Pierogi - rodzaje, przepisy, informacje, wykonanie krok po kroku

Gotowanie to potrzebna, ale i fascynująca czynność. Ktoś może spytać, co w niej takiego niezwykłego? Odpowiedzi jest wiele, więc przytoczymy tylko jedną z nich. Nawet z pozoru dobrze znane potrawy kryją w sobie sporo tajemnic. Świetnym przykładem potwierdzającym tę tezę są pierogi. W naszym kraju najpopularniejsze są wersje ruskie, z mięsem i owocami. Jednakże rodzajów różniących się składem ciasta i farszem jest znacznie więcej.

Nie tylko polskie danie

Pierogi nie są jedynie polskim przysmakiem. Trzeba wiedzieć, że to potrawa przygotowywana w wielu krajach. Od wieków jest obecna w kulturze rosyjskiej, ukraińskiej, włoskiej, chińskiej, japońskiej. Danie gości także w kuchni meksykańskiej, żydowskiej, hinduskiej i innych. Bez względu na region pierogiem zawsze nazywa się kawałek elastycznego, lepkiego ciasta wypełnionego nadzieniem. Stosowany farsz może być słodki albo słony. By było zdatne do spożycia, danie jest gotowane w wodzie lub na parze. Poza tym pierożki bywają smażone, pieczone, grillowane. Często są podawane w towarzystwie smacznych dodatków.

Dla wielu zaskakujące może okazać się to, że opisywany przysmak ma azjatycki rodowód. Pierożki pochodzą, bowiem z Chin. W Polsce są jedzone od bardzo dawna. Na nasze ziemie trafiły w XIII wieku. Za sprawą Jacka Odrowąża, który przywiózł przepis z Kijowa. W zależności od części świata pierogi przybierają różne wielkości i kształty. Z ciasta tworzy się mniejsze lub większe stożki, trójkąty, sakiewki. W niejednej kuchni przygotowuje się jeden duży pieróg, który przed zjedzeniem jest krojony na mniejsze porcje. W każdej formie danie jest smaczne i niedrogie. Jego przyrządzenie wymaga dość dużego nakładu pracy.

Ciasto na pierogi powstaje z takich składników jak woda, jaja, drożdże, mąka i tłuszcz. W europejskich przepisach przeważnie stosowana jest mąka pszenna. Jednakże równie dobrze sprawdzają się odmiany żytnia, gryczana, kukurydziana czy ryżowa. Natomiast dodawany tłuszcz to masło, olej roślinny, często też smalec. Jak już wspomnieliśmy farsz jest słodki albo słony. W pierwszym przypadku są to odpowiednio przygotowane twarożek lub owoce. Takie jak maliny, wiśnie, jagody, truskawki. Tymczasem do przygotowania wersji słonej używane jest mięso, kiszone warzywa, kasze. Stosuje się też podroby, owoce morze, sery.

Pierogi z całego świata

Domowe, polskie pierogi mają niepowtarzalny smak. Bez względu na to czy chodzi o ruskie, wersje z mięsem czy z kapustą i grzybami. Od czasu do czasu warto też przygotować potrawę z innym nadzieniem. Mogą być nią pierożki ze wschodniej Lubelszczyzny. Nadziewane serem, ziemniakami oraz miętą pieprzową. Ciekawą propozycją jest też potrawa z kaszą jaglaną i gryczaną. We wschodniej części kraju popularnością cieszą się pierogi z soczewicą. W innych rejonach polski w cieście gotowana jest marchew, tarte buraki, szpinak. Warto próbować różnych przysmaków. Co zrobić, gdy wersje regionalne zostaną już wyczerpane?

Pomysł na pierogi można zaczerpnąć z innych krajów i kultur. Ciekawą propozycją są na przykład rosyjskie pielmieni. To niewielkie pierożki z nadzieniem z surowego mięsa. Tradycyjnie podaje się je z rosołem wołowym. Smaczne i pożywne są pochodzące z Litwy kołduny. W cieście z mąki pszennej znajduje się farsz z siekanej baraniny, tłuszczu, czosnku i jałowca. Kołduny powinny być gotowane w rosole. Kolejną z popularnych, europejskich propozycji są tortellini. Włoskie pierożki z dodatkiem ziół i często warzywnym nadzieniem. Tradycyjne, włoskie pierogi to także ravioli. Inspiracje kulinarne płyną również spoza starego kontynentu.

Jak już wiadomo koncepcja pierogów pochodzi z Chin. Nic, więc dziwnego, że popularnością cieszy się potrawa zwana wonton. To pierożki z wieprzowiną, krewetkami lub ostrygami. Ważny jest tu dodatek oleju sezamowego i sojowego. Kolejna azjatycka propozycja to japońska gyoza. Pierogi przygotowywane z mąki pszennej, gorącej wody i soli. W najpopularniejszej wersji zawierają kapustę pekińską, cebulę, czosnek, szczypiorek, wieprzowinę i imbir. Ciekawe są też indyjskie samosy, brazylijskie coxina, popularne w Ameryce Południowej empanadas. Więcej informacji o pierogach ze świata znajduje się na naszej stronie.

Przepis na najlepsze ciasto i farsz

Każdy wymieniony powyżej pomysł na danie jest dobry. Teraz jednak wracamy do rodzimych propozycji. Nie każdy, bowiem umie robić domowe pierogi ruskie. Dlatego też sprawdzamy jak wygląda receptura. Przygotowanie dania nie jest bardzo trudne. Można jednak nazwać je czasochłonnym. Wszystko zaczyna się od ciasta. Najlepsze, tradycyjne pierogi powstają z mąki pszennej, letniej wody, soli i oleju. Najważniejsze jest dobre dobranie proporcji. Do ulepienia 50 pierogów potrzebne jest 500g mąki, 280 ml wody i po łyżeczce soli i oleju. Można też natrafić na przepisy każące dodać jajko, ale nie jest to konieczne.

By wykonać ciasto mąkę trzeba przesiać przez sitko. Powinna trafić do dość dużej miski. Do niej dodaje się przygotowaną wcześniej wodę z solą i olejem. Następnie wszystko należy dokładnie przemieszać. Tu sprawdzi się drewniana szpatułka. Kolejny krok to ręczne ugniatanie masy. Do momentu aż ciasto przestanie przywierać do ścianek naczynia. Wtedy wykłada się je na stolnicę lub wyczyszczony blat stołu. Masę ugniata się ponownie przez około 15 minut. Dzięki temu stanie się elastyczna i miękka. Po tym całość trzeba podzielić na mniejsze części i rozwałkować na cienkie placki. Z nich wycinane są pierogi.

Wiadomo już, co robić by powstało ciasto. Pamiętajmy, że domowe pierożki nie powstaną bez nadzienia. W przypadku ruskich receptura jest prosta. Do wykonania farszu potrzebne są ugotowane ziemniaki, tłusty lub półtłusty twaróg, cebula, sól, pieprz i olej. Ziemniaki należy ostudzić, ugnieść tłuczkiem i dodać do nich pokruszony ser. Następnie do naczynia trafia zeszklona cebula razem z przyprawami. Po dokładnym wymieszaniu farsz można połączyć z ciastem. Brzegi pierogów można łączyć palcami bądź specjalną foremką. Gotuje się je we wrzącej, osolonej wodzie. Porady dotyczące przygotowania pierogów znajdują się na naszej stronie.