Jak utrzymać w czystości panele podłogowe w domu? Sprawdzone porady

Panele podłogowe – zarówno panele laminowane, jak i panele drewniane – wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, by po pierwsze zachowały nienaganny wygląd, a po drugie dłużej utrzymywały dobrą kondycję. Mycie paneli podłogowych to nie tylko odkurzanie czy oczyszczanie na morko, ale również takie zabiegi, jak konserwacja, pastowanie paneli i ich nabłyszczanie. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak impregnować panele, warto zastanowić się nad sposobem ich mycia.

Mop do paneli podłogowych sprawdzi się bardzo dobrze podczas mycia. Do wyboru mamy tradycyjne mopy oraz mopy parowe. Te pierwsze dzielą się na mopy płaskie i obrotowe oraz sznurkowe i paskowe, wykonane najczęściej z mikrofibry. Konkretny wybór zależy od preferencji. Mop do paneli podłogowych w wariancie płaskim nadaje się do oczyszczania dużych powierzchni, jakie pokrywają panele laminowane czy też panele drewniane bez zbędnych przeszkód. Do trudno dostępnych miejsc z kolei łatwiej dotrze mop obrotowy. Z kolei mopy parowe to zdecydowanie droższe urządzenia, gdyż łączą w sobie często także funkcje czyszczenia tapicerki czy mysia okien.

Tradycyjne mopy do paneli podłogowych występują często w zestawie z wiadrem i wyciskaczem, co zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Nie jest wówczas konieczne ręczne wyciskanie mopa, a robi się to za pomocą specjalnego pedału wprawiającego w ruch wirówkę. Niektóre mopy są także wyposażone w spryskiwacz.

Nie tylko mycie paneli podłogowych, czyli konserwacja i nabłyszczanie

Panele podłogowe, by mogły cieszyć pełnią swojego uroku, wymajają nie tylko mycia, ale także nabłyszczania. Do tego celu nada się oczywiście stosowny nabłyszczacz, czyli preparat do nabłyszczania paneli, jak na przykład znanej marki Sidolux, Pronto, Silux czy specjalistyczny HG. Cena zawiera się w przedziale od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Warto na opakowaniu poszukać informacji, czy nabłyszczacz nadaje się do paneli laminowanych.

Jak impregnować panele podłogowe drewniane? Tutaj nie wystarczy sam preparat do nabłyszczania paneli, gdyż jest to zabieg wyłącznie kosmetyczny, podnoszący estetykę podłogi. Aby natomiast zabezpieczyć ją przed ścieraniem i wilgocią, na skutek gromadzącego się na podłodze piasku czy wody, niezbędna może okazać się konserwacja specjalną emulsją. Takie pastowanie paneli warto przeprowadzać nie tylko regularnie podczas gruntowanego sprzątania, ale także po położeniu podłogi.

Domowe sposoby na nabłyszczanie paneli podłogowych

Panele podłogowe można także skutecznie nabłyszczyć bez specjalistycznych preparatów, a z użyciem produktów, które każdy znajdzie w kuchni. Do tego celu przyda się letnia woda z dodatkiem octu w niewielkiej ilości – niespełna dwie łyżki na około 5 litrów wody – by w domu nie pozostał nieprzyjemny zapach. Pastowanie paneli domowym roztworem można przeprowadzić przy użyciu płaskiego mopa lub delikatną ściereczką, najlepiej z mikrofibry.

Do roztworu wody i octu można dodać także odrobinę oliwy z oliwek. Wówczas jednak konieczne będzie dodatkowe wypolerowanie paneli podłogowych na sucho po umyciu – tak, by nie zostały na nich nieestetyczne plamy. Jeśli szukasz także innych sposobów na utrzymanie paneli laminowanych czy paneli drewnianych w dobrej kondycji, na tej stronie znajdziesz wiele artykułów z praktycznymi poradami.