Jak i czym sprać atrament?

Plamy z atramentu to bardzo częste zjawisko. Prawie każda pani domu zapewne nieraz szukała sposobu, jak wywabić plamę z atramentu. Okazuje się, że ślady atramentu na ulubionej bluzce to nie koniec świata. Po raz kolejny, pomocne w tej kwestii okazują się być domowe sposoby. Potrzebna jest cytryna, sól, mleko i denaturat.

Jak usunąć plamy atramentu z ubrań? Usuwanie atramentu jest łatwe. Proces czyszczenia polega na namoczeniu plam, a następnie wyczyszczeniu ich z wykorzystaniem któregoś z produktów spożywczych. Trzeba pamiętać, że plamy na białych tkaninach najlepiej posypać solą, a potem nacierać zabrudzenie połową cytryny.

Nieco inaczej postępuje się w przypadku kolorowych ubrań. Plamę moczy się przez kilkanaście minut w ciepłym mleku. Na koniec należy wypłukać tkaninę i uprać. Z kolei denaturat stosuje się do bardzo delikatnych ubrań. Wystarczy ostrożnie pocierać plamę namoczoną w nim szmatką. A może zainteresuje cię także usuwanie plam z czerwonego wina?

Plamy z atramentu kontra plamy z tuszu

Bardzo często plamy z atramentu i tuszu z długopisu klasyfikowane są jako ten sam rodzaj plam. Otóż okazuje się, że ślady pochodzące z tuszu długopisu wywabia się w nieco inny sposób. A więc jak zmyć długopis? To proste.

Wystarczy rozłożyć ręcznik, a na nim pobrudzoną tkaninę. Potem namacza się szmatkę w denaturacie i delikatnie pociera plamę. W tym celu można wykorzystać także zwykły zmywacz do paznokci. To naprawdę działa. Zabieg kończy standardowa procedura, czyli płukanie i pranie.

Ciekawostką jest sposób postępowania przy plamach na zamszu. Wiele osób zapewne zastanawia się, jak zmyć długopis z zamszowych powierzchni. To prostsze niż myślicie. Potrzebny będzie jedynie pilnik do paznokci! Zapewne nie wiecie, jak wywabić plamę tym sposobem. Uwaga – wystarczy ją tylko lekko pocierać delikatnym pilnikiem.

Skuteczne usuwanie plam z atramentu
Plamy z atramentu - najlepsze sposoby na to, jak sprać atrament

Najlepsze sposoby na usuwanie atramentu z ciała i odzieży

Na pytanie, jak sprać atrament z ulubionych ubrań, odpowiedzieliśmy powyżej. Jest jednak jeszcze jeden sposób na skuteczne usunięcie tego typu zabrudzenia. Mowa o zsiadłym mleku. Metoda zalecana jest zwłaszcza do tkanin naturalnych. Wystarczy zamoczyć plamę na około 1h, a po upływie tego czasu – wyprać.

Niestety nie tylko ubrania mogą nosić plamy z atramentu czy długopisu. Często pojawiają się one również na ciele dzieci. Ale czym zmyć atrament ze skóry dziecka? Nie zawsze samo mydło pomoże. Skoro wiemy, już jak usunąć plamy atramentu z ubrań, czas na ciało. Pomocny będzie tu pumeks lub sok z cytryny czy pomidora. Jednak zaleca się tu szczególną ostrożność, ze względu na duże ryzyko podrażnienia delikatnej skóry! U dzieci lepiej wypróbować metodę z perfumami, które równie dobrze usuną długopis.

Przeglądając fora internetowe, można dowiedzieć się z praktyki innych, czym sprać atrament. Najlepiej jest jednak spróbować osobiście, by wiedzieć na przyszłość, jak sprać atrament bez ryzyka zniszczenia tkaniny. Metodę na to, jak usunąć plamę z atramentu, warto wypróbować na roboczym skrawku podobnej tkaniny.

ikona podziel się Przekaż dalej