Dlaczego pojawiają się plamy starcze

Plamy starcze na skórze - przyczyny ich powstawania

Plamy starcze czy też plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej u osób po 50 roku życia, chociaż mogą pojawić się również u osób młodych. Plamy te są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry i mają średnice od 2 mm do 2 cm. Występują w różnych odcieniach brązu. Często mówi się, że są to plamy wątrobowe. Jednak z wątrobą ani z chorobami wątroby, nie mają one nic wspólnego. Nazwa ma związek z kolorem plam, który przypomina kolor wątroby. Plamy starcze najczęściej występują na rękach, na nogach oraz na twarzy. U osób młodych najczęściej pojawiają się na twarzy, zaś u mężczyzn na plecach.

Jakie są zatem przyczyny powstawania tych nieestetycznych plam? Główne przyczyny to: opalanie się i ekspozycja na promieniowanie UV. Pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze zbierają się komórki barwnikowe. Plamy soczewicowate dzielimy na plamy starcze i plamy słoneczne. Plamy słoneczne pojawiają się po ekspozycji na promieniowanie UV i znikają, gdy ustanie wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne lub bledną po jakimś czasie. Natomiast plamy starcze są trwałe i nie znikają. Pojawiają się one dopiero po wielu latach po wystawieniu skóry na słońce. Osoby, które w dzieciństwie lub w młodości, dużo się opalały lub dużo przebywały na słońcu, mają tendencję do plam soczewicowatych w starszym wieku.

Przebarwienia starcze - jak im zapobiegać

Plamom starczym najlepiej jest zapobiegać poprzez unikanie wystawienia na słońce. Należy korzystać z kremów z filtrami UV. Szczególnie osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach i oczach powinny ostrożnie korzystać ze słońca i solarium.

Aby zapobiegać pokrywaniu się plamami starczymi w późniejszym wieku, warto również zadbać o swoją dietę i stosować następujące zasady:

  • unikaj niezdrowych tłuszczy w diecie,
  • unikaj nadmiaru żelaza w diecie, czyli zwracaj uwagę na witaminy, suplementy diety, żywność przetworzoną, które są wzbogacone o żelazo. Kawa ogranicza wchłanianie żelaza w jelicie cienkim.
  • zadbaj, aby dieta była bogata w przeciwutleniacze,
  • wprowadź do diety więcej pokarmów zawierających miedź jak wątróbka, gorzka czekolada oraz owoce morza.

Jak zlikwidować przebarwienia starcze na skórze

Czy plamy starcze na dłoniach, na plecach, na twarzy czy na nogach trzeba zlikwidować?

Jak usunąć przebarwienia na skórze? Same w sobie plamy starcze nie są groźne i nie trzeba ich usuwać. Ponieważ jednak występują głównie u osób starszych, kojarzą się ze starością i starzeniem się skóry. Wiele osób pragnie je zlikwidować z przyczyn estetycznych, nie wyglądać staro.

W bardzo rzadkich przypadkach plamy soczewicowate przeradzają się w zmiany złośliwe, które mają progresje do czerniaka. Czerniak, który powstaje z plamy soczewicowatej jest wyleczalny i dobrze rokuje. Należy jednak obserwować plamy starcze, szczególnie jeśli stają się ciemne i wypukłe. Plamy soczewicowate należy zdiagnozować, jeśli występują u dziecka, gdyż mogą one być symptomem różnych chorób. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o plamach wątrobowych.

Jak usunąć plamy wątrobowe i przebarwienia na skórze metodami kosmetycznymi

Jak pozbyć się plam starczych? Wiele osób stosuje krem wybielający na plamy starcze na dłoniach. Niestety krem nie jest zbyt skuteczny, gdyż komórki barwnikowe gromadzą się w głębszych warstwach skóry, gdzie krem nie ma dostępu. Kremy i żele muszą być stosowane długo, aby osiągnąć jakikolwiek efekt. Łączy się to z efektami ubocznymi, które mogą oznaczać nawet trwałe odbarwienie skóry. Dlatego też na kremy i żele na przebarwienia starcze należy uważać, szczególnie jeśli mają w swoim składzie hydrochinon. Znacznie bezpieczniejsze są kremy z wyciągami roślinnymi, w których skład wchodzi arbutyna, kwas gentyzynowy, flawonoidy (zwłaszcza hesperydyna), wyciągi z lukrecji, proantocyjanidyny oraz polifenole.

Salony kosmetyczne oferują następujące zabiegi na przebarwienia starcze:

  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • głęboki peeling.

Jedną z najlepszych metod na plamy starcze na dłoniach, na twarzy czy na nogach jest laseroterapia. Jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta. Laser jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry i rozbić cząsteczki melaniny, które są następnie wchłaniane przez organizm. Po zabiegu na skórze pozostaje mały strupek, który po jakimś czasie odpada. Po zabiegu należy chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując kremy z filtrem.

Krioterapia działa przez zamrażanie zmian ciekłym azotem. Dochodzi wówczas do degradacji zmian pod wpływem tworzących się kryształków lodu. Natomiast głęboki peeling powoduje złuszczenie naskórka i pobudzenie procesów regeneracyjnych w głębszych warstwach skóry.

Domowe sposoby na przebarwienia starcze

Najlepsze domowe sposoby na przebarwienia na skórze na twarzy i na dłoniach to:

  • sok z cytryny, który pozostawiamy na skórze około 20 minut, a następnie zmywamy,
  • maślanka, którą pozostawiamy na skórze na noc,
  • woda utleniona, którą smarujemy zmienione miejsca na noc,
  • sok z aloesu, który wyciskamy z liści aloesu i smarujemy zmienione miejsca.

Czy domowe sposoby na przebarwienia starcze są skuteczne? Trudno powiedzieć. Zanim jednak zdecydujemy się na kosztowne zabiegi kosmetyczne, warto najpierw wypróbować domowe sposoby, które są bezpieczne dla skóry i nieszkodliwe, a mogą sprawić, że zmiany starcze będą znacznie mniej widoczne.

Według najnowszych badań na plamy starcze może pomóc glukozamina. Doustne preparaty z witaminą E mogą rozjaśnić przebarwienia i zapobiec powstawaniu nowych.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej