Ozdoby choinkowe - rodzaje, wykonanie, zdjęcia, porady praktyczne

Końcówka roku to czas obfitujący w ważne uroczystości. Rzecz jasna mamy na myśli Boże Narodzenie oraz Sylwestra. Z tej pierwszej okazji w niejednym domu pojawia się choinka. Kolejnym krokiem jest przystrojenie jej tak by zapierała dech w piersiach. Potrzebne są, zatem piękne ozdoby choinkowe. W jakich rodzajach występują? Z jakich materiałów powstają? Na te i kilka innych, ważnych pytań odpowiadamy w tym artykule.

Świąteczne akcesoria

Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego, że upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. W kościele katolickim jest obchodzone 25 grudnia. Natomiast wyznawcy prawosławia celebrują je 7 stycznia. W obu przypadkach poprzedzane jest Wigilią. Z jej okazji całe rodziny zasiadają do uroczystej kolacji. Dla milionów osób na całym świecie końcówka grudnia to magiczny czas. Spędzany w gronie najbliższych. Jego niepowtarzalny klimat wspomagają jeszcze świąteczne dekoracje. Najbardziej znaną i rozpoznawalną jest oczywiście choinka. Wraz z ciekawymi świecidełkami, które się na niej znajdują.

Ozdoby choinkowe to różnego rodzaju akcesoria zawieszane na sztucznych bądź żywych drzewkach. Poza tym mogą stanowić całkowicie osobną dekorację. Odgrywają, zatem bardzo ważną rolę. Dlatego, że przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko przyrządzanie smacznych potraw. Dużą wagę przywiązuje się do przyozdabiania domu. Bez wątpienia najpopularniejsze ozdoby to bombki. Powstające z różnych materiałów i przybierające rozmaite kształty. Jednakże na choinki trafiają także inne elementy. Takie jak kolorowe zawieszki, łańcuchy, lampki oraz słodycze. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, dostępne są ciekawe wzory i kolory.

Niezależnie od tego czy sztuczna czy żywa, choinka powinna zająć honorowe miejsce w domu lub mieszkaniu. Zgodnie z tradycją ubiera się ją w wigilijny poranek. Mimo tego wiele osób, ze względu na dzieci, decyduje się udekorować ją wcześniej. Tę czynność warto rozpocząć od zawieszenia lampek. Następnie na gałązki trafiają bombki bożonarodzeniowe oraz inne zawieszki. Po nich swe miejsce znajdują różnego typu łańcuszki. Zwieńczeniem dekorowania jest umieszczenie na czubku gwiazdy betlejemskiej. Choć można też od niej zacząć ubieranie drzewka. Tak czy inaczej ta ozdoba ma ułatwiać członkom rodziny powroty do domu.

Bombki na choinkę

W początkach XIX wieku na choinkach królowały naturalne ozdoby. Chodzi tu o jabłka i orzechy wspomagane przez słodycze. Popularne były także proste zabawki. Zaczęło się to zmieniać w 1847 roku za sprawą Hansa Greinera. Rozpoczął on, bowiem produkcję zupełnie nowych rzeczy. Były to bombki powstające z cienkiego szkła. Ich popularność stopniowo rosła. Na początku jedynie imitowały wspominane już orzechy i jabłka. Z czasem zaczęto tworzyć nowe wzory. Zazwyczaj inspirowane rzeczami codziennego użytku. W XIX wieku najpiękniejsze bombki produkowano w Norymberdze. Dziś niejeden sklep ma je w swojej ofercie.

Współcześnie bombki nadal powstają z cienkiego, dmuchanego szkła. Nie jest to jednak jedyna możliwość do wyboru. Odmiany wykonywane ręcznie powstają z kilku ciekawych materiałów. Chodzi tu o drewno, tkaniny, papier o różnej fakturze. Znakomicie prezentują się egzemplarze z cekinów lub wstążek. Producenci mają także do zaoferowania wersje z tworzywa sztucznego. Ich przewagą nad szklanymi jest to, że nie tłuką się. Podczas wieszania nie trzeba zachowywać szczególnej ostrożności. To sprawia, że po zakupie będą wykorzystywane przez długi czas. Są też po prostu ładne i stosunkowo tanie.

Klasyczne bombki bożonarodzeniowe to mniejsze lub większe kule. Oprócz nich dostępne są inne kształty. Powodzeniem cieszą się aniołki, serduszka, mikołaje, gwiazdki i bałwanki. Jeśli zaś chodzi o wzory to opcji do wyboru jest równie dużo. Opisywane zawieszki występują w matowym lub błyszczącym wykończeniu. Mogą mieć jednolity kolor lub przybierać mieszane barwy. Wersje ręcznie malowane mają też dodatkowe zdobienia. Brokat, lśniące kryształki, koraliki i wiele więcej. Oczywiście nie są najtańsze, lecz ich wygląd mocno zachęca do zakupu. Po więcej informacji o odmianach bombek zapraszamy na naszą stronę.

Inne dekoracje na choinkę

Piękne ozdoby choinkowe to nie tylko bombki. Nie sposób wyobrazić sobie świątecznego drzewka bez lampek. Nierzadko pojawiają się na zewnątrz budynków. Klasycznym rozwiązaniem są dość tanie odmiany żarówkowe. Zazwyczaj są różnokolorowe i ładnie prezentują się na drzewku. Jednakże w kwestii żywotności nie wypadają najlepiej, nagrzewają się i przepalają. Nic, więc dziwnego, że konkurencją dla nich są lampki LED. Służą przez lata bez jakichkolwiek komplikacji. Dostępne są w różnych wzorach, mogą być to świeczki, sople lodu, gwiazdki czy płatki śniegu. W zasadzie jedyna wada to to, że nie są najtańsze. Co poza lampkami pojawia się na choince?

Każdy dobry sklep z dekoracjami świątecznymi ma w swojej ofercie łańcuchy. Te ozdoby zwane także girlandami bardzo często powstają z tworzyw sztucznych. Przeważnie są to pocięte i odpowiednio uformowane kolorowe folie. Popularne są także połączone, różnobarwne kulki, dzwoneczki, gwiazdki itp. Łańcuchy można także stworzyć samodzielnie. Tu chętnie stosowane są naturalne materiały, chociażby szyszki. W wielu domach sięga się po kolorowy papier, bibułę, makaron. Tak naprawdę sprawdzą się rozmaite elementy. Girlandy nie trafiają tylko i wyłącznie na choinki. Przydają się podczas dekorowania ścian i mebli.

Ciekawą odmianą choinkowego łańcucha są tak zwane włosy anielskie. To cieniutkie pasma lśniącego materiału lub drobne girlandy. Przeważnie układa się je od czubka drzewka, pionowo ku dołowi. To nadal nie koniec dekoracji. Dla rodziców zawsze najpiękniejsze są ozdoby wykonane przez dzieci. Takie jak pierniczki, kukiełki czy też zabawki innego rodzaju. Wraz z nimi na gałązkach mogą znaleźć się cukierki, batoniki, jabłka, orzechy. Całość bywa utrzymywana w wybranym stylu, dopasowana do wystroju wnętrza. Wiele osób stawia jednak na spontaniczność. Ciekawe rodzaje ozdób choinkowych dokładniej opisujemy na naszej stronie.