Jak usunąć plamę z kawy na ubraniach? - domowe sposoby

Usuwanie plam za pomocą octu i soli

Rozlana kawa na obrusie wydaje się tworzyć trudne do wywabienia zabrudzenie. Owszem, nie są łatwe do usunięcia, jednak nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zasada jest prosta – natychmiastowa reakcja znacznie ułatwi usuwanie plam z kawy na ubraniach czy obrusie.

W pierwszej kolejności na pomoc przychodzą, rzecz jasna, produkty spożywcze, które mamy w domu. Wśród nich jest m.in. ocet. W tym celu przygotowuje się miksturę z 1 łyżeczki octu i 1 l zimnej wody. Gotowy roztwór należy wetrzeć w plamę. Metoda na pewno zadziała. Można również posypać plamę zwykłą solą. Wówczas należy chwilę odczekać. W tym czasie sól powinna wchłonąć zabrudzenie. Na koniec tkaninę opłukać w zimnej wodzie i wyprać.

Stare, zaschnięte zabrudzenia znacznie trudniej wywabić za pomocą domowych metod. Nawet sól i ocet mogą okazać się nieskuteczne. Wtedy należy użyć niezawodnego środka chemicznego, jakim jest popularny Vanish. Usuwanie plam za jego pomocą jest bardzo skuteczne.

Wywabianie plam z kawy przy użyciu sody i żółtka

Usuwanie plam z kawy jest możliwe również dzięki sodzie oczyszczonej. Odplamianie sodą polega na rozrobieniu jej z wodą do konsystencji papki i wcieraniu w plamę do momentu zniknięcia zabrudzenia. W tym celu zaleca się użycie gąbki do mycia naczyń.

Usuwanie plam z kawy
Plamy z kawy - najlepsze sposoby na usuwanie plam z kawy

Co ciekawe, plamy z kawy można usunąć nawet żółtkiem. Roztwór z roztrzepanego żółtka, kilku kropli alkoholu oraz ciepłej wody, świetnie poradzi sobie z zabrudzeniem. Zaleca się, aby płukanie po zabiegu, wykonać już w zimnej wodzie.

Wywabianie plam z tkanin powinno się odbywać zaraz po ich pojawieniu się. Im wcześniej przystąpimy do tego zabiegu, tym skuteczność będzie większa. Z zaschniętymi plamami znacznie trudniej będzie nam sobie poradzić. Sprawdź także, jak usunąć plamy z czerwonego wina.

Zaschnięte plamy z kawy – czego użyć, aby wywabianie plam było skuteczne?

Świadome poplamienie zazwyczaj od razu powoduje reakcję. Zdarza się jednak, że nie zauważymy plamy i zdąży ona zaschnąć. Stare plamy z kawy, czy też plamy z herbaty znacznie trudniej jest wywabić. Czasem wręcz graniczy to z cudem. Konieczny jest silny detergent. Dlatego w takich sytuacjach warto użyć środki czyszczące (najczęściej Vanish lub dr Beckman), łącząc ich działanie z zastosowaniem naturalnych metod.

Połączenie detergentu oraz produktów spożywczych, które mamy pod ręką w szafce kuchennej, ma silniejsze działanie. Zaschnięte plamy po kawie lub plamy z herbaty często wymagają skomplikowanego procesu czyszczenia. Na początek zabrudzoną tkaninę koniecznie należy zamoczyć w wodzie z dodatkiem detergentu. Po kilku minutach zalecane jest wyczyszczenie plamy alkoholem, przy użyciu ściereczki. Może okazać się, że nie zawsze usuwanie plam tym sposobem będzie skuteczne. Nie można się jednak poddawać, na wszystko jest jakiś sposób.

Plama z kawy na ubraniu
Plamy z kawy - najlepsze sposoby na usuwanie plam z kawy

Zaschnięte plamy z kawy da się potraktować także amoniakiem. Wywabianie plam tym sposobem jest proste. Wystarczy zmoczyć zabrudzenie i wetrzeć w nie amoniak, posługując się przy tym gąbką lub szmatką. Po zabiegu należy wypłukać tkaninę i uprać za pomocą mydła w letniej wodzie. Jeśli i to nie pomoże, gotowe odplamiacze można znaleźć w każdym sklepie chemicznym. Najbardziej popularne środki czyszczące to Vanish i dr Beckman.

Jak usunąć plamę z kawy na obrusie?

Biały obrus jest elementem dekoracyjnym każdego salonu. Dzięki niemu wnętrze wygląda czysto i schludnie. Niestety, nieustannie narażony jest na różnego rodzaju nieestetycznie wyglądające zabrudzenia. Na przykład wizyta gości może pozostawić nam trudne plamy z kawy lub herbaty, które niełatwo później usunąć. Co zrobić w takiej sytuacji? i Jak usunąć plamę z kawy na obrusie?

Na te pytania często szukamy konkretnej odpowiedzi, najlepiej popartej doświadczeniem. Niektórzy zapierają plamy z kawy mydłem, po czym wrzucają obrus do prania. Okazuje się, że skutecznym sposobem również w tej sytuacji jest amoniak. Mikstura z wody i amoniaku wcierana w plamę powinna szybko zadziałać i usunąć plamę. Obrus jest zwykle delikatną tkaniną, więc należy uważać, wykorzystując metodę z octem lub stosując odplamianie sodą, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić materiał. Warto pomyśleć o zainwestowaniu w gotowy środek chemiczny, który może okazać się najskuteczniejszy.

Jak widać, sposobów na wywabianie plam z kawy jest bardzo wiele. I nieważne, czy winowajcą jest czarna kawa czy kawa z mlekiem. Najważniejsze jest jedno – absolutnie nie wolno dopuścić do wyschnięcia plamy. W przeciwnym razie może ona zostać już na stałe. Często, gdy wydawałoby się, że nie ma już nadziei, z pomocą przychodzą detergenty chemiczne. Silne odplamiacze użyte w sposób prawidłowy gwarantują przywrócenie czystości poplamionym tkaninom.

ikona podziel się Przekaż dalej