Pierwsze uruchomienie zmywarki krok po kroku – poradnik praktyczny
Zastanawiasz się jeszcze, czy zmywarka jest w ogóle potrzebna w domu? Oczywiście, że jest! Zmywarka nie tylko oszczędza bowiem nasz czas, ale i… pieniądze. Warto pomyśleć nad takim jednorazowym wydatkiem na rzecz późniejszych oszczędności. Jak podłączyć zmywarkę oraz jak wygląda pierwsze uruchomienie zmywarki? Dowiedz się, co należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zmywarkach.
Pierwsze uruchomienie zmywarki
Jak podłączyć zmywarkę i ją obsłużyć?
Przed podłączeniem zmywarki najpierw musisz oczywiście ją… wybrać. Na rynku są dostępne dwie szerokości – 60 cm oraz 45 cm. Są to zmywarki wolnostojące oraz pod zabudowę. Wśród dostępnych modeli najbardziej rozchwytywanymi są Siemens, Bosch, Electrolux, Beko czy Whirlpool. Aby wybrana zmywarka funkcjonowała w prawidłowy sposób, musisz ją podłączyć do zaworu zimnej wody w kuchni – montaż zmywarki naprawdę nie jest niczym skomplikowanym. Masz obawę, że urządzenie będzie pobierało ciepłą wodę? Zupełnie niepotrzebnie! Zmywarka sama bowiem podgrzewa wodę.
Po zainstalowaniu zmywarki należy zapoznać się z jej obsługą – niezbędne szczegóły znajdziesz w instrukcji każdej z nich. Montaż zmywarki zakończony? Musisz więc na samym początku nastawić siłę nabłyszczacza, który będzie zmiękczał wodę w zmywarce – jego poziom powinien być zgodny z poziomem twardości wody, która występuje w okolicy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach do zabudowy?
Gdzie wsypać sól?
Sól jest gwarancją, że pierwsze uruchomienie zmywarki przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami. Środek ten zapewnia również długie życie sprzętu – a więc nie możemy pozwolić, by go zabrakło! System zmiękczania wody potrzebuje specjalnej, zmiękczającej soli do zmywarek. Zastanawiasz się, gdzie wsypać sól? Odkręć więc nakrętkę dozownika (jej miejsce znajdziesz w instrukcji) oraz napełnij dozownik wodą. Wsyp sól do pełna, najlepiej używając w tym celu lejka – uzupełniaj ją do momentu, aż woda nie zacznie wypływać. Upewnij się, że dobrze założyłeś nakrętkę na dozownik!
Włącz zmywarkę np. Siemens lub Bosch oraz uruchom program zmywania – musisz upewnić się, że nadmiar soli zostanie natychmiast spłukany. O braku soli będzie informował specjalny wskaźnik na panelu. Pamiętaj, aby nie wlewać środków do zmywania do dozownika na sól – może to bowiem skutkować zniszczeniem systemu zmiękczania wody! Sprawdź także ten artykuł z poradami o podłączeniu zmywarki.
Nabłyszczacz oraz pierwsze zmywanie
Chcesz uzyskać krystalicznie czyste naczynia i lśniące szklanki? Dodaj zatem do swojej zmywarki nabłyszczasz! Otwórz dozownik oznaczony symbolem podobnym do gwiazdki, a następnie bardzo ostrożnie wlej nabłyszczasz do linii maksymalnego poziomu. Zamknij wówczas pokrywkę dozownika – musisz usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Podczas cyklu płukania powstaje zbyt dużo piany? Nadmiar nabłyszczacza możesz usunąć przy pomocy zwykłej szmatki. Stosuj tylko te rodzaje nabłyszczaczy, które przeznaczone są wyłącznie do zmywarek! Możesz także pokusić się o tabletki „3 w 1”, które zawierają zarówno sól, jak i nabłyszczacz.
Zanim włączysz urządzenie i wykonasz pierwsze zmywanie, przeprowadź jeszcze tzw. „puste mycie” – oznacza to, że przed pierwszym uruchomieniem musisz włączyć urządzenie bez naczyń, aby się przemyło oraz dobrze wyparzyło. Najlepiej nastawić je wówczas na możliwie najwyższą możliwą temperaturę.
Uruchomienie zmywarki po raz pierwszy
Co zrobić przed myciem naczyń?
Po wykonaniu wszystkich poprzednio opisanych czynności możesz wreszcie nastawić naczynia na pierwsze mycie! Musisz w tym celu włożyć tabletkę do odpowiedniego pojemnika (odszukaj w instrukcji jego położenie) i nastawić zmywarkę na wybrany, dostosowany do poziomu zabrudzenia (i rodzaju naczyń) program. W zmywarce Electrolux, Whirlpool bądź Beko możesz stosować zarówno tabletki, jak i inne środki w proszku – nigdy jednak nie używaj w tym celu płynu do naczyń!
Stosujesz tabletki typu „3 w 1”? Pamiętaj zatem, że produkt zawiera nie tylko środek myjący, ale także nabłyszczasz, sól oraz inne składniki (np. substancje zabezpieczające szkło i środek do polerowania stali szlachetnej). Takie tabletki zadziałają wyłącznie w wodzie o stopniu twardości nie przekraczającym 21 dH – w innym przypadku należy osobno dodać sól oraz nabłyszczacz.
O czym jeszcze pamiętać przy uruchamianiu zmywarki?
- Jeżeli będziesz usuwał resztki jedzenie z talerzy, to nie trzeba będzie robić płukania wstępnego!
- Staraj się, aby naczynia nie nachodziły na siebie w zmywarce – tym sposobem strumień wody dotrze wszędzie!
- Wyjmuj filtr raz w miesiącu i myj go, aby wyeliminować gromadzenie się zanieczyszczeń!
- Zawsze dobieraj program mycia do stopnia zabrudzenia oraz rodzaju naczyń!
- Nieprzyjemne zapachy usuniesz poprzez przyczepienie odświeżacza do górnego kosza w zmywarce!
- Nigdy nie używaj zbyt dużej ilości wybranego detergentu do zmywania naczyń!
- Stosując się do wszystkich powyższych wskazówek zyskujesz pewność, że pierwsze uruchomienie zmywarki oraz każde kolejne mycie naczyń będzie przebiegało zgodnie z przeznaczeniem urządzenia AGD. To pozwoli cieszyć się sprzętem i czystymi naczyniami przed bardzo długi czas!