Spędzanie letnich ciepłych wieczorów w ogrodzie przy nastrojowym oświetleniu jest przyjemną formą odpoczynku. Jeżeli planujesz aranżację swojego ogrodu i masz wątpliwości, jakie oświetlenie na taras z www.tarasola.pl wybrać, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego jakie lampy wybrać na taras, oraz na co zwrócić uwagę podczas planowania montażu oświetlenia tarasowego.

Oświetlenie zewnętrzne

Zanim zabierzemy się za zakupy, a później do montażu oświetlenia, warto wcześniej zaplanować, jak to wszystko ma wyglądać. Prościej będzie jeżeli jesteśmy na etapie budowy tarasu bądź domu.

Instalację elektryczną warto rozprowadzić w taki sposób, aby jak najprościej było później zamontować oświetlenie. Oczywiście nie wolno zapominać o kwestiach bezpieczeństwa.

Gdy już zaplanujemy instalację elektryczną, warto pochylić się nad samymi lampami i dobierać je w taki sposób, aby całość tworzyła spójność. Ważne, aby oświetlenie zamontowane przykładowo w alejkach, czy furtce, współgrało z ogólnym oświetleniem tarasowym. Unikaj wymieszania stylów.

oświetlenie zewnętrzne tarasu
Oświetlenie tarasowe, jakie wybrać praktyczne porady

Nowoczesne oświetlenie tarasu

Trendy ciągle się zmieniają, nie inaczej jest w przypadku oświetlenia i aranżacji tarasu, czy ogrodu. Z roku na rok mamy do wyboru coraz to nowsze rozwiązania, lampy, dodatki. To, jaki typ oświetlenia wybierzemy i jak zostanie ono rozmieszczone, zależy w dużej mierze od naszego gustu. Nie każdemu podoba się to samo i nie ma się czemu dziwić. Niektórzy chcą za wszelką cenę iść z duchem czasu, a w aranżacji swojego domu i ogrodu, kierują się właśnie tym stylem. Zatem jak powinno wyglądać oświetlenie tarasu, które jest nowoczesne?

Takie oświetlenie przede wszystkim musi być ekologiczne. Ponadto powinniśmy wybrać lampy w technologii LED. Innym pomysłem są lampki solarne, jednak należy wziąć pod uwagę to, że najlepiej sprawdzą się one w miejscach nasłonecznionych.

Jeżeli stawiamy na nowoczesne oświetlenie, to również musimy postawić na estetykę i spójność. Każdy zamontowany element powinien mieć swoje miejsce i pasować do całej aranżacji.

Lampy tarasowe — co warto wiedzieć

Jeżeli wybierasz lampy na taras, weź pod uwagę również inne kwestie jak estetyka. Warto zwrócić uwagę na:

  • Bezpieczeństwo — lampy tarasowe powinny cechować się najwyższą klasą ochrony przeciwporażeniowej. Należy zwrócić uwagę na współczynnik IP, dotyczy on stopnia szczelności. Wybierajmy lampy tarasowe, gdzie współczynnik IP wynosi minimum 44. Lampy o współczynniku IP 44, będą odporne na zachlapania oraz kurz i pył. Warto wiedzieć, że im wyższy współczynnik IP, tym lampa będzie szczelniejsza.
  • Producent — kolejna rzecz, na którą warto zwracać uwagę. Najlepiej wybierać lampy renomowanych marek, producentów.
  • Przeznaczenie — podczas wyboru lamp, zwracaj uwagę na to, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego, i po takie sięgaj.
  • Materiał — najlepsze na taras będą lampy wykonane z metali takich jak: aluminium, żeliwo, stal, alternatywą będzie plastik, lecz nie ma on szans w kwestiach wizualnych z lampami metalowymi.
  • Zabezpieczenia — zwróć uwagę na to, aby lampa posiadała zabezpieczenia antykorozyjne.

Lampy zewnętrzne — jakie wybrać

Skoro już nieco więcej wiemy na bieżący temat, czas przejść do najważniejszego, czyli wyboru lamp. Istnieje mnóstwo modeli jak i rodzajów lamp tarasowych, jednak są tzw. pewniaki, które zawsze sprawdzą się w każdym ogrodzie.

oświetlenie tarasowe
Oświetlenie tarasowe, jakie wybrać praktyczne porady

Lampy stojące lub wiszące

Do popularnych lamp stojących zaliczają się te na wysokiej podstawie, które lekko nawiązują do lamp, jakie często mamy w domach. Zapewne wiecie, o jakie chodzi. Lampy tego typu bardzo dobrze sprawdzą się w ogrodzie, szczególnie w pobliżu ścieżki do domu, czy podjazdu. Wyglądają bardzo estetycznie i występują w wielu modelach i rodzajach. Bardzo dobrze pełnią swoją rolę, czyli oświetlają otoczenie.

Lampy wiszące swoim wyglądem przypominają również lampy domowe, najczęściej te przywieszane do stropów. Taki rodzaj lamp sprawdzi się w miejscach, gdzie potrzebujemy oświetlenia z góry. Np. pod zadaszeniem altany. Lampy wiszące również występują w przeróżnych modelach i wzorach.

Kinkiety zewnętrzne

Klasyk odnośnie lamp tarasowych. Kinkiety nie dość, że bardzo stylowo wyglądają, to jeszcze są naprawdę praktyczne. Lampy tego typu montuje się najczęściej na ścianach domu, czy garażu, po to, aby oświetlały np. wejście. Światło, które odbija się od ściany, pada również na powierzchnię tarasu, co daje ciekawy efekt wizualny.

Kinkiety można również zastosować jako oświetlenie tarasu, oświetlenie ścienne, oświetlenie balkonu, czy furtki lub bramy.

Oświetlenie LED

Lampy tego typu ostatnimi czasy cieszą się ogromną popularnością. Do powodów tej popularności można zaliczyć ich energooszczędność. Lampy LED występują w ogromnej liczbie wzorów i modeli. Można postawić na lampy w formie pojedynczych oczek, które montuje się bezpośrednio w ścieżce, lub podjeździe. Dobrze rozświetlają taras, a przy okazji nie rzucają się w oczy. Innym miejscem, gdzie można postawić na tego typu lampy, będą schody.

Jeżeli postawimy na lampy ledowe, możemy wybrać te zasilane energią elektryczną, lub solarne.

Lampy solarne nie będą dawały aż tak dobrego efektu jak ich odpowiedniki zasilane prądem, lecz nie wymagają dodatkowych kosztów. Pieniądze wydajemy jedynie przy zakupie lamp. Oczywiście zawdzięczamy to temu, że lampy te zasilane są światłem słonecznym, przez co świecą za darmo.

Istnieje mnóstwo modeli jak i rodzajów lamp solarnych. Warto jednak stawiać na te lepsze modele, bo za nimi przemawia lepsza jakość i mogą służyć nawet do kilku lat. W przypadku tańszych odpowiedników może być zupełnie inaczej. Oświetlenie solarne można traktować bardziej jako uzupełnienie oświetlenia tarasowego, gdyż lampa solarna nie dorówna mocą lampie zasilanej energią elektryczną.

Ozdoby

Jeżeli lampy są już wybrane, warto pomyśleć o dodatkach, jakie zamontujemy w ogrodzie. Mowa tutaj również o dodatkowym oświetleniu, czyli np. girlandach.

Girlandy ogrodowe charakteryzują się kilkoma źródłami światła połączonymi ze sobą przewodem. Jest to coś na styl światełek choinkowych, tylko w większej formie. Istnieje wiele rodzajów girland, lecz do tych najpopularniejszych zaliczają się te, które w formie kulek, w których znajduje się żarówka. Stąd też ich angielska nazwa (Cotton Balls). Girlandy bardzo dobrze sprawdzą się jako uzupełnienie oświetlenia tarasu, dodadzą nastroju oraz będą świetnie wyglądać. Najlepiej zamontować je wokoło obiektu, bądź w jego górnej części. Girlanda może służyć także jako oświetlenie balkonu, czy mebli ogrodowych. Z łatwością znajdziemy wersje jednokolorowe lub wielokolorowe.

Podsumowanie

Dobrze zaprojektowane oświetlenie ogrodowe z pewnością zmieni wasz ogród w miejsce bardziej przyjemne, przytulne, takie gdzie będziecie chcieli spędzać jeszcze więcej czasu. Warto zastosować się do kilku porad zawartych w tym poradniku. Powodzenia przy projektowaniu!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny