Patyczak - opis, wymagania, hodowla, porady, opinie
Hodowla różnych nieoczywistych zwierząt w domu z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Dlatego nikogo już nie dziwi, że chcemy hodować owady, do których zaliczają się również patyczaki. Warto w takim razie dowiedzieć się, w jaki sposób należy o nie dbać, a także, w jaki sposób możemy przeprowadzić ich rozmnażanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach domowych.
Patyczak - podstawowe informacje
Patyczak - owad, którego można hodować w domu
Zanim zdecydujemy się na domową hodowlę patyczaków, warto wcześniej pozyskać podstawowe informacje na temat tego zwierzęcia. Dzięki temu dowiemy się, jaka jest ojczyzna tego specyficznego owada, a także jakie posiada on przyzwyczajenia. Tego typu informacje pomogą nam zdecydowanie lepiej zrozumieć naszego nowego pupila, który jednak w porównaniu do innych zwierząt domowych, jest dość oryginalnym towarzyszem.
Na początku warto nadmienić, że patyczaki są owadami zaliczającymi się do rzędu straszyków. Wśród nich wymieniamy kilkaset gatunków owadów, które wywodzą się między innymi z Australii, Azji, a także Ameryki Południowej. Nietrudno zatem się domyślić, że najczęściej spotykamy je w klimacie tropikalnym, jak i również subtropikalnym. Chociaż istnieją gatunki, które spotykane są w środowisku naturalnym na terenie Europy.
Niektóre gatunki patyczaków dorastają nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. Ich nazwa rzeczywiście wzięła się od tego, iż swoją budową ciała przypominają patyki. Wydłużony i bardzo smukły korpus, z którego wyrastają również bardzo cienkie odnóża, jest zabarwienia brunatnozielonego. Patyczaki wyposażone są w aparat gębowy gryzący, który umożliwia im spożywanie liści. W wielu krajach owad ten uznawany jest za szkodniki niszczące liczne plantacje drzew. Ciekawostką jest to, że samice są większe od samców, a dodatkowo z głowy wyrastają dwa małe rogi.
Patyczaki - środowisko naturalne
Jak już wcześniej wspomniano, patyczaki żyją przede wszystkim w warunkach odpowiadających dla klimatu tropikalnego, a także subtropikalnego. Można je spotkać przede wszystkim w lasach. Jednak bardzo szybko zwierzę to przystosowało się do obecności człowieka, dlatego można je spotkać również na plantacjach, w parkach, a nawet ogrodach. Owad prowadzi z reguły tryb nocny.
Ich największą cechą charakterystyczną jest to, że patyczaki opanowały mistrzowską sztukę kamuflażu. Rzeczywiście mogą one przez wiele godzin przebywać w nieruchomej pozycji, przez co są one bardzo trudne do zauważenia. Okazuje się, że nawet niektóre gatunki potrafią zmieniać zabarwienie ciała, dostosowując się do otoczenia. Kolejną ciekawostką jest umiejętność regeneracji uszkodzonych kończyn. Dlatego jest to owad, który bardzo łatwo unika ataku ze strony drapieżników.
Rodzaje patyczaków
Decydując się na to, aby hodować patyczaki w domu, powinniśmy dowiedzieć się, z jakimi w ogóle gatunkami patyczaków możemy mieć do czynienia. Jak już wiemy, każdy z nich wyróżnia się innym regionem zamieszkania. Ponadto każdy owad osiąga inną długość ciała, jak i również może mieć zupełnie inne możliwości przystosowania się do kamuflażu w środowisku naturalnym. Pamiętajmy o tym, że tylko niektóre rodzaje patyczaków są udomowione.
Znane rodzaje patyczaków, których jest możliwa hodowla w warunkach domowych:
- Patyczak rogaty - jeżeli poszukujemy informacje na temat tego, jakie rodzaje patyczaków możemy kupić do domowej hodowli, to właśnie przedstawiciele patyczaków rogatych cieszą się obecnie największą popularnością. Patyczak rogaty wywodzi się przede wszystkim z Wietnamu. Samce osiągają do ok. 10 cm długości, natomiast samice są znacznie większe, ponieważ dorastają nawet do 15 cm długości. Ich hodowla nie jest zbyt wymagająca, w związku z czym doskonale owad ten sprawdzi się w przypadku początkujących hodowców.
- Patyczak Galijski - jest to jeden z gatunków patyczaków, który można spotkać na terenie Basenu Morza Śródziemnomorskiego. Chociaż jest porównywalnie łatwy w hodowli do patyczaków rogatych, to jednak bardzo trudno spotkać jest tego patyczaka w sklepach zoologicznych. Do jego hodowli wystarczy zwykłe akwarium o niewielkich rozmiarach.
- Patyczak indyjski - informacje na temat tego gatunku patyczaka są nie tylko łatwo dostępne, ale jednocześnie wskazują na to, że zwierzę jest naprawdę łatwe w hodowli. Wystarczy zadbać o nieduże akwarium, ponieważ owady osiągają maksymalną długość ciała od 6 do 8 cm.
Hodowla patyczaków w domu
Jak wybrać terrarium dla patyczaka
Jak już wcześniej wspomniano, informacje na temat hodowli patyczaków wskazują, że zwierzę jest idealne szczególnie dla początkujących hodowców. Oczywiście możemy spotkać gatunki, które są bardziej wymagające, jednak w większości sklepów zoologicznych mamy do czynienia z popularnymi przedstawicielami, niesprawiający większych problemów swoim właścicielom.
Wybór terrarium powinno być dopasowane do konkretnego gatunku patyczaka. Jednak te, które najczęściej możemy trzymać w swoim domu, dorastają do niedużych rozmiarów. W związku z czym z powodzeniem wystarczy terrarium o rozmiarach już od 25x25x25 cm lub 30x30x30 cm. Rzeczywiście owady te nie potrzebują aż tak dużego terytorium.
Znacznie ważniejsze jest utrzymanie w środku odpowiednich warunków. Do nich zalicza się przygotowanie podłoża z torfu, a także umieszczenia patyków lub niedużego konaru. Bardzo ważną kwestią jest także utrzymanie odpowiedniej wilgotności wewnątrz terrarium. W tym celu zaleca się regularne spryskiwanie szklanego pojemnika nawet do 2-3 razy dziennie. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze znaczeniem snu o pająku?
Co jedzą patyczaki?
Kolejnym pytaniem, jakie często zadajemy w sklepie zoologicznym, jest to, co dokładnie jedzą te specyficzne owady. Patyczak odżywia się świeżymi liśćmi. Najlepiej tym owadom podawać liście maliny, morwy, a także jeżyny. Oczywiście mogą odżywiać się także liśćmi lipy, dębu, truskawki, poziomki, czy też zerwanych z różnych drzew owocowych. Jeżeli chwilowo nie mamy dostępu do świeżych liści, to możemy owadom podawać liście sałaty. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie liście wywodziły się z upraw ekologicznych. Spryskane różnymi preparatami, w tym środkami owadobójczymi, mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla patyczaków.
Zapewnienie jedzenia patyczakom nie jest skomplikowane. Tak samo jest w przypadku, gdy chcemy pozyskać jakiekolwiek informacje na temat tego, jak wygląda rozmnażanie tych owadów. Wiele gatunków może rozmnażać się praktycznie bez udziału samców. Odpowiedzialna jest za to partenogeneza. Ilość składanych jaj również jest uzależniony od konkretnego gatunku, jednak średnio wynosi on kilkaset sztuk.
Gdzie kupić patyczaki?
Rodzaje patyczaków i ich wyposażenie - przykładowe ceny
Jeżeli chcemy kupić zwierzę do samodzielnej hodowli, to powinniśmy wybrać się tylko i wyłącznie do rekomendowanych sklepów zoologicznych. Dzięki temu będziemy mieli pewność tego, że wszystkie patyczaki są nie tylko zdrowe, ale jednocześnie w żaden sposób nie zostały zaniedbane. Cena jednego patyczaka będzie wahać się od kilku do kilkunastu złotych. Bardzo często możemy znaleźć również oferty patyczaków pochodzących z prywatnych hodowli. Wtedy cena jednego straszyka z reguły nie przekracza kilku złotych.
Chociaż patyczak je z reguły łatwo dostępne liście, to kosztów jego utrzymania powinniśmy doliczyć zakup odpowiedniego terrarium, a także podłoża. W zależności od wymiarów oraz rodzaju za terrarium zapłacimy już od ok. 80 do 200 złotych. Oczywiście w Internecie nie będzie brakować używanych, kompletnych zestawów przeznaczonych do hodowli patyczaków. Nie zapominajmy również o tym, aby wyposażyć się w dogrzewającą lampkę, jeżeli w naszym mieszkaniu temperatura nie przekracza 20-22 stopni Celsjusza.
Patyczki i inne zwierzę do trzymania w domu
Okazuje się, że patyczak nie jest jedynym gatunkiem owadów, na które decydujemy się do trzymania w domu. Zwierzę, które wzbudza naprawdę wiele kontrowersji, to przede wszystkim pająk. Najczęściej wśród pajęczaków zainteresowaniem cieszy się pająk ptasznik. Jest to zwierzę, które je inne owady, szczególnie takie jak karaczany lub też świerszcze.
Jak wiadomo, hodowla zwierząt nie musi być jedynym naszym hobby. Ponieważ coraz częściej decydujemy się również na uprawę egzotycznych gatunków zwierząt. Do nich zalicza się, chociażby skrzydłokwiat, który wcale nie jest taki trudny w uprawie, jakby się mogło wydawać. Natomiast skrzydłokwiat ma to do siebie, że w odpowiednich warunkach stworzonych w naszym mieszkaniu, będzie kwitł praktycznie przez cały rok.
Oczywiście hodowla różnych zwierząt jest akurat jedną z najprzyjemniejszych czynności. Jednak pod żadnym pozorem nie zapominajmy również o tym, że decydując się na mieszkanie w domu jednorodzinnym, często musimy się zmierzać z różnymi problemami. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania pojawi się szerszeń, to warto sprawdzić, czy na pewno nie jest to osa. Szerszeń jest oczywiście dużo większy. Jednocześnie jego jad jest dużo bardziej dotkliwy dla ludzi, szczególnie wykazujących reakcję alergiczną. Dlatego, jeżeli istnieje pewien cień zagrożenia takim zagrożeniem, powinniśmy jak najszybciej pozbyć się szerszeni z terenu naszej posesji.