Jak działa nawilżacz parowy?

Parowy nawilżacz powietrza działa z wykorzystaniem energii elektrycznej na zasadzie podgrzewania wody znajdującej się w zbiorniku. Na skutek pracy urządzenia wydziela się ciepła mgiełka, która w nieznacznym stopniu przyczynia się do podgrzewania temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Tego typu urządzenie jedynie nawilża powietrze bez oczyszczania. Zdolność eliminowania zanieczyszczeń powietrznych z pomieszczenia posiadają inne rodzaje nawilżaczy. Pomimo to, nawilżacz parowy jest świetnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego.

Nawilżacz parowy jest bardzo wydajny, jednak pod względem eksploatacji (zużycie energii elektrycznej) jest nieco droższy niż inne odpowiedniki tych urządzeń. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje jak np. regulacja poziomu wilgotności (higrostat) czy też przeznaczenie do aromaterapii. Dostępne są także nawilżacze parowe z jonizatorem. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o nawilżaczu ultradźwiękowym.

Nawilżacz parowy na tle innych nawilżaczy – porównanie produktów, opinie konsumentów

Nawilżacze parowe są niejako przeciwieństwem nawilżaczy ewaporacyjnych. Parowy wytwarza ciepłą mgiełkę, natomiast ewaporacyjny – chłodną. Różnica polega także na tym, że nawilżacz parowy pobiera sporo energii elektrycznej, a ewaporacyjny jest z kolei energooszczędny.

Biorąc pod uwagę natomiast ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, należy w tym miejscu przytoczyć opinie konsumentów, którzy chwalą m.in. cichą pracę tego urządzenia, wysoką wydajność oraz energooszczędność. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza będzie jedynie nieodpowiedni wówczas, gdy posiadamy zwierzęta domowe.

Z opinii na forach internetowych wynika, że konsumenci najczęściej wybierają nawilżacze z jonizatorem oraz te z przeznaczeniem do aromaterapii. Jeszcze lepiej, jeśli nawilżacz działa jako oczyszczacz powietrza. Każdy z nich jest bardzo przydatny, ponieważ (jak twierdzą konsumenci) wilgotność powietrza ulega dzięki nim znacznej poprawie.

Parowy nawilżacz powietrza to świetny produkt zwłaszcza do pokoju dziecięcego. Ceny nawilżaczy powietrza nie są zbyt wysokie
Parowy nawilżacz powietrza - sposób działania, opinie, ceny, porównanie produktów

Cena nawilżacza parowego

Inwestycja w parowy nawilżacz powietrza nie jest kosztowna. Cena najprostszego urządzenia waha się bowiem w granicach ok. 30 zł – 120 zł (w podobnej cenie zakupić można ultradźwiękowy nawilżacz). No, chyba że chcemy zainwestować w nawilżacz z dodatkowymi funkcjami (np. z jonizatorem, higrostatem itp.).

W takim przypadku powinniśmy liczyć się z wyższą ceną, która kształtuje się w przedziale ok. 100 zł – 400 zł. Jeśli zależy nam natomiast na zaoszczędzeniu kilkudziesięciu złotych, warto przejrzeć oferty na popularnych aukcjach internetowych. Choć zdarzają się i takie nawilżacze, których cena sięga nawet 1 500 zł.

Nawilżacz parowy, podobnie jak ultradźwiękowy czy ewaporacyjny, ma służyć przede wszystkim skutecznej poprawie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Na równi pożądanym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza. Dlatego sprzęty 2w1 cieszą się większym zainteresowaniem konsumentów. Nawilżacze powietrza, w tym także nawilżacz ultradźwiękowy, to zakup wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny