświetlenia – https://lampy-milagro.pl/plafony.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej