Owady - rodzaje, występowanie, zwalczanie, porady praktyczne

Choć w XXI wieku dysponujemy ogromną wiedzą o świecie natura nadal kryje wiele tajemnic. Na przykład chyba każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją pożyteczne owady. Tak jak i te niebezpieczne dla człowieka, żyjące między innymi w Azji. Nie każdy jednak wie, że insekty to największa grupa zwierząt na planecie. Już z tego powodu warto dowiedzieć się o nich więcej. Jakie są ich rodzaje i gdzie występują? O tym i wielu innych zagadnieniach opowiadamy na naszej stronie.

Charakterystyka i występowanie owadów

Owady tworzą najliczniejszą grupę zwierząt na świecie. Według umiarkowanych szacunków naukowców istnieje kilka milionów gatunków. Wielu odmian do dziś jeszcze dokładnie nie opisano.  Insekty są stawonogami zamieszkującymi wszystkie środowiska lądowe. Występują wszędzie tam, gdzie temperatura umożliwia funkcjonowanie organizmu. Ponadto część gatunków wtórnie przystosowała się do życia w środowisku wodnym. W historii owadów ważne jest też to, że jako pierwsze zwierzęta posiadły umiejętność lotu. Co bardzo ciekawe, są jedynymi bezkręgowcami, które to potrafią.

Insekty dzielą się na dwie podgromady różniące się cechami anatomicznymi. Do pierwszej należą gatunki bezskrzydłe. Nie odznaczają się wyłącznie brakiem skrzydeł. Wykształcają charakterystyczne przydatki, mają niewielkie, delikatne ciała. Owady bezskrzydłe najczęściej żyją w glebie, żywią się szczątkami roślin i próchnicą. Do drugiej podgromady zalicza się odmiany uskrzydlone. Stanowią większość gatunków opisywanych zwierząt. W przypadku tej grupy funkcjonuje dodatkowa klasyfikacja. Uwzględnia insekty z przeobrażeniem zupełnym i niezupełnym. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na naszej stronie.

Znamy już środowisko życia i wstępny podział owadów. Czas, więc na ogólny opis wyglądu. Ciało każdego osobnika składa się z trzech części. Głowy z wyraźnymi czułkami, tułowia oraz odwłoku. Każdy z segmentów jest chroniony chitynowym szkieletem zewnętrznym. Tułów jest zbudowany z odnóży oraz jednej lub dwóch par skrzydeł. Owady przybierają różne rozmiary. Najmniejsze osiągają zaledwie 0,25 mm. Największe mogą dorastać do ponad 30 cm długości. Obecnie na świecie występuje 31 rzędów owadów. Tylko cztery z nich skupiają okazy bezskrzydłe. W naszym kraju zaobserwowano aż 24 rzędy. Reprezentowane przez około 30 000 gatunków.

Owady żyjące w Polsce – przykłady

Insekty żyją i w Azji i na obu biegunach. Wiadomo już, że ta gromada jest bardzo zróżnicowana gatunkowo. Nie inaczej jest w Polsce gdzie mnogość odmian może zaskoczyć niejedną osobę. Szczególnie cztery rzędy owadów są bardzo liczne na terytorium naszego kraju. Mamy tu na myśli chrząszcze, motyle, muchówki i błonkówki. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych to sklasyfikowano 6200 gatunków. Zamieszkują środowisko leśne a do tego łąki i pola. Spotykane są także odmiany lubiące wodę. Do najpopularniejszych należy bez wątpienia chrabąszcz majowy, biegacz wręgaty, biedronka mączniakówka.

Kolejny rząd na naszej liście to motyle. W skali globalnej w jego skład wchodzi około 165 000 gatunków dzielących się na dzienne i nocne. W Polsce do tej pory sklasyfikowano 3200 odmian. Te aktywne za dnia żyją na łąkach i w lasach. Należą do nich pazie królowej i czerwończyki nieparki. Motyle nocne zwane ćmami spotyka się i w miastach. Pospolite są brudnice nieparki i wzjeżki łozówki. Kolejna grupa rodzimych owadów o ogromnej ilości przedstawicieli to błonkówki. Szacunki mówią, że jest ich 4000-6000.Najbardziej znane osobniki to osa pospolita i dachowa, makatka zwyczajna, lepiarka jedwabniczka.

Na terenie naszego kraju występuje 6600 gatunków muchówek. Na całym świecie jest ich przeszło 120 000. Są to owady lubiące i wodne i lądowe środowisko życia. Okazy wchodzące w skład tej grupy żywią się padliną, odchodami, krwią, wiele preferuje nektar kwiatowy. Do najbardziej rozpoznawalnych muchówek należy mucha domowa. Występuje wszędzie tam gdzie bytuje człowiek. Nie mniej znany a przy tym bardzo uciążliwy jest komar pospolity. Z pewnością niejedna osoba miała też styczność z bąkami brązowym oraz bydlęcym. Po więcej informacji o wspomnianych rzędach owadów odsyłamy na nasza stronę.

Przykłady owadzich szkodników

Jak wiadomo nie wszystkie owady lądowe są pożyteczne. Istnieją gatunki, których obecność w pobliżu człowieka nie jest pożądana. Z całą pewnością należą do nich wspomniane już komary. Mocno uprzykrzają spędzanie czasu poza domem. Atakują między innymi w przydomowych ogrodach i na działkach. Upodobały sobie też leśne zakątki. Na szczęście można się skutecznie przed nimi bronić. Stosując opryski w miejscach, w których komarów jest najwięcej. Należy jednak wybierać wyłącznie preparaty bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Innym rozwiązaniem jest sadzenie roślin odstraszających insekty. Takich jak lawenda, bazylia, mięta, kocimiętka, melisa.

Niepożądane owady to nie tylko gatunki bezpośrednio atakujące człowieka. Do tej kategorii zaliczane są także odmiany niszczące różne uprawy. Zarówno te utrzymywane hobbystycznie jak i komercyjne. Bardzo często spotykane są na przykład mszyce. Żerują praktycznie na wszystkich roślinach. W ogrodach często pojawia się śmietka kapuściana oraz bielinek kapustnik. Wymienione i inne szkodniki upraw zwalcza się na kilka sposobów. Skuteczne, ale szkodliwe dla środowiska są opryski pestycydami. Dlatego wiele osób decyduje się na preparaty tworzone na bazie naturalnych składników. Sprawdza się też sadzenie roślin odstraszających szkodniki.

Powyżej opisaliśmy nielubiane owady żyjące w ogrodach czy też na polach. Trzeba jednak wiedzieć, że szkodliwe gatunki docierają także do domów. Do takich zwierząt należą karaczany prusaki oraz karaczany wschodnie. Obie odmiany są powszechnie zwane karaluchami. Żywią się resztkami ludzkiego jedzenia. Najgorsze jest to, że przenoszą choroby groźne dla zdrowia i życia człowieka. Gdy się pojawią potrzebna jest dokłada dezynsekcja. Tym samym dotarliśmy do końca artykułu. Dokładna charakterystyka wielu gatunków owadów znajduje się na naszej stronie. Szczegółowo opisujemy również sposoby walki z owadzimi szkodnikami.