Piekarnik samoczyszczący – jak to działa?

Piekarnik z funkcją samoczyszczenia to wciąż dość nowy wynalazek. Innowacyjna nowinka technologiczna jednak zyskuje coraz większą popularność i zbiera dość dobre opinie. Zalety takiego rozwiązania są dość oczywiste – jest to po prostu bardzo wygodne. Nie musisz także stosować środków chemicznych, by dobrze wyczyścić wnętrze piekarnika. To ogromny plus, ponieważ są one najczęściej dość żrące i zawierają składniki szkodliwe dla ciebie i środowiska.

Warto jednak wiedzieć, że piekarnik samoczyszczący nie oznacza, że nie będziesz musiała w ogóle go czyścić. Opcje samoczyszczenia pomagają usunąć brud, ale nie oczyszczają powierzchni w 100%. Jest kilka rodzajów sposobu czyszczenia. Najczęściej dzieje się to automatycznie lub po włączeniu odpowiedniego przycisku. Bardzo popularne jest parowe samoczyszczenie, które polega na wytworzeniu pary wodnej rozmiękczającej brud. Jednakże w najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętach wykorzystuje się inne sposoby czyszczenia: jednym jest pyroliza, drugim czyszczenie katalityczne. Sprawdź także artykuł z poradami, jak wyczyścić przypalony piekarnik.

Czyszczenie pyrolityczne a czyszczenie katalityczne

Pyroliza to technologia, która pozwala na nagrzanie się piekarnika aż do 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia są po prostu wypalane. Tak wysoka temperatura wszelkie resztki jedzenia i smugi tłuszczu zamienia po prostu w popiół. Kiedy czyszczenie pyrolityczne się zakończy, temperatura spadnie. Kiedy już piekarnik będzie zimny wystarczy wziąć ręcznik papierowy i przetrzeć ścianki czy dno, by usunąć pozostałości popiołu. Ten rodzaj samoczyszczenia jest bardzo skuteczny. Warto pamiętać o tym, że piekarnik musi być pusty podczas czyszczenia. Nawet blachy żaroodporne mogą się uszkodzić przy tak wysokiej temperaturze.

Piekarnik samoczyszczący z funkcją pyrolizy lub katalizy to najlepsze rozwiązanie. Dzięki wysokiej temperaturze zostają wypalone wszystkie resztki tłuszczu, więc nie trzeba sie tym szczególnie martwić.
Piekarnik samoczyszczący - sposób działania, ceny, opinie, zalety, skuteczność

Czyszczenie katalityczne także często jest wykorzystywane w piekarnikach samoczyszczących. Rozwiązanie jest nieco prostsze, ale mniej skuteczne. Piekarnik samoczyszczący zawiera panele pokryte emalią katalityczną. Ta ma na swojej powierzchni drobne pory, które wychwytują drobinki tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu na ściankach i szybce osadza się o wiele mniej brudu. Na dodatek od czasu do czasu warto ustawić piekarnik na wysoką temperaturę. Powyżej 200 stopni Celsjusza nagromadzone na panelach zanieczyszczenia zaczną się dopalać. Dlatego wkładów nie musisz szorować. To dobre rozwiązanie, jednakże nie zwalnia cię z obowiązku mycia wnętrza piekarnika od czasu do czasu. Podobnie efektywne jest wspomniane wcześniej parowe samoczyszczenie.

Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – opinie i ceny

Jednym z najbardziej uznanych piekarników samoczyszczących jest Amica Integra. Jest wyposażona we wkładki katalityczne i system czyszczący Aqualytic. To zapewnia większy komfort użytkowania. Jest to naprawdę bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt. Ma wygodny programator i nowoczesny design. Będzie się wspaniale prezentował w nowoczesnej kuchni. Ten sprzęt marki Amica ma zamontowany chłodny front, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla dzieci. Cena także jest dość atrakcyjna, wynosi około 1200 zł.

Również Bosh w swojej ofercie ma najnowocześniejsze sprzęty. Różne rodzaje piekarniki z serii numer 8 mają wbudowany system samoczyszczenia, który składa się zarówno z powłoki katalitycznej, jak i z systemu pyrolizy. Dzięki temu czyszczenie jest naprawdę łatwe i nie wymaga żadnego wysiłku. Cena piekarników Bosh z tej serii jest zróżnicowana, zależy od rodzaju sprzętu. Z reguły kosztują około 2 tysięcy złotych.

Piekarnik Samsung Dual Cook także zapewnia dokładne czyszczenie. Łączy w sobie działanie wkładek katalitycznych, jak i systemu czyszczenia parowego. Sterowanie elektroniczne jest bardzo wygodne, na dodatek jest to wygodny piekarnik podwójny, który pozwala na przygotowywanie dwóch potraw na raz, bez mieszania się zapachów i temperatur. To niezwykle komfortowe, jeśli często i długo gotujesz.

ikona podziel się Przekaż dalej