Plamy na skórze krok po kroku - rodzaje, przyczyny, leczenie
Powstawanie przebarwień na skórze ma czasem bardzo niewinne przyczyny, może być też jednak oznaką choroby. Porównując nasze dolegliwości i zdjęcia dostępne na stronach internetowych nie damy rady postawić prawidłowej diagnozy. Dlatego jeżeli zauważymy plamy skórne, wybroczyny różnych kolorów i nietypowe przebarwienia warto udać się do dermatologa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o plamach na ciele.
Plamy skórne - co mogą oznaczać
Niegroźne przebarwienia na ciele
Niektóre przebarwienia na skórze powstają w wyniku niewielkich podrażnień, uczulenia lub po prostu nierównomiernego opalenia. Plamki na tułowiu bywają też oznaką normalnych zmian hormonalnych np. po urodzeniu dziecka. Takie przypadki należy obserwować, żeby wykluczyć poważne choroby, ale nie trzeba panikować. Można porównać zdjęcia w internecie lub w encyklopedii medycznej z tym co widzimy na skórze.
Brązowe kropki na ciele często są po prostu formą piegów. Czasami obejmują nieco większy obszar, przypominając niewielkie plamki. Piegi od poważniejszych plam odróżnia kolor. Zwykle są jasnobrązowe. Pojawiają się podczas wystawienia ciała na słońce. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do piegów mają delikatniejszą skórę i powinny unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne.
Ciemne plamki u starszych osób też należą do naturalnych przebarwień w tym wieku. Zwykle skóra seniorów jest cieńsza i jaśniejsza od skóry młodych, ale mogą się na niej pojawić różnego rodzaju odbarwienia. Tak jak w przypadku osób z jasną cerą należy unikać gwałtownych zmian temperatury, wysuszenia i długotrwałego opalania.
Plamy na skórze jako oznaka poważniejszych chorób
Czasami skóra mówi nam, że z całym naszym organizmem jest coś nie tak. Najprędzej zauważymy to obserwując cerę. Cera osób z zaburzeniami metabolicznymi nie wygląda zdrowo. Plamy na skórze, szczególnie jasne lub czerwone krostki, mogą oznaczać niedobór pewnych składników w diecie. Powodem do niepokoju powinny być fioletowe lub sine przebarwienia. Często oznaczają one, że coś jest nie tak z naszym krążeniem. Są to wybroczyny, wynikające z nieszczelności lub kruchości ścianek naczyń krwionośnych.
Czerwone plamy na nogach mogą być objawem poważnego zakażenia lub stanu zapalnego naczyń krwionośnych, bywają też wynikiem zmian nowotworowych. Z takimi objawami można się zgłosić do dermatologa, ale lekarz ogólny też powinien nas pokierować dalej. Jeżeli macie wątpliwości czy przebarwienia, które widzicie już kwalifikują się jako objaw choroby zakaźnej, autoimmunologicznej, czy są całkiem niegroźne, to wstępnie wykluczymy niektóre choroby patrząc na zdjęcia w internecie. Poniżej znajduje się tabela porównująca wybrane rodzaje plam i potencjalnie związane z nimi choroby.
Rodzaj plam |
Dolegliwości towarzyszące |
Możliwa diagnoza |
Czerwone (lub fioletowe) plamki na tułowiu, zwłaszcza wokół oczu i ust, a także na ramionach i barkach |
Krwawienie z nosa |
Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej są to naczyniaki (obłoniak złośliwy) |
Czerwone plamy na łokciach, brzuchu, między palcami |
Dokuczliwe swędzenie |
Świerzb lub enterowirus, może też oznaczać uczulenie pokarmowe lub na wybrane kosmetyki (wymaga dalszej diagnozy) |
Drobne czerwone krostki na ciele |
Złe samopoczucie, silne bóle głowy |
Szkarlatyna |
Brązowe plamy |
Łuszczenie się skóry |
Łupież pstry, wywołany przez odmianę drożdżaka |
Wybroczyny (sine plamki) |
Powstałe podczas infekcji |
posocznica |
Czerwone krostki lub plamki |
Swędzenie skóry, opuchlizna brzucha, nadwaga, uczucie zmęczenia |
cukrzyca |
Pokrzywka (skupiska białych lub czerwonych krostek) |
Ogólne gorsze samopoczucie, podwyższona temperatura |
Zakażenie wirusowe lub infekcja ropna |
Niezależnie od tego jakie mamy objawy nie powinniśmy ich diagnozować sami. Szczególnie w przypadku wybroczyn należy natychmiast udać się do lekarza i wykonać dalsze badania. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.
Leczenie plam na tułowiu
Pielęgnacja skóry
Plamy skórne nie zawsze wymagają intensywnego leczenia. Istnieją schorzenia, których nie da się całkiem wyleczyć. Są też takie, które nie wymagają dodatkowego leczenia wewnętrznego. Wówczas dostaniemy od dermatologa poradę jak pielęgnować skórę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że odbarwienia są wynikiem bielactwa, to pozostaje nam stosowanie kremów ochronnych i unikanie promieni słonecznych. W przypadku uczuleń na niektóre kosmetyki najlepiej przejść na proste kremy i unikać kolorowych kosmetyków. Warto też zadbać o odpowiednie środki piorące. W sklepach dostaniemy bez problemu hipoalergiczne płyny do prania i płatki mydlane.
Kiedy plamy na skórze lub na tułowiu występują u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj lekarz przepisuje leki na wysypkę. Może to być maść łagodząca podrażnienia. Trzeba też pilnować regularnej zmiany pieluszek, nawilżania ciała po kąpieli i używania zasypki.
Na skórze jasnej, wrażliwej na słońce pojawiają się czerwone plamy skórne. Podstawowa pielęgnacja takiego naskórka polega na stosowaniu kremów ochronnych z silnym filtrem. W razie wystąpienia poparzeń słonecznych warto schładzać skórę wodą. Można też stosować panthenol lub balsamy po opalaniu z alantoiną.
Leczenie schorzeń wewnętrznych
Jeżeli lekarz stwierdzi, że brązowe kropki czy ciemne plamy na ciele mają przyczyny inne niż skórne, to zapewne poda nam jakieś leki doustne. Przy zakażeniach są to antybiotyki lub leki sterydowe. Jeśli wybroczyny okażą się oznaką nowotworu skóry, to trzeba też zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia np. krioterapię, usuwanie wybroczyn czy naświetlania.
Czerwone plamy na nogach albo sine przebarwienia na tułowiu mogą oznaczać jakiś rodzaj stanu zapalnego żył. Wówczas przyjmujemy środki przeciwzapalne i leki wzmacniające ścianki naczyń. Poza tym warto brać witaminę C, która uodparnia i poprawia wytwarzanie kolagenu przez organizm.
Brązowe kropki i plamki na skórze diagnozuje się czasem jako objaw cukrzycy. Tak samo wybroczyny, mogą wynikać z osłabienia naczyń przez nadmiar cukru we krwi. Po takiej diagnozie zwykle nie zajmujemy się już skórą, a kierunek leczenia wyznacza diabetolog.
Dieta a plamy skórne
Jeżeli czerwone plamy na nogach mogą wynikać ze schorzeń wątroby, a odbarwienia na twarzy z niedoboru witamin, to warto po prostu zmienić dietę. Trzeba tylko zdecydować jakie żywienie zastosować w danym przypadku. Fioletowe podkowy pod oczami, a także sucha, szara skóra oznaczają nadmiar cukru. Czerwone plamy na skórze policzków i popękane usta mogą być wynikiem nadużywania alkoholu, zwłaszcza wina. Z kolei białe plamki i ciemne obwódki wokół oczu świadczą o nietolerancji na nabiał, zwłaszcza na laktozę.
Dobranie odpowiedniej diety powoduje, że przebarwienia zaczynają znikać, a nasza skóra wygląda po prostu zdrowo. W przypadku eliminacji nadmiaru cukru z posiłków możemy jeszcze zyskać zgrabniejszą sylwetkę i ogólnie lepsze samopoczucie.
Zmiany na skórze mają tak różne przyczyny, że często nie sposób od razu stwierdzić skąd się wzięły. Zmiana diety, szczególnie wyeliminowanie cukrów prostych, nadmiaru białka i potraw wysoko przetworzonych na pewno pomogą organizmowi. Jednak zawsze z niepokojącymi objawami skórnymi trzeba się zgłosić do lekarza. Ostatecznie może to być poważny stan wymagający antybiotyków lub leków sterydowych.