Domowe sposoby na plamy z trawy

Czym sprać trawę?

Plamy z trawy nie są łatwe do wywabienia. Wszystko przez zielony barwnik, tzw. chlorofil, który zawiera trawa. Substancja ma silnie barwiące właściwości, dlatego dosłownie „wżera” się w ubranie. Ważne jest więc błyskawiczne działanie. Co więcej, pod żadnym pozorem nie wolno używać do usuwania plam gorącej wody. To jedynie pogorszy sytuację. Plama utrwali się wtedy na dobre.

Jest wiele domowych metod, polecanych przez nasze babcie. Okazuje się, że pomocne produkty mamy pod ręką. Doskonale z plamami z trawy radzi sobie woda utleniona oraz kwasek cytrynowy. Ponadto zbawienne działanie ma także płyn do mycia naczyń, alkohol, lakier do włosów, a nawet mleko.

Jak widać, jest się czym ratować. Któryś z tych produktów na pewno pomoże skutecznie pozbyć się brzydkich plam z trawy. Wystarczy tylko spróbować, bo przecież praktycznie nic nas to nie kosztuje. Większość z tych produktów mamy w zasięgu ręki. Sprawdź także, jak usunąć plamy z czerwonego wina.

Jak usunąć plamy z trawy?

Wiemy już, czym sprać trawę. Rodzi się więc nowe pytanie, jak usunąć plamy z trawy, by skutecznie zniknęły? To nic trudnego. Używając w tym celu kwasku cytrynowego, wystarczy posypać nim plamę i pocierać, aż plama zniknie. Łatwe, prawda? Dlatego warto przetestować tę metodę.

Jak skutecznie usunąć plamę z trawy? Kolejnym produktem jest woda utleniona. Polecana przede wszystkim do białych bawełnianych ubrań. Plamy należy polać wodą i pozostawić na ok. 30 min. Po tym czasie wystarczy uprać tkaninę w zimnej (koniecznie) wodzie. Niemal identycznie stosuje się alkohol. Im mocniejszy, tym lepiej poradzi sobie z plamą.

Jak usunąć plamy z trawy? Jest na to kilka sposobów, między innymi woda sodowa czy płyn do mycia naczyń. Plamy z trawy mogą być uciążliwe, ale bardzo dobrze schodzą.
Plamy z trawy - najlepsze sposoby, jak usunąć plamy z trawy

Plamy z trawy można zaprać też płynem do mycia naczyń. Powinien skutecznie usunąć trudne zabrudzenia. Pocieranie plamy ściereczką namoczoną w mleku także powinno przynieść pożądany efekt. Ciekawym sposobem jest użycie lakieru do włosów. To w zasadzie też alkohol. Plamę należy spryskać i pozostawić do wyschnięcia. Następnie „sztywną” plamę trzeba zeszczotkować, po czym posypać ją proszkiem do prania. Na koniec wyprać. Po plamie nie powinno być śladu.

Jak wywabić stare plamy z trawy?

Czasami bywa i też tak, że szybka reakcja na plamy z trawy nie jest możliwa. I co wtedy? Jak wywabić stare plamy z trawy? Na pierwszy rzut oka, mogłyby wydawać się niemożliwe do usunięcia. Nic bardziej mylnego, wykorzystując np. kwasek cytrynowy, poradzimy sobie nawet z zaschniętymi plamami po trawie. Sposób użycia jest taki sam jak przy świeżej plamie. Wystarczy pocierać zabrudzenie kwaskiem. Na koniec wyprać ubranie w pralce.

Pewnie zastanawiacie się, czy są jeszcze inne domowe sposoby, mówiące czym wywabić plamy z trawy, gdy zdążą już zaschnąć? Odpowiedź brzmi: tak. Można w tym celu użyć na przykład amoniaku. Sposób zastosowania jest identyczny jak w przypadku kwasku cytrynowego. Wystarczy posypać zabrudzenie amoniakiem i pocierać do momentu zniknięcia plamy.

Co ciekawe, wykorzystując amoniak, można zwiększyć jego skuteczność, dodając do proszku wodę z dodatkiem soli. To naprawdę pomaga. Przemywane w ten sposób plamy powinny zniknąć na dobre. Można też spróbować wykorzystać sok z cytryny. Kiedy nie mamy w domu amoniaku ani kwasku, użycie soku z cytryny działa w zasadzie równie skutecznie.

Czy na plamy z błota też jest sposób?

Naturalnie. Często plamy z błota pojawiają się w parze z plamami z trawy. Spędzając czas na zewnątrz, nie sposób ich uniknąć. Wiedząc, czym sprać trawę, pewnie zastanawiacie się, czy te same metody będą skuteczne na błoto. Najpierw ważne jest, aby pozwolić plamom z błota wyschnąć. Próbując usunąć świeże błoto, tylko je rozetrzemy, tworząc większą plamę. Należy więc pozwolić jej zaschnąć. Gdy plama już wyschnie, wystarczy zdrapać wystający nadmiar błota przy pomocy np. szczoteczki.

Plamy z trawy są równie trudne do usunięcia, jak plamy z błota. Można je usunąć także za pomocą płynu do mycia naczyń
Plamy z trawy - najlepsze sposoby, jak usunąć plamy z trawy

Po wykonaniu tej czynności, na ubraniu pozostaje niewielka plama. W celu jej usunięcia można użyć na przykład płynu do mycia naczyń. Zaprane wcześniej płynem ubranie należy na koniec wyprać w pralce jak zwykle. Zalecane jest także zastosowanie mydła galasowego. To też skutecznie usuwa plamy z błota. Oczywiście śmiało można też wykorzystać sok z cytryny lub ocet, który z pewnością nie zawiedzie.

Wiemy już, czym sprać trawę oraz jak usunąć plamy z trawy po ich zaschnięciu. Najważniejsze – unikać gorącej wody. Pozostaje nam jedynie cieszyć się świeżym powietrzem, uprawiając przy tym ulubiony sport. Bez jakichkolwiek obaw o ulubione ubrania. Dzięki domowym sposobom można poradzić sobie niemalże z każdym rodzajem plamy. Przekazywane z pokolenia na pokolenia babcine sposoby mówiące o tym, jak usunąć plamy z trawy, błota oraz innych zabrudzeń, zapewne nigdy nie stracą na wartości. To ponadczasowe i uniwersalne wskazówki, które przydadzą się w każdym domu.

ikona podziel się Przekaż dalej