Piktogramy i inne oznaczenia prania - co dokładnie oznaczają?
Dokonując nowego zakupu, oczywiste jest, że prędzej czy później trzeba będzie wyprać odzież. Aby pranie odbyło się w prawidłowy sposób, należy zapoznać się w pierwszej kolejności z oznaczeniami na metkach. Stosowane przez producentów piktogramy informują nas, jak wykonać daną czynność. Definicja, a raczej instrukcja, przedstawiona jest za pomocą obrazka.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania.
Po co właściwie umieszczane są piktogramy na metkach?
Znaczki na metkach odzieży mają duże znaczenie. Piktogramy informują nas bowiem o czterech lub czasem pięciu czynnościach. Ściślej mówiąc, określają, jak powinno wyglądać pranie danej tkaniny, wybielanie, prasowanie, suszenie oraz ewentualnie informują o czyszczeniu chemicznym.
Poszczególne symbole mówią nam o dozwolonej (maksymalnej) intensywności podczas wykonywania każdej z czynności. Dzięki zastosowaniu się do oznaczeń możemy mieć pewność, że pranie, prasowanie, wybielanie oraz suszenie nie spowodują nieodwracalnych uszkodzeń na odzieży.
Oczywiście symbole dotyczące prania nie są gwarancją skutecznego pozbycia się plam. Chronią jedynie przed potencjalnym uszkodzeniem tkaniny. Wszystkie oznaczenia podają maksymalne temperatury, dlatego bez problemu można uprać odzież w niższej temperaturze.
Symbole dotyczące prania – co oznaczają poszczególne znaczki?
Oznaczenia prania występujące na metkach w postaci miski z wodą – oznaczają pranie normalne. Temperatura na miskach zaczyna się od 30 stopni, a kończy na ok. 90 stopniach. Symbole prania to wskazówki dotyczące poszczególnych programów prania. Łatwo zauważyć także znaki prania, które podkreślone są jedną lub dwiema poziomymi kreskami. Jedna linia mówi o zachowaniu ostrożności, natomiast dwie wskazują na bardzo delikatne pranie w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Przekreślona miska to zakaz prania, natomiast symbole prania z ręką zanurzoną w wodzie oznaczają wyłącznie pranie ręczne.
Wszystkie oznaczenia prania podpowiadają nam, w jaki sposób należy bezpiecznie uprać daną rzecz. Zlekceważenie chociażby temperatury prania może spowodować skurczenie się materiału. Dlatego ważne jest, aby nie używać nagminnie jedynie programu „pranie normalne”, ponieważ temperatura może być niszcząca dla niektórych rzeczy.
Inne oznaczenia na metkach
Piktogramy zamieszczane na metkach to nie tylko znaki prania. Oznaczenia przedstawiają także rozmiar odzieży. S to mały rozmiar, a XL – duży. Ponadto metki zakazują lub pozwalają na suszenie bębnowe ubrań. Informacja o możliwości takiego suszenia widnieje pod znakiem koła wpisanego w kwadrat z kropką w środku.
Znaczki wskazują nie tylko suszenie bębnowe, lecz także tradycyjne. Pozioma linia w kwadracie oznacza pozycję poziomą suszenia, a pionowa – pionową pozycję. Piktogramy dotyczą również prasowania. Wyrażone są w kształcie żelazka. Przekreślone oznacza zakaz prasowania, natomiast jedna kropka w środku określa temperaturę prasowania 110 stopni. Trójkąt to dozwolone wybielanie.
Znaczki prania oraz innych czynności są, jak widać, bardzo istotne. To od nich uzależniony jest stan naszej odzieży. Każdy materiał jest inny, dlatego wymaga indywidualnego traktowania. Wcielmy w życie znaczenie symboli i cieszmy się idealnym stanem ulubionych ubrań.