Czym sprać tłuszcz? Domowe sposoby

Zastosowanie domowych metod na wywabianie plam z tłuszczu okazuje się bardzo skuteczne. Ponadto wymaga niewielkiego nakładu pracy. Wykorzystanie w tym celu kilku produktów użytku domowego pozwoli na pozbycie się plam na jeansach, sukience czy ulubionej bluzce. Bez konieczności wydawania pieniędzy na gotowe preparaty chemiczne.

Na wywabianie plam z tłuszczu skuteczna jest popularna mąka ziemniaczana, alkohol, rozpuszczalnik oraz benzyna. W walce z plamami skuteczna jest także pasta do zębów, ocet, sól, a także cola. Doskonałe właściwości mąki sprawiają, że produkt dobrze poradzi sobie nawet z trudnymi plamami. Śmiało można ją też zastąpić sproszkowaną kredą lub zwykłym talkiem. Co więcej, mąka ziemniaczana skutecznie usunie plamy zarówno na bawełnie, jak i na delikatnych tkaninach.

Podobnie jest z benzyną. Zwykle ta metoda wykorzystywana jest do usuwania tłustych plam z wełny, jednak dobrze sprawdzi się również na bawełnie lub sztucznych tkaninach. Z kolei alkohol skutecznie działa na zaschnięte plamy. Powyższe metody sprawią, że uporczywe plamy na sukience czy spodniach nie będą stanowiły już problemu. Przyjrzyjmy się więc, jak usunąć plamy z tłuszczu na ubraniach. Tłustych plam można pozbyć się także za pomocą płynu do mycia naczyń.

Plamy z tłuszczu na ubraniach spiera się za pomocą domowych sposobów, benzyny ektrakcyjnej albo soli i wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Plamy z tłuszczu na ubraniach - jak sprać tłuszcz na ubraniach?

Jak sprać tłuszcz?

Usunięcie plam z tłuszczu na sukience, jeansach czy bluzce nie jest trudne. Jeśli wybierzemy do tego celu mąkę ziemniaczaną, wystarczy, że posypiemy nią tłustą plamę i pozostawimy na kilka minut. Po upływie chwili należy delikatnie wyczyścić szczotką poplamione miejsce, a następnie dobrze wypłukać ubranie w ciepłej wodzie.

Kolejnym sposobem na plamy z tłuszczu na ubraniach jest benzyna. W tym przypadku czyszczenie rozpoczyna się od podłożenia pod plamę papierowego ręcznika lub ligniny. Kolejny krok to nasączenie wacika w benzynie, którym należy delikatnie pocierać plamę. Po chwili wystarczy już tylko wypłukać ubranie w ciepłej wodzie i gotowe. Plama z oleju powinna zniknąć.

Z tłustymi plamami skutecznie radzi sobie też sól kuchenna. Roztwór przygotowany z soli i alkoholu w proporcji 1:4 bez problemu usunie nieestetyczne plamy. Wystarczy namoczyć w nim szmatkę i pocierać nią plamę. Na koniec wypłukać w ciepłej wodzie. Plamy z oleju na bawełnie usunie też pasta do zębów. Na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty i pocierać plamę. Po wypraniu nie powinno być śladu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także w tym artykule, jak sprać plamy z długopisu.

Plama z tłuszczu na spodniach może być nieco trudniejsza do usunięcia, ale należy to zrobić rozpuszczalnikiem, albo alkoholem, zamoczyć i wyprać z proszkiem do prania.
Plamy z tłuszczu na ubraniach - jak sprać tłuszcz na ubraniach?

Stara plama z oleju na spodniach – czym i jak usunąć?

No dobrze, wiemy już jak radzić sobie z tłustymi plamami. Jednak co zrobić, gdy plama na jeansach zdąży zaschnąć? Jak pozbyć się tłustych plam? Powyższe metody mogą wówczas okazać się nieskuteczne. W takim razie czym wywabić zaschnięty tłuszcz z odzieży? Z pomocą przychodzi tu alkohol lub rozpuszczalnik. Ubranie należy najpierw zamoczyć w wodzie, po czym zwilżyć plamę alkoholem. Następnie normalnie wyprać.

Metoda z wykorzystaniem rozpuszczalnika jest bardzo podobna do czynności z benzyną. A więc pod plamę podkłada się ręcznik papierowy, a wierzch pociera się wacikiem nasączonym w rozpuszczalniku. Jednak ta metoda nie zawsze jest bezpieczna. Szczególnie gdy chodzi o kolorowe ubrania (mogą wyblaknąć). Dlatego przed odplamianiem warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu na ubraniu.

Tłuste plamy bardzo szpecą ubrania. Powyższe sposoby na wywabianie plam na spodniach, sukienkach czy bluzkach, odznaczają się dużą skutecznością. Nie musisz już zastanawiać się, czym sprać tłuszcz oraz w jaki sposób należy to zrobić. Zamieszczone powyżej wskazówki, z pewnością pomogą w odratowaniu niejednej ulubionej części naszej garderoby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny