Piekarnik z pyrolizą – opinie, sposób działania i skuteczność czyszczenia pyrolitycznego
Posiadanie piekarnika w kuchni jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowe. Na rynku od jakiegoś czasu króluje piekarnik z pyrolizą. Co to właściwie jest za urządzenie i czy czyszczenie pyrolityczne jest skuteczne?
Jeśli szukasz skutecznych porad, sprawdź ten artykuł o sposobach na czyszczenie piekarnika.
Piekarnik z pyrolizą
Funkcja pyrolizy
Pyroliza to nic innego, jak program zainstalowany w nowoczesnych piekarnikach. Polega on na rozgrzaniu wnętrza piekarnika do temperatury około 500 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu działaniu zanieczyszczenia z wnętrza piekarnika zamieniane są w… popiół! Możesz w ten sposób pozbyć się chociażby zaschniętego tłuszczu po obiedzie. Zatem jest to swego rodzaju piekarnik samoczyszczący.
Kiedy proces „popielenia” zakończy się i temperatura spadnie, przetrzyj wnętrze papierowym ręczniczkiem w celu usunięcia popiołu. Opinie użytkowników tego typu piekarników wskazują na brak konieczności korzystania z jakichkolwiek środków czyszczących! W dodatku nie będziesz musiał zbyt mocno skupiać się na czyszczeniu – piekarnik zrobi to bowiem za ciebie! Co ciekawe, funkcja pyrolizy dokładnie czyści całe wnętrze urządzenia AGD! Masz więc pewność, że piekarnik doczyszczony zostanie w 100%. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piekarniku samoczyszczącym?
Pyroliza czy kataliza?
Jedna i druga funkcja ma bardzo podobne działanie. Oba piekarniki usuwają zanieczyszczenia poprzez spalanie ich. W przypadku piekarnika z katalizą, funkcja wykorzystuje panele z mikrootworami, pochłaniającymi cząsteczki tłuszczu. Kataliza działa w takiej temperaturze, jak piekarnik działa normalnie. Piekarnik z pyrolizą jest jednak bardziej dokładny od tych z katalizą – na dodatek, nie trzeba w nich wymieniać wkładów jak w przypadku katalizy. Za pyrolizą przemawia również fakt, że nie musisz sam ustawiać programu do autoczyszczenia – w piekarniku z katalizą jest to już niestety konieczne.
Mimo że piekarnik samoczyszczący z pyrolizą jest nieco droższy w eksploatacji, jest on jednak bardziej użyteczny i skuteczniej usuwa wszelakie zabrudzenia. Skoro już o wydatkach mowa, przejdźmy do kolejnego zagadnienia.
Funkcja pyrolizy a ceny i pobór energii
Nie martw się, nie jest tak źle! Jednorazowe czyszczenie pyrolityczne to wydatek około… kilku złotych. W dodatku czyści się taki piekarnik maksymalnie raz na dwa miesiące. Pomyśl sam – czy przez ten czas nie wydasz więcej pieniędzy na detergenty do sprzątania sprzętu AGD?
Piekarnik z pyrolizą kupisz już od 1200nzł. Jeżeli jednak chcesz sprzęt wyposażony w więcej ciekawych i przydatnych funkcji, musisz liczyć się na wydatek rzędu 2500-3500 zł. Z kolei, jeśli jesteś wymagającą osobą w kuchni, znajdziesz sprzęt wart nawet… 6 tysięcy złotych! Jednak wcale nie ma konieczności kupowania aż tak drogich urządzeń – zwłaszcza, że poza nazwą producenta niewiele różni się od piekarników z pyrolizą ze średniej półki cenowej. Sprawdź także artykuł z poradami, jak wyczyścić przypalony piekarnik.
Piekarnik samoczyszczący
Jak obchodzić się z takim piekarnikiem?
Musisz pamiętać o tym, że większe resztki jedzenia najlepiej jest usunąć ręcznie. Jeżeli bowiem tego nie wykonasz, to zwyczajnie się one… przypalą. Oczywiście w mieszkaniu momentalnie pojawi się także dość nieprzyjemny zapach dymu. Uważaj na to, żeby nie włączać programu czyszczącego wtedy, gdy w środku urządzenia są jakiekolwiek kwaśne resztki pokarmowe, np. sos, ketchup czy śmietana. Kwaśny odczyn spowoduje bowiem, że ścianki piekarnika odbarwią się na… biało!
Ważną zasadą jest również nieumieszczanie piekarnika obok lodówki. Dlaczego? Otóż koszt chłodzenia lodówki znacznie się podniesie, a może się ona nawet z czasem uszkodzić.
Który piekarnik samoczyszczący wybrać?
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy piekarnik wyposażony jest w katalizator zapachów. Jeśli bowiem go nie ma, wypalanie resztek skutkować będzie powstawaniem… dymu. Najlepiej też zdecydować się na taki model, z którego nie trzeba będzie nic wyciągać na czas czyszczenia – oczywiście, jeżeli wyciąganie drabinek czy prowadnic jest dla ciebie problemem.
Kolejnym ważnym elementem piekarnika z pyrolizą jest odpowiednio duża pojemność urządzenia oraz zabezpieczenie go przed przypadkowym włączeniem. Doskonałym rozwiązaniem jest np. piekarnik samoczyszczący z prowadnicami teleskopowymi, pozwalającymi na proste wyciąganie z niego gotowych dań.
Zwróć również uwagę na pobór energii elektrycznej – im bowiem piekarnik będzie bardziej energooszczędny, tym… lepiej! Ważne jest również to, aby zewnętrzna szybka była zabezpieczona przed przypadkowym oparzeniem się, np. gdy w pobliżu bawią się małe dzieci. Dowiedz się więc wcześniej od producenta, czy płyta aby na pewno się nie nagrzewa!
Piekarnik z pyrolizą – warto czy nie?
Opinie użytkowników potwierdzają jednocześnie, że pyroliza to w dzisiejszych czasach bardzo przydatna funkcja. Mimo to, że piekarniki z pyrolizą są zdecydowanie droższe od zwykłych, to wydatek i tak bardzo się opłaca! Warto go kupić chociażby z tego względu, że samoczyszczenie jest zarówno skuteczne, jak i pomocne w zaoszczędzaniu codziennego czasu. Nie musisz robić nic, poza przetarciem powstałego pyłu ręczniczkiem lub ścierką. Proste, prawda? Piekarniki z funkcją pyrolizy to asortyment wart zapoznania się.