Pchły - objawy, zwalczanie, zapobieganie, porady

W naturze można spotkać wiele pożytecznych owadów. Najlepszym przykładem są pszczoły. To dzięki nim ludzie mają, co jeść. Jednakże istnieją niebezpieczne insekty. Zerujące na żywych organizmach i przenoszące choroby. Do stworzeń tego typu zalicza się pchły. Przeważne atakują zwierzęta domowe, ale i człowiek jest zagrożony. Warto, więc poznać objawy ich obecności. Cenna jest też wiedza jak je zwalczać. Te tematy rozwijamy na naszej stronie.

Pchła zwierzęca i u człowieka

Pchły są owadami zaliczanymi do pasożytów. Żerują na ptakach i ssakach, a więc ich żywicielami są też ludzie. Opisywane, bezskrzydłe insekty pożywiają się krwią żywych organizmów. Ich ciało ma charakterystyczny kształt. Jest silnie bocznie spłaszczone i przybiera barwę brązową lub brązowo-czerwoną. U pcheł wykształciły się mocne, tylne odnóża, dzięki nim te owady wykonują długie skoki. Do tego dochodzi silnie rozwinięty, kłująco-ssący aparat gębowy. Dorosłe osobniki dorastają do 1-6 mm wielkości i są widoczne gołym okiem. Do tej pory odkryto i dokładnie opisano około 2000 gatunków pcheł.

Pchła ludzka znana też, jako domowa zazwyczaj dorasta do 2-3,5 mm wielkości. Jej wygląd nie odbiega od charakterystyki podanej powyżej. Trzeba tylko dodać, że samice są większe od samców. Gdy w pobliżu ich siedlisk nie ma ludzi, owady zaatakują zwierzęta. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pchły zwierzęcej. Z braku podstawowego żywiciela, insekt przejdzie na człowieka. Jakie objawy świadczą o tym, że domownicy padli jego ofiarą? Na skórze pozostają niewielkie ślady po ugryzieniach. Wraz z nimi pojawia się uporczywe swędzenie. U niektórych osób dochodzi do reakcji alergicznej. Jej symptomy to wyraźne rumienie lub bąble.

Pchła potrafi wypić sporo krwi. Nawet ilość dwudziestokrotnie przekraczającą jej wagę. I nie ma tu znaczenia czy pojawia się u człowieka czy zwierzęcia. Odżywiona samica po 2-4 dnia rozpoczyna rozmnażanie. Składa jaja na ciele żywiciela, jednorazowo od 20 do 50. Następnie jajeczka spadają na podłoże. W ten sposób dostają się w zakamarki podłogi lub ustronne miejsca w ogrodzie. Po około 2-5 dniach wykluwają się larwy i skrywają w zacienionych kątach. Kolejne 8-9 dni spędzają w stworzonych tam kokonach. Opuszczają je dorosłe osobniki gotowe na rozmnażanie. Więcej informacji o wyglądzie pcheł i ich cyklu rozrodczym znajduje się na naszej stronie.

Zwalczanie pcheł u psa i kota

Niemal każdy właściciel domowego czworonoga zetknął się z pchłami. Te insekty stanowią zagrożenie dla pupili. Nie tylko dlatego, że piją ich krew. Są pośrednimi żywicielami tasiemców. Gdy zwierzak połknie pchłę może to doprowadzić do rozwoju pasożyta wewnętrznego. Pchły są na tyle duże, że można zobaczyć je gołym okiem. Warto, więc sprawdzać czy nie ma ich na ciele pupila. U psów i kotów najczęściej atakują okolice ogona, uszu, grzbietu i brzucha. Uwagę należy zwracać na jeszcze jeden szczegół. Jeśli u zwierzaka występują te owady, przy czesaniu ich odchody będą wysypywać się z sierści.

Zauważalne są jeszcze inne objawy obecności pcheł u psa czy kota. Zwierzak jest niespokojny, widocznie rozdrażniony. Drapie się bardzo często i intensywnie. Dochodzi także do wygryzania sierści. Nierzadko aż do krwi. Gdy opiekun pozna symptomy, musi wytępić insekty zagrażające pupilowi. Istnieją różne sprawdzone sposoby by pozbyć się problemu. Pierwszym z nich jest założenie zwierzakowi specjalnej obroży. Skutecznie odstrasza pasożyty. Do dyspozycji są łatwe w użyciu spraye. Preparat polecany przez weterynarzy to krople spot-on. Aplikuje się je na kark czworonoga. Natomiast popularne szampony to środki tylko wspomagające zwalczanie pcheł. Zatem nie można ograniczać się wyłącznie do nich.

Istnieje jeszcze jeden preparat wykazujący się skutecznością. Chodzi tu o tabletki podawane doustnie. Jednakże można jest stosować dopiero po konsultacji z weterynarzem. Trzeba pamiętać, że tępienie pcheł nie dotyczy tylko osobników już żerujących na zwierzaku. Te bezskrzydłe owady, żyją też w bezpośrednim otoczeniu pas czy kota. Należy, więc wyprać legowisko i wyczyścić wszystkie zabawki. Zniszczone lub mocno zużyte posłania trafiają do utylizacji. Tylko stosując te zasady uda się zwalczyć pchły. Po rozwinięcie tematów poruszanych powyżej odsyłamy na naszą stronę. Znajduje się tam wiele cennych porad.

Pchła domowa – występowanie i zwalczanie

Nie trzeba opiekować się zwierzętami by w domu pojawiły się pchły. Pasożyty żyją w ogrodzie i w parku. Z racji tego, że jest w niej dość ciemno, pojawiają się w piwnicy. Gdy człowiek odwiedza te miejsca, insekty dostają się na jego ciało. W ten sposób przynosi je do miejsca zamieszkania. Wcześniejszy opis rozmnażania pokazuje jak szybko rozwija się ich populacja. Jak je wytępić i pozbyć się problemu? Po pierwsze należy ustalić gdzie pchły się kryją. Jak już wiadomo bytują we wszelkich ciemnych zakamarkach. Do ich ulubionych terytoriów należą dywany, chodniki lub też odbicia mebli wypoczynkowych.

Pchły atakujące ludzi dostają się w szpary w podłodze. Mieszkają pod listwami maskującymi, progami, kryją się w łodygach i liściach roślin. Gdy domownicy zaczną je zwalczać, muszą być dokładni. Nie mogą pominąć żadnego ze wspomnianych miejsc. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich zniszczonych elementów wyposażenia. Takich jak kanapy, fotele, dywany itp. Pozostałe meble, o ile to możliwe, najlepiej wynieść na dwór w słoneczny dzień. Pchły nie lubią wysokich temperatur i promieniowania UV. Po tym wszystkie podłogi trzeba dokładnie odkurzyć. Owady i ich jajeczka najlepiej usuwa odkurzacz parowy.

Są jeszcze inne sposoby by skutecznie zwalczyć pchły. Posadzki i wszelkie ciemne zakamarki trzeba przemyć stosując środki owadobójcze. Ewentualnie zastąpi je ocet albo woda zmieszana z olejkami eterycznymi. Pozostałe w domu dywany i wykładziny trzeba wyprać przy pomocy preparatów zwalczających insekty. W piwnicy i na poddaszu należy zastosować środki owadobójcze. Pracy jest dużo, lecz trzeba ją wykonać by pozbyć się zagrożenia. Rozwinięcie tego tematu opublikowaliśmy na naszej stronie. Dokładniej opisujemy także sposoby zabezpieczenia się przed pchłami.