Jak wybrać piekarnik do domu? Producenci, ceny, rodzaje, porady

Piekarnik elektryczny czy coraz rzadziej wybierany piekarnik gazowy to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu. Nic więc dziwnego, że zarówno tanie piekarniki, jak i droższe piekarniki kuchenne z dodatkowymi funkcjami (np. z rożnem obrotowym) cieszą się niesłabnącą popularnością.

Jedną z propozycji dostępnych na rynku jest piekarnik do zabudowy. Mają go w swoim asortymencie znane marki sprzętu AGD, jak między innymi Bosch, Beko czy Amica. Piecyk elektryczny do zabudowy różni się od standardowego tym, że można go ulokować w ciągu szafek kuchennych, dzięki czemu kuchnia wygląda stylowo i nowocześnie. Umożliwia to swobodną aranżację wnętrza i wpisuje się w bieżące trendy.

Jeśli chodzi o rodzaje piekarników, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepszy będzie piekarnik elektryczny czy może piekarnik gazowy. Pewne jest natomiast, że pierwszy znajdzie zastosowanie praktycznie w każdej kuchni, natomiast wybór piekarnika gazowego może mieć miejsce wyłącznie tam, gdzie znajduje się przyłącze gazowe.

Piekarnik elektryczny lub gazowy – czym się kierować przy wyborze?

Pierwszym kryterium wyboru jest oczywiście to, czy interesując nas tradycyjne piekarniki kuchenne czy może jednak piekarnik do zabudowy. Ten pierwszy jest osobnym urządzeniem, natomiast piekarnik do zabudowy może występować w kilku wariantach – do zabudowy pod blatem, w kolumnie lub do zabudowy na ścianie. Pierwsze rozwiązanie ma jeden minus – konieczne będzie schylanie się do piekarnika, który to problem w przypadku dwóch pozostałych sposobów montażu można łatwo rozwiązać, umieszczając piecyk elektryczny do zabudowy na odpowiedniej wysokości.

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to czy interesuje nas piekarnik elektryczny czy też piekarnik gazowy. Choć coraz częściej już odchodzi się od tego drugiego rozwiązania, nadal cena eksploatacji urządzenia przemawia na korzyść gazu.

Przy wyborze tego typu urządzenia AGD ważna jest także pojemność piekarnika, która jest wyrażona w litrach. Wymiary te mogą niewiele nam mówić, dlatego warto zwrócić uwagę, że pojemność piekarnika standardowego to od 50 do 66 litrów, czyli wymiary o szerokości około 90 cm. Taki model jest wystarczający dla 3-, a nawet 4-osobowej rodziny. Najmniejszy piekarnik to około 40 litrów, a pojemność piekarnika o naprawdę dużych rozmiarach sięga nawet 70 litrów, którego ceny są już dość wysokie.

Kolejny ważny parametr to klasa energetyczna. Najbardziej energooszczędne piekarniki to te o klasie energetycznej od A+, przez A++ do A+++. Im więcej plusów, tym większa oszczędność. Warto zatem, by klasa energetyczna urządzenia była jak najlepsza, gdyż to pozwoli na zmniejszenie ceny eksploatacji.

Piekarniki kuchenne – dodatkowe funkcje i kolory

Do ciekawych funkcji, jakie warto rozważyć przy wyborze piekarnika, należy dual cook. Rozwiązanie to umożliwia niejako podzielenie komory pieczenia na dwie części i jednoczesne przygotowanie, np. mięsa i ciasta. Opcja dual cook przysłuży się przede wszystkim osobom, które często przyjmują gości. Cena takich urządzeń obecnie nie jest już tak wygórowana, jak jeszcze kilka lat temu. Ciekawą opcją są także dość tanie piekarniki elektryczne z rożnem obrotowym.

Jeśli chodzi o kolory, do najpopularniejszych należą biały, czarny, a także inox, czyli powszechnie znany srebrny. Piekarnik biały, czarny czy w kolorze inox posiadają w swoim asortymencie między innymi takie marki, jak Amica, Boch czy Beko. Produkty tych i innych producentów AGD znajdziecie szczegółowo opisane na tej stronie.