Czym wykonać usuwanie plam z tuszu na ubraniu?

Plama z atramentu jest bardzo trudna do usunięcia. Płynna substancja mająca bezpośredni kontakt z ubraniem głęboko wnika we włókna tkaniny. Z tego względu wywabianie plam z tuszu jest bardzo kłopotliwe. Sposób usuwania plam uzależniony jest przede wszystkim od materiału odzieży.

Śmiało jednak można zastosować w tym przypadku sprawdzone domowe sposoby. Jednym z nich jest spirytus lub zwykły czysty alkohol. Do odplamiania tuszu wykorzystuje się także kwasek cytrynowy, wyciśnięty sok z cytryny oraz ciepłe mleko.

Ta ostatnia metoda, bazująca na ciepłym mleku, stosowana jest do kolorowych ubrań. Natomiast sok z cytryny najlepiej sprawdzi się w przypadku poplamionych białych tkanin. Zobaczmy więc, jak wygląda usuwanie nieestetycznej plamy z tuszu.

Jak usunąć plamy z tuszu do drukarki?

Jak usunąć plamę z tuszu? W przypadku białych tkanin należy najpierw nasączyć szmatkę (najlepiej bawełnianą) alkoholem, a następnie w bardzo delikatny sposób pocierać plamę. W tym celu zaleca się też skorzystanie z soku wyciśniętego z cytryny. Gdy plama zniknie, powinno się dobrze wypłukać odzież.

Trochę inaczej wygląda wywabianie plam z kolorowych ubrań. W tej sytuacji zaleca się namoczenie plamy w naczyniu z ciepłym mlekiem. Po chwili wystarczy już tylko dobrze wypłukać odzież i normalnie uprać. Metod na usuwanie plam z tuszu na ubraniu jest bardzo wiele.

Tkaniny bawełniane często można przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem, natomiast jedwab bądź wełnę dobrze jest potraktować kwaskiem cytrynowym. W obu przypadkach plamy z tuszu powinny zniknąć. Warto jednak przed zabiegiem wykonać próbę na niewidocznym skrawku ubrania.

Plamy z tuszu z długopisu lub mazaka to częsta przypadłość dzieci. Plamy są trudne do usunięcia, jednak domowe sposoby dają radę.
Plamy z tuszu - w jaki sposób usunąć je z ubrania?

Wywabianie plam z długopisu

Często zdarza się, że na spodniach lub koszuli pojawiają się plamy z długopisu. Zdarza się to zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Każda czynność, podczas której używamy długopisu, naraża nasze ubranie na poplamienie. Zapewne zastanawiacie się, jak zmyć długopis? Nieco inaczej niż plamy z atramentu.

Jednym ze skutecznych sposobów jest alkohol. Wystarczy potrzeć plamę ściereczką z alkoholem i pozostawić do wyschnięcia. Po kilkunastu minutach zetrzeć plamę czystą szmatką. Można też posypać plamę solą i potrzeć cytryną. Potem tylko spłukać i uprać. Dobrze sprawdzi się też kwaśne mleko i kwasek cytrynowy.

Kiedy znamy domowe sposoby, żadna plama nie jest straszna. Powyżej nieco podpowiedzieliśmy, jak zmyć długopis oraz pozornie niemożliwe do usunięcia plamy z tuszu. To proste, wystarczy tylko czasem uzbroić się w cierpliwość. Produkty codziennego użytku z powodzeniem zastąpią niejeden detergent, przyczyniając się jednocześnie do stabilności naszego budżetu domowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny