Wywabianie plam z czekolady z ubrań - jak to zrobić?

Plamy z czekolady z reguły są trudne do usunięcia. Wie o tym niemalże każda mama, która zmagała się z plamą po lodach czekoladowych na bluzce dziecka. O ile w przypadku świeżej plamy czasami wystarczy przetarcie ciepłą wodą z mydłem, o tyle zaschnięte plamy z czekolady wymagają więcej zachodu.

Czekolada to produkt, który barwi i tłuści. Z reguły można ją sprać jedynie w wysokich temperaturach (<60°C). A jak wiemy, niektóre gatunki materiałów nie są dostosowane do takich temperatur. Należy więc najpierw pozbyć się plamy, a potem normalnie wyprać ubranie w temperaturze dla niego odpowiedniej.

Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym wywabienie plamy po czekoladzie nie będzie utrapieniem. Doskonale sprawdza się tutaj boraks i ciepła woda. Boraks jest doskonałym, ekologicznym i tanim środkiem czyszczącym, który warto mieć w domu. Aby pozbyć się plamy z czekolady, wystarczy sporządzić roztwór z 1/2 l wody i 1 łyżki boraksu. Roztwór ten należy nanieść gąbką na plamę, a po chwili spłukać i wyprać normalnie w pralce. Jeśli nie masz w domu boraksu, to nic straconego. Możesz przygotować roztwór z wody i octu w proporcji 1 szklanka wody na 2 łyżki stołowe octu spożywczego. Sprawdź także, jak usunąć plamy z kawy.

Plamy z czekolady na dywanie - jak się ich pozbyć?

Czasami może się zdarzyć, że czekolada wyląduje na dywanie. Cóż, prawda jest taka, że przy dzieciach jest to dość często spotykany problem. Bez obaw i na to znajdziemy domowe sposoby.

Usuwanie plam z czekolady na dywanie jest dość trudne i wymaga mnóstwo cierpliwości. Przede wszystkim należy usunąć zastygłą czekoladę i użyć środka.
Plamy z czekolady - najlepsze sposoby na ich wywabianie

W pierwszej kolejności musisz uzbroić się w cierpliwość. Usuwanie plam z czekolady z dywanu należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy ta będzie w pełni sucha. Nadmiar czekolady należy zeskrobać np. nożem (tępą stroną). Jeśli Twój dywan wykonany jest z naturalnej wełny, możesz wykorzystać sposób tamponowania zabrudzenia mieszanką wody i spirytusu denaturowanego. W tym celu przygotuj roztwór w proporcji 1:1. UWAGA! Spirytus denaturowany nie nadaje się do dywanów z włókien sztucznych! Alternatywą będzie benzyna ekstrakcyjna. W obu przypadkach zabrudzone miejsce należy tamponować, a następnie zasypać obficie talkiem i po chwili normalnie odkurzyć dywan.

Usuwanie plam z czekolady z tapicerki

Tapicerka to materiał dość specyficzny i trudny do czyszczenia. Są co prawda rozmaite środki, ale i tak w pierwszej kolejności stawiamy na domowe sposoby.

Jeśli plama (np. po lodach czekoladowych) nie jest jeszcze zaschnięta, warto wytrzeć ją ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Gąbką należy wytrzeć zabrudzenie i przykryć je czystą szmatką czekając, aż ta wchłonie całą wilgoć. Czynność tę należy powtarzać, aż do całkowitego pozbycia się plamy.

Z tapicerką nie warto eksperymentować. Lepiej postawić na łagodne środki takie jak mydło lub płyn do naczyń. Nie należy też skrobać zaschniętych resztek. Wywabianie plam z czekolady jest możliwe tylko z mokrej tapicerki. Pamiętajmy, by każdy sposób zawsze przetestować na najmniej widocznym fragmencie materiału, gdyż każda tkanina zachowuje się inaczej po zetknięciu z danym środkiem czyszczącym.

ikona podziel się Przekaż dalej