Plama z oleju - wywabianie plam z oleju jadalnego

Plamy z oleju mogą przytrafić się każdemu. Najczęściej ma to miejsce podczas gotowania. Na zabrudzenie narażona jest także bielizna stołowa. Czy plamy na spodniach bądź na obrusie da się wywabić? Jak sprać olej jadalny z ubrań? Okazuje się, że i w tej kwestii niezawodne są tradycyjne domowe sposoby.

Jak usunąć plamę z oleju? Plama z oleju wcale nie musi być straszna. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ delikatne tkaniny mogą zostać uszkodzone. Te najbezpieczniej będzie oddać do pralni. Wywabianie plam z oleju jadalnego na pozostałych tkaninach nie jest trudne. Można w tym celu użyć np. mąki ziemniaczanej, szarego mydła, spirytusu, amoniaku lub benzyny.

Bardzo popularne jest również zastosowanie płynu do mycia naczyń. Wystarczy nalać płyn na plamę i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu namoczyć plamę, ponownie przetrzeć płynem, wypłukać i na koniec wyprać. Po plamie nie powinno być śladu. Sposób z wykorzystaniem benzyny też jest ciekawy. W tym wypadku potrzebna jest też mąka ziemniaczana. Plamę z oleju wystarczy przetrzeć benzyną, a potem posypać mąką. Po upływie 30 minut zeskrobać mąkę i wyprać tkaninę. Sprawdź także, jak usunąć żółte plamy pod pachami.

Plamy z oliwy lub oleju na jeansach

Poplamiony obrus czy stare ubranie nie stanowi katastrofy. Jednak co wtedy, gdy plamy z oliwy lub oleju znajdą się na naszych ulubionych jeansach? Na szczęście istnieje kilka sposobów, w dodatku niezawodnych, na plamy z oliwy. Jak usunąć plamę z oleju? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi benzyna, mąka ziemniaczana i ocet.

Zanim jednak zaczniemy wywabiać plamę, zaleca się przyłożenie do tego miejsca papieru lub ściereczki. Czynność ta pozwoli na wchłonięcie nadmiaru oliwy. Kolejny etap to zamoczenie plamy w ciepłej wodzie. Ważne jest, żeby nie była gorąca. Następny krok to przetarcie plamy roztworem octu i alkoholu. Plamę na spodniach lub na innej tkaninie można wywabić także mąką ziemniaczaną. Wystarczy posypać plamę suchą mąką, a następnie wyszorować. Na koniec wypłukać plamę i uprać ubranie.

Spieranie plam z oleju jadalnego może być niestety trudne. Plamy ciężko schodzą, jednak da się je wywabić domowymi sposobami.
Plamy z oleju na ubraniach - domowe sposoby na tłuste plamy

Pozbycie się plam z oliwy np. na jeansach przy pomocy benzyny jest równie proste. Jak wywalić plamę z oliwy? Wystarczy tłuste zabrudzenie nacierać benzyną, a następnie nałożyć na plamę czystą bibułę. Podmienianie bibuły sprawi, że wyciągnie ona tłuszcz z plamy. Po powtórzeniu czynności kilka razy należy wyprać tkaninę. Oczywiście i w tej kwestii niezawodny jest płyn do mycia naczyń. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na plamy z tłuszczu na ubraniach. A może zainteresuje cię także usuwanie plam z czerwonego wina?

Jak sprać tłuszcz z odzieży?

Skuteczność usuwania tłustych plam z odzieży zagwarantowana jest przede wszystkim błyskawicznym działaniem. Każda plama z oleju bądź innego rodzaju tłuszczu jest możliwa do usunięcia. I co najważniejsze, bez konieczności wydawania pieniędzy na gotowe środki chemiczne.

Sposobów mówiących jak sprać olej czy inny tłuszcz, jest bardzo wiele. Na wszelkie tego typu plamy, często stosowana jest zwykła sól kuchenna i alkohol. Mikstura przygotowana w proporcji 1:4 to doskonały środek na tłustą plamę. W tym celu wykorzystuje się także talk dla niemowląt oraz pastę do zębów (głównie do plam na bawełnianej tkaninie).

Zastosowanie domowych metod na wywabianie plam z oleju jadalnego, oliwy czy innych tłuszczów jest naprawdę skuteczne. Co więcej, w żaden sposób nie obciąża naszego budżetu. Zapewne każda pani domu nie raz próbowała radzić sobie z tłustymi plamami, właśnie w taki sposób. Istnieje naprawdę małe prawdopodobieństwo, że żaden z domowych sposobów nie zadziała. Jedno jest pewne – nie dowiemy się, jeśli sami nie spróbujemy.

ikona podziel się Przekaż dalej