Czy plamy na ciele powinny niepokoić?

Co oznaczają plamy na skórze

O plamach na skórze mówi się wtedy, gdy przebarwienia są wyraźnie odgraniczone od skóry, nie wystają ponad powierzchnię skóry i różnią się od skóry tylko kolorem. Nie wyczuwa się ich dotykiem. Plamy na ciele mogą występować na różnych częściach ciała. Jeśli utrzymują się długo, należy zwrócić się do specjalisty. Plamy mogą być wynikiem alergii, lecz niektóre plamy mogą oznaczać również objawy groźnych chorób. Dlatego też plam na ciele nie należy lekceważyć.

Wykwity, które utrzymują się na ciele długi czas, wymagają konsultacji. Sygnałem do szukania porady lekarskich powinny być plamy na ciele, które pojawiają się nagle, utrzymują się długo i towarzyszą im nieprzyjemne objawy, na przykład świąd. Plamy mogą oznaczać stan nowotworowy lub inną groźną chorobę ogólnoustrojową. Ale też mogą oznaczać nieszkodliwe i niezłośliwe zmiany. Aby się o tym przekonać nie wystarczy porównywać zmian na zdjęciach w sieci. Warto skonsultować się z lekarzem. Najpierw należy zapisać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do dermatologa. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna, jeśli plamy na skórze występują u dziecka.

Plamy na ciele - rodzaje i przyczyny

  • wybroczyny to zmiany powstające wskutek wynaczynienia krwi z naczyń kapilarnych, wybroczyny przypominają wysypkę, jednak po uciśnięciu nie stają się bledsze,
  • teleangiektazje pojawiają się w wyniku trwałego poszerzenia średnicy naczyń,
  • rumień oznacza rozwijający się stan zapalny i jest wynikiem przekrwienia w danej okolicy,
  • naczyniaki płaskie powstają wskutek nowotworzenia naczyń włosowatych,
  • plamy złogowe powstają w wyniku nagromadzenia się w skórze złogów, które nie podlegają metabolizmowi i nie są wchłaniane, np. zatrucie rtęcią lub srebrem,
  • plamy barwnikowe pojawiają się wskutek nadmiernego nagromadzenia barwnika w jednym miejscu. Może to być bielactwo, znamię lub piegi.

Plamy na ciele mogą mieć bardzo różne przyczyny, jednak najczęściej występują następujące zmiany na ciele to:

  • osutki polekowe pojawiają się w wyniku reakcji alergicznej na przyjmowany lek i znikają po odstawieniu leku,
  • znamię Beckera powstaje najczęściej na ramieniu lub na plecach, ma nieregularne brzegi i zdarza się, że jest pokryte włoskami. Tego rodzaju zmiana jest wrodzona i nie wymaga leczenia,
  • brązowe plamy na ciele w kolorze kawy z mlekiem występujące na różnych częściach ciała nie powinny budzić niepokoju, jeśli występują pojedynczo. Plamy tego rodzaju w większych grupach mogą być objawem różnych chorób jak na przykład nerwiakowłókniakowatości typu 1 lub stwardnienia guzowatego,
  • bielactwo to przebarwienia będące wynikiem braku barwnika w obszarach skóry,
  • ostuda to brązowe plamy na skórze twarzy, które są wynikiem zaburzeń hormonalnych, terapii hormonalnej lub pojawiają się w czasie ciąży,
  • plamy soczewicowate to niewielkie, brązowe plamy na ciele pojawiające się najczęściej na granicy skóry i błony śluzowej i mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu, starzeniem się skóry lub też mogą być wynikiem niektórych chorób genetycznych.

Jeśli szukasz więcej porad lub plamy na nogach powstały na skutek wypadku, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na stłuczenia.

O czym świadczą fioletowe plamy na skórze

Fioletowe plamy na nogach

Sinoczerwone lub fioletowe plamy na skórze, czyli siniaki, mogą świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń, problemach z krzepliwością krwi lub hemofilii. Fioletowe plamy najczęściej występują na nogach. Mogą być to zwykłe siniaki powstające w skutek uderzenia, które po kilku dniach lub tygodniach znikają samoistnie. Niekiedy fioletowe plamy na nogach to objawy poważnych schorzeń jak na przykład choroba von Willebranda czy wrodzona kruchość naczyń. Fioletowe wybroczyny na nogach u dzieci to objawy zespołu Henocha-Schonleina, którym często towarzyszy ból brzucha, głowy i stawów.

Małe fioletowe kropki nie przekraczające 3 mm, które występują w większej ilości i przypominają wysypkę, mogą oznaczać objawy wynaczynienia krwi. Ich przyczyną może być również niedobór witaminy C. Jeśli zauważysz fioletowe kropki na nogach warto zrobić badania, aby wykluczyć poważne schorzenia.

Fioletowe plamy na nogach oraz inne plamy na skórze, w tym brązowe plamy na skórze i kropki na tułowiu
Plamy na ciele - rodzaje plam, przyczyny, leczenie, porady

Fioletowe plamy na twarzy

Fioletowe plamy na skórze twarzy stanowią utrapienie wielu osób. Mogą one powstawać w wyniku leczenia trądziku silnymi środkami złuszczającymi. W skutek zmęczenia lub nieprzespanej nocy mogą pojawić się fioletowe plamy pod oczami. Fioletowe lub ciemne plamy na skórze twarzy mogą oznaczać również alergię.

Jak poradzić sobie z plamami na twarzy, które szpecą. Na plamy na skórze pod oczami można stosować kremy lub korektory. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, krioterapię i laserowe usuwanie przebarwień. Jednak plamy na skórze twarzy należy zawsze skonsultować z dermatologiem.

Fioletowe plamy na tułowiu

Fioletowych zmian na tułowiu nie należy lekceważyć, gdyż plamy na piersiach mogą oznaczać raka piersi u kobiet. Jednak plamy na tułowiu nie zawsze oznaczają groźne choroby. Mogą być one wynikiem zmian alergicznych. Najczęściej są to alergie na kosmetyki lub środki piorące.

U starszych kobiet występują różne przebarwienia skóry, także przyjmujące kolor fioletowy. Wynikają one z nierównomiernego rozłożenia pigmentu. Natomiast u kobiet karmiących plamy na piersiach mogą być wynikiem karmienia piersią.

Dlaczego powstają ciemne plamy na skórze

Ciemne plamy na skórze budzą niepokój, gdyż tyle się słyszy o raku skóry. Jednak w większości przypadków brązowe plamy na ciele powstają z wiekiem lub wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Mogą być to kropki przypominające piegi lub większe plamy. Występują na całym ciele, na nogach, na plecach lub na tułowiu. Najczęściej występują jednak na tych częściach ciała, które są najbardziej wystawione na słońce, jak twarz, ramiona czy dłonie.

Najczęściej przyczyną ciemnych plam na skórze jest wystawienie na promienie słoneczne. Plamy na plecach lub na tułowiu mogą pojawić się po wizycie w solarium. Plamy mogą być również wynikiem przyjmowania leków, ukąszenia owada lub stanu zapalnego skóry. Ciemne plamy na skórze mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy.

Czy plamy na skórze są groźne? W większości przypadków nie. Jednak nie zawsze wiemy co oznacza dana zmiana na skórze i nie wystarczy porównywanie zmian na zdjęciach w sieci. Warto skonsultować się z lekarzem. Większości zmian nie trzeba usuwać. Jednak w przypadku plam szpecących lub jeśli są one przyczyną kompleksów, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej