Plamy z długopisu - czym odplamić ślady po długopisie?

Plamy z długopisu nie są proste do usunięcia. Jednak nie ma takiej plamy, żeby nie było sposobu na jej usunięcie. Bardziej lub mniej skutecznie, ale zawsze plama choć trochę znika. Często zastosowanie innej metody jako tzw. wspomagacza, daje nam pożądany efekt. Mowa tu o domowych sposobach.

W praktyce najczęściej stosuje się kwaśne mleko. Ale nie tylko. Z produktów spożywczych codziennego użytku można wykorzystać również kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. To doskonały sposób na stare, zaschnięte plamy z długopisu.

Jak usunąć plamę z długopisu? Usuwanie plam można przeprowadzić, używając w tym celu lakieru do włosów lub zmywacza do paznokci. Wśród dobrych odplamiaczy jest też krem do golenia, zwykły alkohol, a nawet pomidor! Czym odplamić w takim razie ślady po żelowym długopisie? Tutaj zalecane jest użycie zwykłej gumki do ścierania. Może to banalny sposób, ale zwykle działa. Sprawdź także, jak usunąć plamy z atramentu.

Jak sprać długopis?

Plamy z długopisu na ubraniach

Wiele mam nie może poradzić sobie z plamami z długopisu na ubraniach. Korzystając z powyższej podpowiedzi dotyczącej właściwości popularnych domowych produktów, przejdźmy zatem do działania. A więc, jak sprać długopis z ulubionych ubrań?

Plamy z długopisu są bardzo trudne do wywabienia, mogą być rozległe i często potrzebują zastosowania silnych wybielaczy i środków odplamiających
Plamy z długopisu - czym i jak sprać długopis z ubrań?

Najpopularniejszy sposób opiera się na wykorzystaniu kwaśnego mleka. Zabrudzone ubranie należy namoczyć w kwaśnym mleku na kilkanaście minut. Po tym czasie po prostu wyprać. Plamy powinny zniknąć. Przy starych plamach zaleca się wykorzystanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Procedura wygląda identycznie jak przy kwaśnym mleku.

Niezawodnym sposobem okazuje się być lakier do włosów. Wystarczy za pomocą wilgotnej gąbki usunąć możliwie najwięcej tuszu, a następnie pozostawić plamę do wyschnięcia. Kolejny krok to podsunięcie pod zabrudzenie papierowego ręcznika. Wierzch plamy wystarczy już tylko spryskać lakierem do włosów. Można też polać plamę zmywaczem do paznokci. Na koniec nałożyć na plamę ściereczkę, która błyskawicznie wchłonie rozpuszczony tusz. Pozostaje pranie i wysuszenie ubrania.

Usuwanie plam ze skóry i z białych tkanin

Wiemy już, jak wywabić plamy z długopisu na ubraniach, ale co zrobić, jeśli pojawią się np. na skórzanych meblach lub białych, delikatnych tkaninach? Na przykład jasna skórzana kanapa, pomazana długopisem wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście też istnieją niezawodne sposoby na to, jak wyczyścić plamy z długopisu.

Meble można odratować, wykorzystując do odplamiania m.in. lakier do włosów, spirytus lub zmywacz do paznokci. Należy jednak pamiętać, że zmywacz może odbarwić skórę. Najczęściej, by pozbyć się plam z kanapy, wystarczy pomazane miejsca spryskać lakierem do włosów i przetrzeć szmatką. Po długopisie nie powinno być nawet śladu.

Wywabianie plam z długopisu z białych i jasnych ubrań z najdelikatniejszych tkanin może być naprawdę trudne, zwłaszcza, jeśli pranie trzeba zrobić w rękach, by nie zniszczyć materiału
Plamy z długopisu - czym i jak sprać długopis z ubrań?

Pozostaje więc jeszcze kwestia białych, delikatnych tkanin. W tym wypadku plamy z długopisu można skutecznie usunąć za pomocą soli kuchennej i cytryny. Plamę należy posypać solą, a następnie pocierać cytryną. Na koniec oczywiście wypłukać i uprać. Do białych, bawełnianych tkanin stosuje się też kwas szczawiowy. Można kupić go w każdym chemicznym sklepie. W celu odplamienia przygotowuje się roztwór z 0,5 łyżeczki kwasu i 1 szklanki gorącej wody. Ważne, by tylko poplamioną część ubrania zamoczyć w roztworze na ok. 3 minuty. Na koniec wypłukać i wyprać w wodzie z mydłem. A może zainteresuje cię także usuwanie plam z czerwonego wina?

Jak zmyć długopis z ciała?

Niejednokrotnie zdarza się, że ślady po długopisie pojawiają się na naszym ciele. A zwłaszcza na ciele naszych dzieci. Jakie są na to sposoby? Jak zmyć długopis z ciała, nie podrażniając przy tym skóry? Taka wskazówka z pewnością przyda się każdemu. Bo przecież plamy, to częsty problem. Sama woda niestety nie pomoże. Trzeba zastosować produkty o właściwościach odplamiających.

Na początek należy polać ślady wodą. Po wykonaniu tej czynności ślady po długopisie skutecznie usunie pasta do zębów. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty i przetrzeć plamę. Najlepiej nieco szorstkim przedmiotem. Kilka chwil i gotowe. Czasami wystarczy nawet zastosować samo mydło. To najmniej inwazyjne sposoby, dzięki którym skóra w żaden sposób nie ucierpi.

Jak widać, plamy po długopisie nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Zastosowanie produktów spożywczych, które przeważnie każdy ma w domu, może zdziałać cuda. Nie trzeba się już martwić, że zabrudzone ubranie do niczego się już nie nadaje. Babcine sposoby mają często niezawodne działanie. Dlatego warto przetestować je osobiście i wybrać spośród nich jeden, ten najlepszy. Wiedza dotycząca skutecznego odplamiania nie tylko tuszu z długopisu pozwoli nam nawet zabłysnąć w towarzystwie.

ikona podziel się Przekaż dalej