Jak usunąć plamy z krwi?

Czym wywabić plamy z krwi?

Krew to silny barwnik, który powoduje zwykle uporczywe plamy na ubraniach. Najważniejszą czynnością w awaryjnej sytuacji jest przede wszystkim zamoczenie tkaniny w zimnej wodzie. Może być ona nawet lodowata. Ciepła woda jedynie utrwali plamę, której później w żaden sposób się nie pozbędziemy.

Babcine metody zostały przetestowane i w tej kwestii. Plamy z krwi skutecznie pomoże usunąć zwykła sól kuchenna, aspiryna lub woda utleniona. Ponadto dobrze poradzi sobie też sok z cytryny, soda oczyszczona, boraks, amoniak, kreda oraz alkohol. Jak widać, produktów o „zbawiennych” właściwościach jest sporo.

Wszystkich produktów nie można stosować do każdego rodzaju materiału. Niektóre mogą zadziałać niszcząco na białe i delikatne tkaniny. Na przykład do białych tkanin zalecana jest woda utleniona. Delikatne materiały najlepiej potraktować roztworem 10-procentowego boraksu. Przed przystąpieniem do działania warto sprawdzić więc materiał ubrania i na tej podstawie dobrać odpowiednią metodę na plamę. Sprawdź także, jak usunąć plamy z kawy.

Jak usunąć plamy z krwi? Należy zastosować domowe sposoby lub środki wybielające. Najlepiej będzie usunąć świeżą plamę, z zaschniętą jest trochę trudniej.
Plamy z krwi - najlepsze sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi

Jak sprać plamy z krwi?

Wiedząc już, czym wywabić plamy z krwi oraz jaka metoda będzie najlepsza, trzeba przystąpić do bezzwłocznego działania. Gdy plama jest jeszcze świeża, łatwo jest ją usunąć. Wystarczy tylko zamoczyć ubranie w zimnej wodzie i delikatnie zaprać, używając opcjonalnie szarego mydła. Niestety, w sytuacji, gdy chodzi o ulubioną bluzkę lub spodnie, często jak na złość zwykłe zapranie nie pomoże. Warto więc wiedzieć, jak usunąć plamy z krwi innymi metodami.

Z pomocą przychodzą domowe sposoby eliminujące uporczywe plamy z krwi. Wykorzystując sól kuchenną, należy posypać nią plamę i pozostawić na ok. godzinę. Po upływie czasu wypłukać ubranie w zimnej wodzie i wyprać w pralce. Ten produkt jest w pełni bezpieczny. Podobnie postępujemy, używając sodę oczyszczoną. Z plamą dobrze poradzi sobie też woda utleniona. Wystarczy namoczonym wacikiem pocierać zabrudzenie do momentu, aż zniknie. Na koniec wyprać w pralce. Ubranie można też zapierać w wodzie z dodatkiem wody utlenionej, po uprzednim polaniu zimną wodą.

Jak usunąć plamy z krwi za pomocą roztworu amoniaku i wody? Ubranie należy zamoczyć w amoniaku, a po kilku minutach przepłukać w zimnej wodzie. Pocieranie plamy z krwi alkoholem, także powinno poskutkować. Ciekawą metodą jest kreda. Produktu używa się szczególnie do wełnianych ubrań. Kredę kruszy się i rozrabia z wodą, a powstałą papkę nakłada się na plamę i pozostawia na ok. 2 godz. Aspirynę z kolei stosuje się wówczas, gdy tkaniny nie wolno prać. W takiej sytuacji rozpuszcza się tabletkę w małej ilości wody i pociera się plamę. Na koniec suszy się miejsce zabrudzenia i zdrapuje nadmiar preparatu.

Plamy z krwi na białych i delikatnych tkaninach

Plamy z krwi, jak i inne zabrudzenia, niszczą zwykle ulubione ubrania. Największym problemem okazują się być plamy z krwi na białych, delikatnych tkaninach. To przecież wygląda bardzo nieestetycznie. Czym sprać plamę z krwi, aby nie uszkodzić materiału? To pytanie zadaje sobie pewnie wiele kobiet. Na szczęście babcine sposoby przewidują również takie sytuacje.

Plamy z krwi na delikatnych ubraniach można usunąć z pomocą boraksu z niewielką ilością amoniaku. Dobrze radzi sobie z plamami i nie niszczy tkanin, jak na przykład wybielacz.
Plamy z krwi - najlepsze sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi

Tkaniny delikatne, najlepiej jest odplamiać roztworem boraksu. Zalecany jest szczególnie do jedwabiu. 10 – procentowy boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. Ubranie należy przepłukać w roztworze, a następnie zaprać w zimnej wodzie z mydłem.

Sprawdź skuteczne produkty na plamy

Zastosowanie wybielacza na białym ubraniu, pewnie nie byłoby niczym złym, jednak czy jest to dobre rozwiązanie przy delikatnej tkaninie? Lepiej nie ryzykować, bo można ją tylko zniszczyć. Niezawodna okazuje się w tym przypadku woda utleniona. Wystarczy nasączyć wacik i pocierać nim plamę. Po chwili powinna zniknąć.

Skuteczne domowe sposoby na zaschnięte plamy z krwi

Stare plamy z krwi są znacznie gorsze do usunięcia. O ile w przypadku świeżego zabrudzenia uratuje nas zimna woda, o tyle w razie ich zaschnięcia proces czyszczenia będzie nieco bardziej skomplikowany. W pierwszej kolejności należy wykruszyć suchą krew.

No dobrze, ale czym sprać plamę z krwi? Zaschnięte plamy najlepiej potraktować solą kuchenną. Wystarczy przygotować roztwór z 1 l zimnej wody i 3 łyżek soli (przy delikatnej tkaninie zaleca się 2 łyżki soli). Następnie zamoczyć ubranie w roztworze i po kilkunastu minutach wypłukać. Na zaschnięte plamy z krwi można zastosować też sok z cytryny lub sodę oczyszczoną.

Dzięki powyższemu przeglądowi domowych metod na odplamianie wiemy już, jak sprać plamy z krwi i czego w tym celu użyć. Uporczywe, stare plamy z krwi to już przeszłość. Właściwości tych popularnych produktów z łatwością usuną zarówno świeże, jak i zaschnięte plamy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny