Plamy wątrobowe - przyczyny, objawy, porady
Często widzimy u starszych ludzi brązowe plamy na dłoniach, na plecach, na nogach, czy też na twarzy. Zdarza się, że występują one także u ludzi młodych. Z tego rodzaju plamami związanych jest wiele mitów, na przykład, że są to objawy chorób wątroby czy też oznaczają starzenie się skóry. Postaramy się rozwiać te mity i przedstawić przyczyny powstawania tych niegroźnych przebarwień. Czy plamy wątrobowe powinny budzić niepokój? Najczęściej nie. Ale warto wiedzieć, jak wyglądają i jak zachowują się te zmiany na skórze, aby umieć odróżnić je od groźnych zmian, które wymagają konsultacji lekarskiej.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.
Co oznaczają brązowe plamy na skórze
Czy należy się niepokoić, kiedy pojawią się rdzawe plamy na ciele
Plamy na ciele budzą niepokój, gdyż słyszymy często o raku skóry. Niektóre przebarwienia na skórze mogą stanowić objawy groźnych chorób. Jednak większość z nich to nieszkodliwe i niezłośliwe zmiany. Mogą powodować kompleksy, jeśli występują w widocznych miejscach, szczególnie na twarzy.
Brązowe plamy na skórze najczęściej nie są groźne. W większości przypadków brązowe plamy pojawiają się po zbyt długim przebywaniu na słońcu lub w solarium. Brązowe plamy typu ostuda najczęściej są wynikiem zaburzeń hormonalnych lub przyjmowania leków hormonalnych. Często na ciele pojawiają się również duże brązowe plamy w kolorze kawy z mlekiem. Nie powinny one niepokoić, chyba że występują w dużych ilościach. Również nie powinny budzić niepokoju plamy soczewicowate, które oznaczają starzenie się skóry lub zbyt długim przebywaniem na słońcu.
Często występującą przypadłością są tak zwane plamy wątrobowe, które noszą również nazwę plam starczych czy plam pigmentacyjnych. Widzimy je najczęściej u osób starszych, które posiadają małe, nieregularne, brązowe plamy na dłoniach po zewnętrznej stronie. Co oznaczają rdzawe plamy i czy należy je zwalczać i czy ich leczenie jest wskazane?
Jak wyglądają plamy wątrobowe i gdzie występują
O plamach na skórze mówimy wówczas, gdy plamy są wyraźnie odgraniczone od pozostałej skóry, nie wystają ponad powierzchnię skóry i różnią się od skóry tylko kolorem. Plamy nie są wypukłe i nie można ich wyczuć dotykiem. Ponieważ niektóre plamy mogą oznaczać choroby, warto wiedzieć, jak wyglądają niegroźne plamy wątrobowe.
Plamy wątrobowe to niewielkie rdzawe plamy, które występują na całym ciele. Pojawiają się szczególnie w miejscach odsłoniętych, na rękach i dłoniach, na nogach, na plecach, na dekolcie czy też na czole. Wbrew pozorom plamy wątrobowe nie mają nic wspólnego z wątrobą. Nazwa ich powstała wskutek tego, że ich kolor przypomina kolor wątroby.
Plamy wątrobowe występują najczęściej u osób starszych, dlatego też utarło się je nazywać plamami starczymi. Pojawiają się najczęściej u osób po 40 lub 50 roku życia. Jednak mogą pojawiać się również u młodych ludzi. Nie powodują żadnych dodatkowych dolegliwości, nie bolą i nie swędzą. Z wiekiem mogą się zwiększać. Jeśli szukasz więcej porad na temat różnych dolegliwości, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Przyczyny i objawy plam wątrobowych
Przebarwienia wątrobowe nie mają nic wspólnego z wątrobą, ani starzeniem się skóry czy też starością organizmu. Przyczyny pojawiania się plam wątrobowych mają ścisły związek z wystawieniem skóry na słońce. Dlatego też zmiany występują w miejscach odsłoniętych, naświetlanych przez słońce, czyli na plecach
Przebarwienia pojawiają się dopiero po wielu latach, dlatego też kojarzy się je ze starzeniem się. Osoby, które dużo przebywają na słońcu w dzieciństwie, mogą zauważyć u siebie rdzawe plamy na dłoniach lub na dekolcie nawet w młodym wieku. Osoby z jasna karnacją mają większą skłonność do przebarwień wątrobowych.
Przyczyny plam wątrobowych leżą również w przyjmowaniu leków, które powodują wrażliwość skóry na słońce. Niektóre leki takie jak leki moczopędne, tetracykliny, leki na cukrzycę czy też leki na wysokie ciśnienie krwi, powodują wrażliwość skóry na słońce a co za tym idzie sprzyjają powstawaniu w późniejszym wieku rdzawych plam na skórze.
Na powstawanie rdzawych plam na skórze są również podatne kobiety w ciąży. Wahania hormonalne w czasie ciąży sprzyjają powstawaniu przebarwień skóry. Zwiększa się również ilość estrogenu, który powoduje intensywną pracę komórek produkujących melaninę. Dlatego też kobiety, które pragną uniknąć szpecących przebarwień, na twarzy oraz na rękach i dłoniach, powinny unikać opalania się, nie wystawiać się na słońce i stosować filtry.
Czy przebarwienia wątrobowe powinny budzić niepokój? Nie, jeśli nie towarzyszą im inne, przykre objawy. Jeśli jednak plamom towarzyszy mrowienie, swędzenie lub jeśli plama zmienia kolor albo zaczyna krwawić, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Niektóre nowotwory skóry mogą w pierwszym stadium wyglądać tak samo jak zwykłe plamy wątrobowe.
Plamy wątrobowe - zapobieganie i leczenie
Czy plamom wątrobowym można zapobiegać
Przebarwienia wątrobowe nie są szkodliwe. Możemy przestać się obawiać, że są to objawy groźnych chorób, czy też chorej wątroby. Jednak plamy na skórze mogą szpecić i powodować kompleksy, szczególnie jeśli występują na twarzy, na czole, na rękach i dłoniach. W ogólnym postrzeganiu przebarwienia wątrobowe kojarzą się ze starością, starą i zaniedbaną skórą. Dlatego też osoby młode, u których brązowe plamy na skórze wystąpiły przedwcześnie, mogą obawiać się, że wyglądają staro i nieatrakcyjnie.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień? Najlepszy sposób to unikanie nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych latem. Warto cały rok stosować kremy z filtrem. Warto również dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę beta-karotenu, który sprzyja większej odporności skóry na działanie słońca. Ponadto beta-karoten sprawia, że opalenizna nabiera pięknego, złocistego koloru. Najwięcej beta-karotenu znajdziemy w soku z marchwi i morelach.
Leczenie plam wątrobowych
Niestety zła wiadomość jest taka, że plam wątrobowych nie da się usunąć. Jeśli już powstały, jedyne co można zrobić to zmniejszyć ich intensywność, aby były mniej widoczne. Warto pamiętać, aby każdą próbę leczenia przebarwień skonsultować z dermatologiem.
Domowym sposobem na starcze plamy na dłoniach czy na nogach jest przecieranie dwa razy dziennie sokiem z cytryny, który ma właściwości wybielające. Dobrym sposobem jest również żel ze świeżego aloesu, który złuszcza stary naskórek i przyspiesza regenerację komórek. Żel z aloesu stosujemy 1 lub 2 razy dziennie. Możemy również zastosować maseczkę z miodu i jogurtu naturalnego, który nakładamy na skórę i zostawiamy na pół godziny. Po wyschnięciu maseczkę zmywamy.
Jeśli efekty domowych sposobów są niezadowalające można zastosować kremy wybielające skórę lub wykonać dermabrazję, która usuwa stary naskórek. Kliniki medycyny kosmetycznej oferują również zabiegi laseroterapii lub krioterapii.
Dla wielu osób problemem są brzydkie przebarwienia na czole czy na całej twarzy. W gabinetach kosmetycznych można skorzystać z zabiegów dermabrazji, które złuszczają stary naskórek. Można również wymrażać zmiany przy użyciu ciekłego azotu. Natomiast metody laserowe niszczą komórki odpowiedzialne na produkcję melaniny.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!