Pieczenie - przepisy, porady, ciekawostki, sprawdzone triki

Smaczne potrawy przygotowuje się różnymi technikami. Podstawą jest oczywiście gotowanie. Kolejne miejsce na liście zajmuje smażenie. Sporą popularnością cieszy się także grillowanie. Naturalnie to nie koniec, do najważniejszych procesów zalicza się pieczenie. Nie tylko ciast, w ten sposób uzyskuje się wiele innych dań. Dlatego też przedstawiamy porady i ciekawostki związane z pieczeniem. Na naszej stronie można znaleźć też najlepsze przepisy.

Placek i inne smakołyki

Pieczenie to jedna z popularnych odmian obróbki termicznej potraw. Jest znana od wieków a polega na ogrzewaniu dania gorącym powietrzem. Odbywa się to w różnego rodzaju piecach lub piekarnikach. Bardzo ważna jest temperatura, która zależy od przepisu. Przeważnie jednak mieści się w przedziale 160-250°C. W domach często piecze się w 180°C. W wyniku pieczenia zachodzi ważny proces. Białko i skrobia zawarte w składnikach potrawy stają się łatwiej przyswajalne dla ludzkiego organizmu. Do tego wyparowuje z nich nadmiar wody. Jedzenie zyskuje charakterystyczny wygląd, smak i zapach.

Czas pieczenia jest bardzo zróżnicowany. Niektóre potrawy trafiają do piekarnika tylko na chwilę. Inne pozostawia się w nim na długo. Nierzadko nawet na kilka godzin. O czasie obróbki decydują wykorzystywane składniki i rodzaj potrawy. Trzeba, bowiem pamiętać, że pieczenie dzieli się na dwie podstawowe wersje. Pierwsza skupia się na wykonywaniu dań mięsnych(w tym pasztetów) oraz warzywnych. Naturalnie nie ma przeszkód by łączyć te produkty. Natomiast w drugiej odmianie wykonywane są ciasta oraz inne wyroby cukiernicze. Potrawy o charakterze deserowym. W wyniku pieczenia powstają też chleby, bułki itp.

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych dań pieczonych jest pizza. Wykorzystuje najróżniejsze składniki, mięso, warzywa, sery, owoce. Bardzo ważne są przepisy na ciasto. Bez dobrego spodu nie ma mowy o smacznej pizzy. Wykonanie tradycyjnego placka nie jest trudne. Trzeb przygotować mąkę pszenną, drożdże, letnią wodę, olej, sól. Wszystkie produkty miesza się w odpowiednich proporcjach. Następnie wyrabiana jest masa i zostawiana pod przykryciem do wyrośnięcia. Kolejny krok to uformowanie spodu i położenie na nim farszu. Oczywiście wykonanie pizzy opisaliśmy tylko wstępnie. Rozwinięcie tego tematu znajduje się na naszej stronie.

Pyszne domowe ciasta

Pieczenie daje wiele ciekawych możliwości. Przygotowuje się drób, wołowinę, zapiekanki ziemniaczane itp. Zdecydowanie warto sięgnąć po ryby. Zaopatrują ludzki organizm w cenne składniki odżywcze. Zachęcające jest też to, że ich przygotowanie jest szybie. W piekarniku może znaleźć się filet lub ryba w całości. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o dokładnym wypatroszeniu. Nie można zapominać o dodaniu przypraw. Z daniami rybnymi doskonale komponuje się sok z cytryny, kolendra, rozmaryn. Niektóre receptury skłaniają do korzystania z aromatycznego czosnku i cebuli.

Odpowiednia temperatura i czas pieczenia to czynniki mające ogromny wpływ na przygotowywanie ciast. Dlatego zawsze trzeba dokładnie przestrzegać wskazówek podanych w przepisie. Wykonanie wielu domowych łakoci nie jest trudne. Dobrym przykładem potwierdzającym te słowa jest tanie ciasto drożdżowe ze śliwkami. Składniki, które trzeba zgromadzić to mąka, drożdże, cukier, jajka, mleko, masło, śliwki. Nie obejdzie się też bez foremki. Po wyrobieniu ciasto należy odłożyć w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia. Samo pieczenie nie trwa wcale długo, około 50-60 minut w temperaturze 180°C.

Przepisy na ciasta najczęściej przydają się przed świętami. Wielkanoc i Boże Narodzenie to okazje, na które przygotowuje się niejeden placek. Najpopularniejszym wielkanocnym wypiekiem jest baba. Powstająca z masła, mąki, cukru, jajka, mleka lub śmietany, kakao, proszku do pieczenia. Ważne jest tez korzystanie z odpowiedniej foremki. Tymczasem w przypadku Bożego Narodzenia prawdziwym hitem jest sernik. To ciasto może nie jest tanie i szybkie, lecz z całą pewnością pyszne. Sposób przygotowania podajemy na naszej stronie. Tam też znajdują się porady i przepisy na wymienione powyżej i inne, smaczne dania.