Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzacja słoików – na czym polega?

Jak pasteryzować przetwory? Pasteryzowanie żywności w piekarniku jest to inaczej ich pasteryzacja na sucho. Istnieje jeszcze metoda pasteryzowania „na mokro”, jednak ona dotyczy gotowania słoików z domowymi pysznościami w garnkach. W piekarniku możesz przygotowywać większość z posiadanych warzyw czy owoców. W szczególności sprawdza się pasteryzowanie słoików z ogórkami, śliwkami, gruszkami, grzybami czy pełnymi jabłek, kiszonej kapusty albo innych kiszonych warzyw. Nie ma również żadnych przeciwwskazań co do pasteryzowania w piekarniku dżemów bądź konfitur wszelakiej maści.

Warto wspomnieć, że pasteryzacja słoików jest niezbędnym wręcz elementem przygotowywania domowych pyszności – dzięki takiej obróbce termicznej przysmaki będą bowiem chronione przed ewentualnym… zepsuciem się. Sam proces pasteryzowania polega na podgrzewaniu przygotowanych przetworów domowych (a raczej słoików) w temperaturze zazwyczaj ok. 130 st. C. Proces ogrzewania ma za zadanie zniszczyć znajdujące się w produktach bakterie i inne drobnoustroje – właśnie one przyczyniają się w największym stopniu do psucia się smakołyków. Mało tego, pasteryzacja zachowuje właściwy smak oraz wszelakie wartości odżywcze domowych przetworów.

Jeżeli chodzi o czas pasteryzowania, to jest on zróżnicowany – wpływają na to głównie produkty, jakie poddaje się owemu procesowi. Pamiętaj, że wekowanie słoików jest bardzo istotnym procesem, ponieważ bez niego wysiłek włożony w przygotowanie np. przetworów na zimę może zwyczajnie pójść na… marne. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły na temat domowych sposobów?

Pasteryzowanie przetworów – ale… w czym?

Zanim zdecydujesz się na konkretny sposób pasteryzacji swoich domowych przetworów, wybierz również rodzaj słoików – to do nich należy bowiem przełożyć domowe wyroby. Do wyboru posiadasz kilka rodzajów szklanych pojemników. Są to m.in.:

  • słoje z zakrętkami w typie twist-off,
  • słoje z gumkami w typie weck,
  • butelki ze szkła (idealne do pasteryzowania soków z jabłek, kompotów z wiśni czy nawet… ketchupu).

Pasteryzacja słoików w piekarniku
Pasteryzacja słoików w piekarniku krok po kroku – poradnik praktyczny

Nie zapomnij jednak, że metoda wekowania słoików w piekarniku sprawdzi się jedynie w przypadku słoików pierwszego typu, czyli „twist”. Pasteryzacja w piekarniku nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku „wecków”, ponieważ wysoka temperatura na pewno w mniejszym lub większym stopniu naruszy delikatną strukturę gumy. Takie słoje lepiej jest więc gotować!

Pasteryzacja w piekarniku z termoobiegiem

Pasteryzacja na sucho krok po kroku

Jak pasteryzować przetwory w piekarniku z termoobiegiem? Warto już na wstępie zaznaczyć, że jest to jedna z najłatwiejszych metod obróbki termalnej słoików z domowymi przetworami. Oczywiście możesz przejść do niej wyłącznie wówczas, jeśli posiadasz:

  • przestronny piekarnik,
  • dobrej jakości blachę,
  • wyparzone uprzednio słoiki o sporej pojemności.

Zanim przejdziesz do procesu pasteryzacji, wyłóż koniecznie blachę papierem do pieczenia. Następnie wstaw słoje do zimnego piekarnika tak, by nie stykały się ze sobą ściankami (mogą wówczas dobrze się nie zawekować). Dopilnuj również tego, żeby pokrywki słoików nie były dokręcone „na siłę” – a już najlepiej, jeżeli pozostaną lekko niedokręcone. Jak pasteryzować słoiki krok po kroku?


  1. Nastaw swój piekarnik na ok. 120 st. C i zacznij pasteryzować zgodnie z instrukcją, jaka podana jest w opisie danego piekarnika.
  2. Nie posiadasz wyznaczonej konkretnej długości czasu pasteryzowania? Wystarczy więc ok. kwadrans, aby tego dokonać.
  3. Wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki urządzenia.
  4. Kiedy słoje już nieco ostygną, należy dokręcić je już maksymalnie i ustawić dnem do góry – muszą wówczas całkowicie wystygnąć.
  5. Możesz również zdecydować się na pasteryzowanie słojów na blasze, jednak z niewielką ilością zimnej… wody! Ile stopni powinien posiadać wówczas piekarnik? Najlepiej pasteryzować w temperaturze 130 st. C, a sam proces pasteryzacji trwał ok. 30 minut (maksymalnie do 40 min.). Podczas procesu pasteryzacji nagrzeje się zarówno sam piekarnik, jak i zawartość słoików.
  6. Wyłącz piekarnik, otwórz go i zostaw słoje do wystygnięcia (na kolejne 30-40 minut).
  7. Pamiętaj, że słoikom nie zaszkodzi, gdy ustawisz je delikatnie na blacie kuchennym – wieczkami do dołu. W ten sposób na pewno się zassają.
  8. Po wystygnięciu koniecznie zanieś słoiki do spiżarni, piwnicy bądź w inne, chłodne i ciemne miejsce.

Pamiętaj, że…

Przed włożeniem słoików do piekarnika musisz poddać je sterylizacji! W tym dokładnie wyszoruj słoje i pokrywki, a następnie wyparz w gorącej wodzie i pozostaw do wyschnięcia. Możesz także włożyć słoiki do nagrzanego piekarnika (100 st. C) i wyprażać je ok. 30 minut. Proste, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej