Plamy z jagód - domowe sposoby naszych babć

Jak usunąć plamy z jagód? Domowe sposoby na usuwanie plam z jagód znane są od wieków. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawia, że ze spokojem można rozkoszować się smakiem tych pysznych owoców. A gdy przytrafi się nam mały wypadek i ubrudzimy nimi ubranie, wystarczy sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na usuwanie plam z jagód.

Najstarszym sposobem, który stosowały jeszcze nasze babcie, jest wywabianie plam z jagód przy pomocy soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Równie skutecznym będzie zwykły ocet, mleko czy spirytus.

Są jednak tkaniny, które mogą źle znosić reakcję z niektórymi składnikami. Dlatego też warto sprawdzać na metkach, z czego wykonane jest ubranie. I tak np. ubranie z lnu warto namoczyć przez godzinę w kwaśnym mleku, a następnie wyprać. Plamy na ubraniu z wełny można czyścić sokiem z cytryny, a na jedwabne materiały najlepiej zastosować spirytus. A może zainteresuje cię także usuwanie plam z czerwonego wina?

Plamy z jagód są trudne do usunięcia, jednak niektóre domowe sposoby są bardzo przydatne. Usuwanie plam z jagód może być bardzo skuteczne.
Plamy z jagód - najlepsze sposoby na ich usuwanie

Sok z cytryny, kwasek cytrynowy i ocet - niezawodne sposoby na wywabianie plam z jagód

Jak usunąć plamy z jagód? Sok z cytryny najlepiej stosować na świeżą plamę. Doskonale sprawdzi się wówczas, gdy chcemy szybko pozbyć się niewielkiej plamy z jagód, bez zbędnego prania całego ubrania. Wystarczy namoczyć wacik sokiem z cytryny i pocierać nim zabrudzenie z obu stron tkaniny. Na koniec należy spłukać miejsce pod bieżącą wodą.

Równie skutecznym sposobem na usuwanie plam z jagód jest kwasek cytrynowy. W misce mieszamy letnią wodę z opakowaniem kwasku cytrynowego. Zabrudzone ubrania należy zamoczyć w roztworze i pozostawić na godzinę. Jeśli po upływie tego czasu plamy nadal nie znikają, należy pozostawić ubrania w roztworze maksymalnie do 6 godzin. Po namoczeniu należy wyprać ubrania w pralce, stosując się do wytycznych widocznych na metkach.

Wywabianie plam z jagód ułatwia również roztwór z octu. Jest to dobry sposób, jeśli plama znajduje się np. na jeansach. Do przygotowania potrzebujemy letnią wodę i ocet. W przypadku świeżych zabrudzeń są to proporcje 2:1 (2 porcje wody i 1 porcja octu). Jeśli zaś chcemy usunąć zaschnięte plamy z jagód, należy przygotować roztwór 1:1. W każdym z przypadków należy zamoczyć ubranie w roztworze i pozostawić je na 1 do 2 godzin, a następnie wyprać w pralce.

Wywabianie plam z jagód a rodzaje tkanin

O tym, że usuwanie plam z jagód nie jest łatwe, wie każdy, kto zmagał się z tym problemem. Nie znaczy to jednak, że nie jest możliwe. Najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku!

Zanim podejmiemy się jakiejkolwiek próby usunięcia plamy z jagód, warto rzucić okiem na metkę. Przy delikatnych tkaninach, takich jak jedwab, należy sięgnąć po spirytus. Odpowiednie dobranie sposobu wywabiania plam do rodzaju tkanin to gwarancja uratowania ubrania.

Inną równie istotną sprawą jest odpowiednio szybka reakcja. Dlatego też warto jak najszybciej podjąć kroki w celu usunięcia plamy z jagód. Najłatwiej bowiem jest usunąć świeże plamy. Z zaschniętymi proces ten jest znacznie bardziej czasochłonny.

Usuwanie plam z jagód to udręka większości rodziców. Dzieci szczególnie często przynoszą do domu jagodowe niespodzianki na ubraniach. W końcu komu z nas nie zdarzyło się pobrudzić nadzieniem z przepysznej, sezonowej jagodzianki?

ikona podziel się Przekaż dalej