Paznokcie - spis porad dotyczących pielęgnacji paznokci

Zadbane ubranie i wyczyszczone buty to wizytówki każdej osoby. Szczególnie ważne przy różnego typu imprezach czy w pracy. To samo można napisać o ładnej fryzurze. Jednak nie tylko te elementy wpływają na dobre ogólne wrażenie. Dobrze też zatroszczyć się o paznokcie, sprawić by były zdrowe i zadbane. Jak się do tego zabrać, o czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza nasz spis porad dotyczących pielęgnacji paznokci.

Jak zająć się paznokciami?

Paznokcie są charakterystycznymi, rogowymi blaszkami pokrywającymi ostatnie człony palców. Składają się przede wszystkim z keratyny i są wytwarzane przez naskórek. Wykształciły się u ludzi i innych naczelnych. Ich podstawowym zadaniem jest chronienie końcówek palców przed urazami. Poza tym mogą pełnić funkcję obronną w razie napaści. Podobnie jak pazury wyrastające u wielu zwierząt. Trzeba też pamiętać o tym, że ludzie przywiązują dużą wagę do swych paznokci. Nie tylko tych u rąk, ale też u nóg. Potwierdzeniem tych słów jest popularne od lat ozdabianie ich na wiele sposobów. Na przykład przy pomocy różnego rodzaju lakierów i żeli.

Zaniedbane paznokcie staja się cienkie, łamliwe, końcówki zaczynają się rozdwajać. Wpływa na to częsty kontakt z płynami do mycia naczyń, detergentami do prania czy środkami do ścierania kurzy. Zatem pielęgnacja rozpoczyna się już od wykonywania domowych czynności w rękawiczkach. To pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienie wspomnianych problemów. Jeżeli jednak już się pojawiły konieczna będzie regeneracja. Z powodzeniem można ją przeprowadzić w domu. Absolutną podstawą jest manicure. Rozpoczyna się od pozbycia się lakieru(jeśli paznokcie są nim pokryte) zmywaczem i umycia rąk delikatnym mydłem.

Kolejnym krokiem jest spiłowanie paznokci do pożądanego kształtu i długości. Trzeba pamiętać by zawsze piłować w jedną stronę. Następnie smaruje się dłonie płynem zmiękczającym skórki albo moczy w wodzie. Po osuszeniu palców odsuwa się nadmiar skórek patyczkiem i ścina je cążkami. Tak przygotowane paznokcie należy odżywić. Jednym ze sposobów jest wcieranie bezpośrednio w płytę rogową odżywki kupionej w drogerii. Można też stosować witaminy A i E. W aptekach dostępne są kapsułki zawierające te związki. Skuteczne są także domowe maseczki. Więcej na temat sposobów regeneracji paznokci można dowiedzieć się na naszej stronie.

Lakiery do paznokci – klasyczne i żelowe

Pomalowanie paznokci sprawi, że staną się ładne i modne. Trzeba jednak pamiętać o pewnej kwestii. Nawet najlepsze lakiery mogą wysuszać, osłabiać i niszczyć płytki. Tu wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Nie wszystkie paznokcie dobrze sobie radzą z lakierami. Warto, więc co jakiś czas wstrzymywać się od malowania. Minimalna przerwa na regenerację to trzy tygodnie. Po tym można ponownie pomalować pazurki. Jakie lakiery można znaleźć na sklepowych półkach? Podstawą są wersje bezbarwne. Nie kolorują a tylko nabłyszczają płytkę. Często też odżywiają i wzmacniają, dlatego są polecane do cienkich i łamliwych paznokci.

Przed nami kolejne propozycje. Sporą popularnością cieszą się lakiery transparentne. Po nałożeniu na paznokcie dają efekt lekkiego prześwitu. Obecnie najczęściej mają mleczne zabarwienie. Doskonałe krycie zapewniają natomiast odmiany matowe. Mogą być samodzielną ozdobą lub podkładem pod inny lakier. Piękne stylizacje osiąga się stosując odmiany pękające. Po kilku minutach od nałożenia warstwa lakieru pęka tworząc ładne wzory. Ciekawą propozycją są najnowsze wersje holograficzne. Kosmetyki tego typu pozwalają na uzyskanie na paznokciach efektu 3D. W zależności od kąta padania światła powłoka zmienia kolor.

W sklepach można nabyć jeszcze wiele innych lakierów. Między innymi super lśniące odmiany perłowe i lustrzane. Polecane są preparaty fluorescencyjne, utwardzające, piaskowe, termiczne. Do często wybieranych należą środki hybrydowe. Łączą w sobie lakiery zwykłe i żelowe. Pierwszy składnik odpowiada za kolor a drugi za trwałość powłoki. Całość utrzymuje się na paznokciach nawet dwa tygodnie. Efekt jest tak długi, ponieważ lakiery hybrydowe po nałożeniu są utwardzane poprze naświetlanie lampą UV lub LED. Lakiery i ich odmiany dokładniej opisujemy na naszej stronie. Zamieszczamy także porady dotyczące ich stosowania i zmywania.

Inspiracje i pomysły paznokciowe

Duży wybór lakierów to zaleta, ale też i wada. Z jednej strony daje ogromne pole manewru. Z drugiej często sprawia, że nie wiadomo jak zająć się paznokciami. Trudno jest wybrać najlepszy preparat i stylizację. W takiej sytuacji warto przeglądać najnowsze propozycje. Jedną z nich są wspominane już fluorescencyjne wersje. W ciemności każdy paznokieć może jarzyć się innym kolorem. Jednakże tak drapieżne pazurki nie sprawdzą się przy każdej okazji. Dlatego też sporą popularnością cieszą się barwy pastelowe. Róż, świeża mięta czy też błękit. Ostatnio modne stały się białe paznokcie, co jest dość zaskakujące.

Inspiracje na piękne paznokcie płyną także ze świata zwierząt. Pojawiają się barwne cętki, kropki, paski. Kolejną propozycją są kolory połączone z ozdobami. Płatkami brokatu, kryształkami lub lśniącymi kamyczkami. Co ważne nie są to ostatnie pomysły paznokciowe. Duży wpływ na wzory i kolory mają pory roku. Jesień przynosi inne inspiracje niż zima. W pierwszym przypadku chętnie stosowana jest zieleń, szarość, odcienie brązu i pomarańcze. Tymczasem zima niesie skupienie się na motywach świątecznych. Stopniowo przechodzących w karnawałowe. Jak wyglądają paznokcie wiosenne i letnie?

Wiosenne pazurki zdobią najczęściej motywy kwiatowe. W szczególności te wykonane w technice 3D. Decydując się na nie trzeba pamiętać o pewnej zasadzie. Wybrane wzory powinny znajdować na nie więcej niż dwóch palcach jednej dłoni. Na koniec pozostały letnie propozycje. Ten okres w roku skłania do odważnych wyborów. Królują, więc jaskrawe barwy przyciągające uwagę. To nie koniec propozycji na super stylizacje. Gdzie szukać ciekawych pomysłów najmodniejszych trendów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Spis porady dotyczących pielęgnacji i zdobienia paznokci znajduje się na naszej stronie.