Pękające paznokcie – przyczyny, skutki, najlepsze sposoby leczenia
Słabe paznokcie bardzo często są efektem nieodpowiedniej diety albo ich złej pielęgnacji. Mało tego, pękające paznokcie mogą świadczyć o chorobie skóry bądź ogólnoustrojowych schorzeniach – zwłaszcza, jeżeli są popękane wzdłuż płytki. Chcesz wzmocnić pękające i cienkie paznokcie u nóg bądź u rąk? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje, jakie są przyczyny pękania paznokci wzdłuż i jakie leczenie możesz podjąć, by nieco je wzmocnić!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pękające paznokcie - przyczyny
Dlaczego paznokcie pękają?
Najczęstszym powodem słabych paznokci są niedobory zarówno minerałów, jak i witamin. Może być to związane z problemem przyswajania niektórych substancji przez organizm. Popękane paznokcie u nóg czy u rąk to również objaw pewnych chorób (jak np. tarczyca) – jednak tutaj chorują zdecydowanie częściej panie, jak panowie. Nagminnie cienkie paznokcie są przyczyną nieodpowiednio zbilansowanej diety oraz… uszkodzeń mechanicznych. Również skórki przy paznokciach mogą być spierzchnięte i w złej kondycji przez np. kontakt dłoni z preparatami chemicznymi – związane może to być również z zażywaniem niektórych leków. Wówczas, często skutkiem ubocznym jest pojawianie się zmian wokół płytki paznokcia! Problem wtedy dotyczy już nie tylko samego paznokcia, ale i… skórki wokół właśnie.
Bardzo często słabe paznokcie mogą być również skutkiem obgryzania paznokci – co powoduje ich uszkodzenie mechaniczne. Warto więc regularnie dbać o swoje paznokcie – a, jeżeli je obgryzasz, stosuj specjalne lakiery które będą zniechęcać od tego złego nawyku! Warto również stosować preparaty z witaminami, jakich skład bogaty będzie w zioła roślinne – o tym opowiemy jednak za chwilę. Pamiętaj, że zadbane paznokcie to wizytówka człowieka – a już zwłaszcza… kobiety! Naprawdę warto o nie zadbać. Powodem pękania paznokci mogą być różne problemy. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na grzybicę paznokci.
Pozostałe przyczyny pękających paznokci
Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, istnieje jeszcze kilka powodów, dlaczego paznokcie pękają wzdłuż:
- Zdrapywanie lakieru – to bardzo szkodliwy nawyk, jaki może znacznie wpłynąć na złą kondycję paznokci. Kiedy zdzierasz lakier, to samo robisz bowiem z… powłoką zewnętrzną, chroniącą płytkę paznokciową! Lepiej korzystać więc z produktów, jakie są do zmywania paznokci dedykowane!
- Zaniedbywanie skórek – pamiętaj, żeby o nie dbać! Kiedy będziesz o nich zapominać, mogą bowiem wpłynąć na osłabienie się płytki paznokcia i przez to będą się one łamać bądź rozwarstwiać.
- Wypełnianie płytek – pękające paznokcie często są wynikiem wypełniania powierzchni paznokci. Może to i modne, ale też… bardzo szkodliwe dla płytki paznokcia. Niestety, ale preparat do wypełniania paznokci często poważnie niszczy płytkę i powoduje, że zaczyna ona pękać.
- Brak nawilżania – wiele osób zapomina o tym, że nawilżanie daje paznokciom nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też odpowiednią odporność! Ważne będzie więc to, ile wody dziennie wypijesz i jaki krem do rąk zastosujesz. A jeszcze ważniejsze, żeby zadbać o to… codziennie!
- Nadużywanie nieodpowiednich lakierów – jeżeli używasz lakierów ze złym, mocno chemicznym składem lub zmywaczy z acetonem, warto będzie wymienić kosmetyki na np. jedną dobrą odżywkę do paznokci i zmywacz bez acetonu. Dzięki wyeliminowaniu czynników drażniących z owych kosmetyków, stan płytki paznokcia na pewno się poprawi!
- Choroby ogólnoustrojowe – przyczyną pękających paznokci może być niedoczynność tarczycy, a także zakażenia grzybicze czy choroby paznokci.
Jak wyleczyć pękające paznokcie?
Popękane paznokcie wzdłuż płytki a witaminy
Zastanawiasz się, jak wzmocnić paznokcie? Najlepsze na pękającą płytkę będą oczywiście… witaminy! Kiedy będziesz stosować dobrze dobrane witaminy, stan paznokci na pewno poprawi się w ciągu kilku miesięcy! Dzięki kuracji witaminowej nie będą się one łamać i rozdwajać, a z ich powierzchni znikną tzw. białe plamki.
Warto przyjmować szczególnie:
- witaminę A – dzięki niej można nawilżyć skórę wokół paznokci, a także sprawić, że płytka paznokciowa będzie gładka. Kiedy witaminy A jest mało, paznokcie są kruche.
- witaminę B – kiedy nie ma w organizmie odpowiednio dużo witaminy B, paznokcie mogą się odkształcać i łamać, a także powoli rosnąć. Warto przyjmować szczególnie witaminę B12!
- witaminę C – działa antybakteryjnie, więc na pewno będzie łagodzić wszelakie stany zapalne wokół płytki paznokci. Dodatkowo, pozwoli na lepsze przyswajanie się żelaza.
- witaminę D – jeżeli nie masz w diecie zbyt wiele wapnia, paznokcie na pewno na tym… nie zyskają!
- witaminę E – dzięki niej możesz poprawić krążenie krwi pod płytką, a to przyczyni się do lepszego wyglądu paznokci. Pamiętaj tylko, że stosowanie jej w nadmiarze może sprawić, że płytka paznokcia będzie… żółta!
- witamina H – wpływa na dobrą kondycję nie tylko paznokci, ale też skóry i włosów.
Odpowiednia pielęgnacja
Oczywiście, to najbardziej istotny element, jeżeli chodzi o „doprowadzenie do ładu” paznokci. Pamiętaj o tym, że jeżeli sama nie jesteś w stanie poradzić sobie z problemem, warto będzie wybrać się do sprawdzonego salonu kosmetycznego i poprosić specjalistów o pomoc! Jeżeli prawidłowo wykonasz bowiem zabieg manicure, a także zaopatrzysz się w kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji swoich paznokci, z całą pewnością poprawi się ich stan!
Warto również wzbogacić dietę o produkty bogate w magnez, żelazo i cynk – dzięki nim na pewno znacznie wzmocnisz płytkę paznokci. Mało tego, pierwiastki te zapobiegną rozdwajaniu się paznokci oraz ich dalszemu pękaniu! Oprócz tego, warto będzie postawić na:
- odżywki z keratyną, kiełkami pszenicy oraz jedwabiem,
- kąpiele z olejkami wzmacniającymi paznokcie,
- kompresy z oliwek, jakie będą dodatkowo wzbogacane witaminowymi kompleksami.
Pamiętaj, że…
Jeżeli zmienisz swoje przyzwyczajenia (np. żywieniowe bądź kosmetyczne) i mimo to nie zauważysz poprawy, warto będzie wybrać się po pomoc specjalisty. A może pojawiły się problemy skórne? Konieczna będzie zatem wizyta u… dermatologa! Może się bowiem okazać, że potrzebne będzie leczenie bądź zrobienie badań, które wskażą nie tylko przyczynę problemu, ale też odpowiedni sposób pielęgnacji paznokci!