Pielęgnacja skóry - sposoby, polecane kosmetyki, porady kosmetyczek

Skóra twarzy codziennie ma kontakt z różnymi zanieczyszczeniami. Pokrywa ją kurz, złuszczony naskórek, warstwy makijażu. Przez to traci naturalny blask i elastyczność. Pojawiają się nieestetyczne, głębokie zmarszczki. Istnieje jednak sposób by zachować dobrą kondycję cery. Jest nim regularna pielęgnacja. Z jakich elementów się składa? Jakie preparaty należy stosować? Na te pytania odpowiadamy w serii artykułów opublikowanych na naszej stronie.

Kosmetyki do oczyszczania skóry twarzy

Jak sprawić by pielęgnacja cery przyniosła widoczne efekty? Odpowiedź na to pytanie składa się z trzech części. Po pierwsze skórą należy zajmować się codziennie. Rano, po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem. Po drugie, bardzo ważne są stosowane kosmetyki. Muszą być dopasowane do rodzaju skóry. Może, bowiem być sucha, tłusta lub normalna i pod tym kontem dobiera się preparaty. W sklepach znajdują się także środki do cery trądzikowej, atopowej czy alergicznej. Na uwadze trzeba mieć także wiek. Kosmetyki do skóry dojrzałej nie sprawdzą się na młodzieńczej i odwrotnie.

Czas na trzecią cześć odpowiedzi na pytanie postawione powyżej. Pielęgnacja skóry będzie efektywna, gdy zastosowane zostaną wszystkie zabiegi. Trzeba, bowiem wiedzieć, że w jej skład wchodzi kilka elementów. Cały proces rozpoczyna dokładne czyszczenie cery. Ten etap jest też znany, jako demakijaż. Kolejnym, niezwykle istotnym krokiem jest tonizowanie. Ma za zadanie przywrócić optymalne pH skóry. Na koniec przeprowadza się odżywianie i nawilżanie za pomocą stworzonych do tego kremów. Czynności wykonywane codziennie warto przynajmniej raz w tygodniu wzbogacić maseczkami i peelingami.

Każdy z wymienionych etapów warto opisać nieco dokładniej. Jak już wspomnieliśmy demakijaż zaczyna cały proces pielęgnacji. Na cerze zbiera się kurz, sebum, do tego dochodzi makijaż. Wszystko to trzeba usunąć. Oczyszczanie wykonuje się specjalnymi kosmetykami. Do skóry normalnej i naczyniowej polecany jest płyn micelarny. Przy odmianach suchej i dojrzałej stosuje się mleczka. Natomiast do demakijażu skóry tłustej służą żele antybakteryjne. Po skorzystaniu z któregoś z preparatów konieczne jest jeszcze mycie twarzy. Rozwinięcie tematów poruszanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Pielęgnacja skóry – kolejne, ważne kroki

Czyszczenie skóry już za nami, czas więc na kolejny krok, którym jest tonizowanie. Ta czynność jest bardzo często pomijana, co stanowi spory błąd. Warto wiedzieć, że demakijaż zaburza naturalne pH skóry. To samo dzieje się po myciu i w zasadzie każdym kontakcie z wodą. Tonizowanie ma przywrócić prawidłowy, kwasowy odczyn skóry. Przy okazji znakomicie oczyszcza pory. Co już sugeruje nazwa, środkiem używanym na tym etapie jest tonik. Rozprowadza się go za pomocą wacika lub dozownika. Nie należy stosować toników na bazie alkoholu. Wysuszają i wbrew obiegowej opinii nie pomagają przy cerze trądzikowej.

Trzeci i czwarty element kompleksowej pielęgnacji to odżywianie i nawilżanie skóry. W pierwszym przypadku stosowany krem musi zawierać sporo witamin. Może być to serum do twarzy lub maseczka. Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju esencje. Odżywianie wystarczy przeprowadzać raz dziennie. Nawilżanie wykonuje się dwa razy. Rano należy zastosować lekki krem na dzień. Wieczorem na cerze rozprowadza się nieco cięższy preparat. Zawierający składniki wspomagające odbudowę naskórka. To tyle, jeśli chodzi o podstawową pielęgnację. Do opisania pozostał dodatkowy element.

I młodzieńczej i dojrzałej skórze przydadzą się peelingi. Ich zadaniem jest dogłębne czyszczenie i złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Preparaty używane do tej czynności zazwyczaj mają silne działanie. Dlatego też nie należy stosować ich codziennie. Optymalna częstotliwość to peeling dwa razy w tygodniu. Częstsze zabiegi mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. W powyższym artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje o pielęgnacji skóry. Rozszerzenie wszystkich poruszanych tematów opublikowaliśmy na naszej stronie. Razem z opisem polecanych kosmetyków i poradami specjalistów.