Jak usunąć plamy z krwi?

Czym wywabić plamy z krwi?

Krew to silny barwnik, który powoduje zwykle uporczywe plamy na ubraniach. Najważniejszą czynnością w awaryjnej sytuacji jest przede wszystkim zamoczenie tkaniny w zimnej wodzie. Może być ona nawet lodowata. Ciepła woda jedynie utrwali plamę, której później w żaden sposób się nie pozbędziemy.

Babcine metody zostały przetestowane i w tej kwestii. Plamy z krwi skutecznie pomoże usunąć zwykła sól kuchenna, aspiryna lub woda utleniona. Ponadto dobrze poradzi sobie też sok z cytryny, soda oczyszczona, boraks, amoniak, kreda oraz alkohol. Jak widać, produktów o „zbawiennych” właściwościach jest sporo.

Wszystkich produktów nie można stosować do każdego rodzaju materiału. Niektóre mogą zadziałać niszcząco na białe i delikatne tkaniny. Na przykład do białych tkanin zalecana jest woda utleniona. Delikatne materiały najlepiej potraktować roztworem 10-procentowego boraksu. Przed przystąpieniem do działania warto sprawdzić więc materiał ubrania i na tej podstawie dobrać odpowiednią metodę na plamę. Sprawdź także, jak usunąć plamy z kawy.

Usuwanie plam z krwi
Plamy z krwi - najlepsze sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi

Jak sprać plamy z krwi?

Wiedząc już, czym wywabić plamy z krwi oraz jaka metoda będzie najlepsza, trzeba przystąpić do bezzwłocznego działania. Gdy plama jest jeszcze świeża, łatwo jest ją usunąć. Wystarczy tylko zamoczyć ubranie w zimnej wodzie i delikatnie zaprać, używając opcjonalnie szarego mydła. Niestety, w sytuacji, gdy chodzi o ulubioną bluzkę lub spodnie, często jak na złość zwykłe zapranie nie pomoże. Warto więc wiedzieć, jak usunąć plamy z krwi innymi metodami.

Z pomocą przychodzą domowe sposoby eliminujące uporczywe plamy z krwi. Wykorzystując sól kuchenną, należy posypać nią plamę i pozostawić na ok. godzinę. Po upływie czasu wypłukać ubranie w zimnej wodzie i wyprać w pralce. Ten produkt jest w pełni bezpieczny. Podobnie postępujemy, używając sodę oczyszczoną. Z plamą dobrze poradzi sobie też woda utleniona. Wystarczy namoczonym wacikiem pocierać zabrudzenie do momentu, aż zniknie. Na koniec wyprać w pralce. Ubranie można też zapierać w wodzie z dodatkiem wody utlenionej, po uprzednim polaniu zimną wodą.

Jak usunąć plamy z krwi za pomocą roztworu amoniaku i wody? Ubranie należy zamoczyć w amoniaku, a po kilku minutach przepłukać w zimnej wodzie. Pocieranie plamy z krwi alkoholem, także powinno poskutkować. Ciekawą metodą jest kreda. Produktu używa się szczególnie do wełnianych ubrań. Kredę kruszy się i rozrabia z wodą, a powstałą papkę nakłada się na plamę i pozostawia na ok. 2 godz. Aspirynę z kolei stosuje się wówczas, gdy tkaniny nie wolno prać. W takiej sytuacji rozpuszcza się tabletkę w małej ilości wody i pociera się plamę. Na koniec suszy się miejsce zabrudzenia i zdrapuje nadmiar preparatu.

Plamy z krwi na białych i delikatnych tkaninach

Plamy z krwi, jak i inne zabrudzenia, niszczą zwykle ulubione ubrania. Największym problemem okazują się być plamy z krwi na białych, delikatnych tkaninach. To przecież wygląda bardzo nieestetycznie. Czym sprać plamę z krwi, aby nie uszkodzić materiału? To pytanie zadaje sobie pewnie wiele kobiet. Na szczęście babcine sposoby przewidują również takie sytuacje.

Usuwanie plam z krwi efektywnie
Plamy z krwi - najlepsze sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi

Tkaniny delikatne, najlepiej jest odplamiać roztworem boraksu. Zalecany jest szczególnie do jedwabiu. 10 – procentowy boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. Ubranie należy przepłukać w roztworze, a następnie zaprać w zimnej wodzie z mydłem.

Zastosowanie wybielacza na białym ubraniu, pewnie nie byłoby niczym złym, jednak czy jest to dobre rozwiązanie przy delikatnej tkaninie? Lepiej nie ryzykować, bo można ją tylko zniszczyć. Niezawodna okazuje się w tym przypadku woda utleniona. Wystarczy nasączyć wacik i pocierać nim plamę. Po chwili powinna zniknąć.

Skuteczne domowe sposoby na zaschnięte plamy z krwi

Stare plamy z krwi są znacznie gorsze do usunięcia. O ile w przypadku świeżego zabrudzenia uratuje nas zimna woda, o tyle w razie ich zaschnięcia proces czyszczenia będzie nieco bardziej skomplikowany. W pierwszej kolejności należy wykruszyć suchą krew.

No dobrze, ale czym sprać plamę z krwi? Zaschnięte plamy najlepiej potraktować solą kuchenną. Wystarczy przygotować roztwór z 1 l zimnej wody i 3 łyżek soli (przy delikatnej tkaninie zaleca się 2 łyżki soli). Następnie zamoczyć ubranie w roztworze i po kilkunastu minutach wypłukać. Na zaschnięte plamy z krwi można zastosować też sok z cytryny lub sodę oczyszczoną.

Dzięki powyższemu przeglądowi domowych metod na odplamianie wiemy już, jak sprać plamy z krwi i czego w tym celu użyć. Uporczywe, stare plamy z krwi to już przeszłość. Właściwości tych popularnych produktów z łatwością usuną zarówno świeże, jak i zaschnięte plamy.

ikona podziel się Przekaż dalej