Pchły na człowieku

Jak wygląda pchła i co się dzieje przez pchły?

Pchły u ludzi wyglądają niemal identycznie, jak te u zwierząt. Pasożyty charakteryzują się spłaszczoną budową po boku, zatem poruszają się przez to z niebywałą łatwością – oczywiście, między włosami bądź sierścią (pchła psia lub kocia). Ich głowy są nieco okrągłe, z kolei na końcu tej głowy znajdują się oczy i czułka. Pchły posiadają również aparaty gębowe kłująco-ssące, trzy pary nóg czy stopy. Takie insekty zazwyczaj mają ok. 4 mm. Samice zawsze są większe od samców. Pchła zwierzęca różni się od ludzkiej tym, że na człowieku siadają pchły nie posiadające grzebyków chitynowych na przedtułowiu.

Jak już wspominaliśmy, pchły mają nogi – jednak najważniejsze z nich są nogi… tylne. To właśnie dzięki nim bowiem pasożyty mogą przemieszczać się, skacząc. Ugryzienie pchły kociej nie jest przyjemną sprawą – podobnie, jak ludzkiej czy psiej. Zastanawiasz się, jak wygląda ugryzienie pchły? Otóż, zostawia ono zawsze po sobie dość widoczne… ślady.

Kiedy pchły u ludzi mogą gryźć?

Pchła może ugryźć człowieka, kiedy bawi się on ze swoim czworonożnym pupilem, np. psem czy kotem. Kiedy pchła dostanie się pod naszą skórę, to przebije ją i wejdzie prosto do naczyń krwionośnych. Wówczas miejsce zaczerwieni się i będzie swędzieć. Wokół ugryzienia błyskawicznie pojawi się wtedy dość wyraźny obrzęk. Czy ugryzienie pchły kociej albo psiej może wywołać jakieś zagrożenie? Otóż, może być ono nawet przyczyną:

 • tasiemca,
 • salmonelli,
 • dwoinki zapalenia płuc,
 • tyfusa plamistego,
 • anemii,
 • alergicznego zapalenia skóry,
 • tularemii,
 • gorączki,
 • zapalenia mózgu,
 • zapalenia szpiku kostnego.
Swędzenie i pchły na człowieku, a także objawy pchły ludzkiej i jak pozbyć się pchły ludzkiej krok po kroku, najważniejsze informacje
Pchły u człowieka – przyczyny, objawy, zwalczanie, polecane preparaty

Pchła zwierzęca, np. pchła psia ugryzła? Koniecznie przetrzyj więc ranę za pomocą amoniaku, a także wejdź do wanny i wypierz swoje ciuchy. To konieczny krok, jeżeli chcesz błyskawicznie pozbyć się pasożyta. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak wygląda pchła i ugryzienie pchły.

Środek na pchły ludzkie

Jak usunąć pchły na człowieku?

Jeśli znasz już objawy pchły ludzkiej warto będzie dowiedzieć się, jak zwalczyć te pasożyty z ciała. Żeby nie mieć z nimi do czynienia, warto będzie:

 • sprzątać dom – nie zapominaj o odkurzaniu i zmywaniu podłóg w domu zwłaszcza tam, gdzie śpi zwierzę. Worek z odkurzacza należy następnie wynosić po to, by pchły nie mogły wydostać się na zewnątrz. Ważne jest również czyszczenie legowiska swojego zwierzaka, żeby wytępić pasożyty.
 • wykąpać zwierzę – dzięki temu możesz zwalczyć pchły i sprawić, że nie będą dokuczać nikomu z domowników. Pamiętaj, że pasożyty nie przepadają za wodą bądź szamponem – zatem, koniecznie zastosuj go na swoim pupilu.
 • zastosować ocet na pchły – warto potraktować nim insekty, np. poprzez przepłukanie sierści naszego zwierzęcia szklanką rozwodnionego octu (np. jabłkowego). Ocet warto zostawić na skórze (przez ok. 5 minut) i następnie wyczesać nim sierść zwierzęcia. Do tego najlepiej wykorzystać będzie metalowy grzebień, który koniecznie trzeba wyrzucić później do śmietnika!
 • użyć wody z cytryną – domowy środek na pchły utworzysz wtedy, kiedy połączysz cytrynę z wodą. Wystarczy zagotować wodę i dodać później do niej cytrynę, pokrojoną na kawałki. Należy następnie ściągnąć wodę z ognia, wystudzić i położyć bez płukania na skórze, już następnego dnia. Warto będzie również przelać wodę z cytryną do buteleczki z atomizerem. Dzięki temu można zdezynfekować nie tylko miejsca narażone na pchły, ale też dywan, materac czy meble w mieszkaniu.
 • rozsypać trociny cedrowe i piołun – są to rośliny, za jakimi pchły nie przepadają. Możesz rozmieścić trociny cedrowe niedaleko miejsca odpoczynku zwierzęcia. Z kolei piołun warto zamknąć w niewielkiej torebeczce, w wersji suszu.

Polecane preparaty na pchły na człowieku

Nie możesz pozbyć się pcheł domowymi metodami? A więc warto będzie sięgnąć po sprawdzone i polecane preparaty na insekty! Wśród najbardziej cenionych można wyróżnić:

 • Preparat na pchły „Stop Owadom” – dzięki nim zwalczysz pchły w mieszkaniu. Substancja zawarta w sprayu jest czynna i uwalnia się dość powoli – z mikrokapsułek przez specjalną membranę. Dzięki długiemu czasowi działania zwalczyć możesz sprayem nie tylko dorosłe pchły, ale również te wykluwające się z jaj. To preparat, jaki jest przeznaczony do profesjonalnej dezynsekcji insektów. Warto spryskać nim np. psie lub kocie legowisko, jednak nigdy nie… zwierzę!

Cena środka na pchły to ok. 26 zł / 550 ml.

 • Środek na pchły „Effect Microtech” – jest to jeden z lepszych preparatów na pchły, jaki posiada bardzo zaawansowaną formułę ze specjalnych mikrokapsułek membranowych. W środku kapsułek znajduje się insektycyd, jaki długo się uwalnia – działając ok. 6 miesięcy. Jest to zatem rozwiązanie bardzo skuteczne, jakie zapewnia nie tylko spokój, ale też… bezpieczeństwo domowników. W preparacie znajduje się także synergetyk PBO, który odpowiada za wzmocnienie czynnej substancji i jej wnikanie. Dzięki temu, do preparatu nie trzeba dodawać zupełnie żadnych uzupełniających środków.

Cena środka na pchły to ok. 55 zł / 100 ml.

 • Spray na pchły „Deltacaps Forte” – jest to bardzo silny preparat owadobójczy, który działa w postaci bomby zamgławiającej. Dzięki nim z łatwością pozbędziesz się pcheł w domu! Pamiętaj jedynie, aby przez wykonaniem tego zabiegu dokładnie zasłonić kratki wentylacyjne i zamknąć okna, a także usunąć naczynia i produkty żywnościowe. Należy wszystko zabezpieczyć przed skorzystaniem ze sprayu! Najlepiej psikać nim w pozycji stojącej, zaczynając od najdalszej części wnętrza domu i przesuwając się powoli w kierunku drzwi. Kiedy już spryskasz preparatem swoje mieszkanie, pozostaw je tak zamknięte na ok. 6 godzin. Po przewietrzeniu, możesz ponownie wejść do domu – jednak nie wcześniej, jak 12 godzin po dezynsekcji sprayem.

Cena środka na pchły to ok. 40 zł / 25 g.

ikona podziel się Przekaż dalej