Oznaczenia prania na metkach - co oznaczają konkretne symbole?
Zapewne każdy z nas chciałby, aby nowo kupione ubranie zachowało dobry wygląd przez długi czas. Aby jednak było to możliwe, należy przed wypraniem odzieży prześledzić oznaczenia na metkach załączonych przez producenta. Są to bardzo ważne informacje, które mogą nawet zapobiec zniszczeniu czy wyblaknięciu ubrań. Nieumiejętne wykonywanie prania tkanin może spowodować, że na przykład ulubiona bluzka nie będzie nadawała się do noszenia. Jak interpretować znaczki na metkach?
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jakim celu stosuje się oznaczenia na metkach?
Oznaczenia prania, czyli tzw. znaki prania, które umieszczane są na metkach odzieży, mają ogromne znaczenie. Dzięki nim prane ubrania przez długi czas wyglądają jak nowe oraz nie tracą ani trochę na intensywności koloru. Symbole prania informują nas m.in. w temperaturze ilu stopni należy uprać odzież, czy można wrzucić ją do pralki, czy można wirować, a może wskazane jest pranie chemiczne?
Producent stosuje także oznaczenia na ubraniach, informujące o sposobie czyszczenia i prasowania odzieży. Przed wykonaniem prania warto więc odpowiednio posegregować ubrania. Najważniejsze są w tej sytuacji znaki prania w temperaturze optymalnej. Oznacza to, że możemy uprać razem większość ubrań (pod warunkiem, że któreś z nich nie wymaga delikatnego prania).
Niezastosowanie się do oznaczenia prania, może doprowadzić do skurczenia się niektórych materiałów albo do utraty intensywności kolorów. Dlatego tak ważne są symbole prania i umiejętne interpretowanie wskazówek na temat prania tkanin. Nie zawsze uniwersalny program prania, którego używa wiele gospodyń, będzie odpowiedni do każdego materiału. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat prania ręcznego.
Oznaczenia na ubraniach
Symbole prania i prasowania
Jak czytać symbole na metkach? Najważniejszym, wspomnianym już wyżej czynnikiem jest maksymalna temperatura prania na metkach. Dzięki niej wiemy, w ilu stopniach bezpiecznie upierzemy odzież. Jeśli ubrania nie są bardzo brudne, spokojnie można nastawić nieco niższą temperaturę. Warto też zwrócić uwagę na znaki prania w postaci pojemnika. Jeśli jest on podkreślony, należy wówczas odczytać to jako pranie delikatne. Z kolei przekreślone symbole prania znaczą „nie prać”.
Zdarza się, że na metkach do prania zamiast pojemnika z temperaturą, widnieje pojemnik z wodą i zamoczoną w niej dłonią. Takie znaki pralnicze informują nas, że ubranie należy wyprać tylko ręcznie. Jeśli natomiast napotkamy na przekreślony trójkąt, powinniśmy wiedzieć, że jest to wskazówka o zakazie używania wszelkiego rodzaju odplamiaczy.
Jak czytać symbole na metkach odnoszące się do prasowania? Prawie wszystkie oznaczenia na metkach zawierają wskazówki odnoszące się do prasowania odzieży. Zwykle większość bawełnianych tkanin bez problemu znosi wysoką temperaturę prasowania. Ale czy delikatne ubrania można również prasować w temperaturze wysokiej? Otóż absolutnie nie.
Często producenci umieszczają oznaczenia na metkach w postaci przekreślonego żelazka. Oznacza to bezwzględny zakaz prasowania. Można spotkać się też ze znaczkami żelazka z jedną lub dwiema kropkami. Te symbole na metkach do prania informują z kolei o temperaturze prasowania w 110 stopniach (jedna kropka) lub 150 stopniach (dwie kropki). Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat prania butów w pralce.
Suszenie - znaczki na metkach
Prócz prania i prasowania, ważne jest także suszenie, które w zasadzie poprzedza czynność prasowania. Odpowiednie suszenie ubrań także wpływa na ich jakość. Dla ułatwienia interpretacji producenci zastosowali oznaczenia na ubraniach dotyczące suszenia w kształcie kwadratu. Informacja na temat możliwości suszenia za pomocą suszarki bębnowej występuje w formie koła wpisanego w kwadrat.
Pozostaje jeszcze odpowiednia temperatura suszenia. Ta informacja podana jest poprzez dodanie do schematu jednej lub dwóch kropek w środku koła. Jedna kropka oznacza niską temperaturę suszenia, natomiast dwie to normalna temperatura. A co, gdy materiał jest bardzo delikatny? W tym wypadku na metkach do prania powinny pojawić się oznaczenia prania w postaci przekreślonego kwadratu. Znaczek ostrzega o zakazie suszenia odzieży w suszarce bębnowej.
Decydując się na suszenie ubrań w domu na tradycyjnej stojącej lub wiszącej suszarce, należy pamiętać, by równomiernie je rozłożyć. Dzięki temu nie pogniotą się, a więc nie będą wymagały prasowania. Możemy w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu. Ważnym symbolem suszenia jest tu kwadrat z pionowymi lub jedną poziomą kreską wewnątrz. Obydwa oznaczają sposób suszenia w pozycji poziomej lub pionowej. Pionowe kreski to zalecane suszenie w pozycji wiszącej (pionowej), natomiast pozioma kreska to suszenie w pozycji poziomej, czyli „na leżąco”.
Najlepszym rozwiązaniem tradycyjnego sposobu suszenia prania, oczywiście w miarę możliwości, jest wystawienie ubrań na zewnątrz. Po wyschnięciu będą świeże i pachnące. Tylko uwaga – nie powinno się wystawiać prania bezpośrednio na słońce. Tkaniny narażone są w takich przypadkach na wyblaknięcie.
Inne symbole pralnicze na odzieży
Oznaczenia prania dotyczące konkretnych materiałów
Każda tkanina jest inna. Są te bardziej wytrzymałe oraz takie, które są niezwykle delikatne. Nie ważne, jaka to tkanina, każdą z nich kiedyś w jakiś sposób trzeba uprać. Zazwyczaj problem tkwi w doborze odpowiedniej temperatury. Należy w tym celu bezwzględnie przestrzegać symboli prania tkanin w zalecanej przez producenta temperaturze.
Znaki prania są często bagatelizowane przez wiele gospodyń, przez co nieświadomie przyczyniają się one do niszczenia odzieży. Najczęściej popełnianym błędem nie jest jednak temperatura, a pranie w pralce automatycznej. Nie każda tkanina powinna być prana w ten sposób.
Znaki prania ręcznego są bardzo istotne. Delikatne materiały wrzucone w pralkę mogą nawet ulec rozdarciu. To chyba najgorszy scenariusz. Warto więc poświęcić te kilka sekund i zerknąć na metkę ulubionej bluzki czy spodni. Czynność ta może uchronić odzież od ewentualnego zniszczenia, którego z pewnością nie chcielibyśmy doświadczyć.
Pranie chemiczne – symbole
Czas na symbole dotyczące prania chemicznego na metkach ubrań. Znaczki na metkach informują nas również o tym, czy odzież przeznaczona jest do prania oraz czyszczenia chemicznego czy też nie. Producent stosuje oznaczenia na metkach w kształcie koła. Symbole pralnicze koła informują o możliwości czyszczenia chemicznego. Jeśli jest ono przekreślone, materiał nie nadaje się do czyszczenia chemicznego. Pozostałe znaki pralnicze charakteryzują się wpisanymi w koło literami oraz ewentualnymi podkreśleniami.
Symbole pralnicze przedstawiają się następująco. Litera „A” oznacza pranie chemiczne we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych. Litera „P” to dozwolenie czyszczenia chemicznego w benzynie lub czterochloro-etylenie. Podkreślone koło z literą „P” zaleca zachowanie ostrożności czyszczenia, temperatury i wilgotności. Litera „F” pozwala na pranie chemiczne w benzynie przy zachowaniu ostrożności.
Powyższe wskazówki z pewnością pozwolą na poprawne odczytywanie instrukcji producenta. Symbole prania wcale nie muszą być czymś strasznym, jeśli posiada się wiedzę na temat poprawnego ich odczytywania. Umiejętnie zinterpretowane znaki pralnicze oraz poprawnie wykonane pranie sprawi, że nasze ubrania przez długi czas zachowają jakość oraz intensywność kolorów. Niezrozumiałe oznaczenia prania to już przeszłość.