Przyczyny pleśni w domu – dlaczego się pojawia?

Pleśń na ścianie a nieprawidłowa wentylacja domu

Oczywiście, mowa o pojawiającej się wilgoci. Często można zauważyć pojawiającą się pleśń na suficie, chociażby w kuchni, gdzie opary gotujących się potraw nie mają dokąd uciec. Dzieje się to w szczególności wówczas, kiedy wstawione okna posiadają zbyt dużą szczelność. A, jak wiadomo, grzyb na ścianie najlepiej rozwija się tam, gdzie występuje podwyższone zawilgocenie. Dlatego, tak ważne jest otwieranie okien w pokoju.

Podobnie dzieje się w zamkniętych pomieszczeniach, jak łazienka. Gorące kąpiele skutkują wydzielaniem się oparów, które szybko się rozprzestrzeniają. Nie mają one jak się ulotnić (zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu nie ma okna), tworząc pleśń na ścianie. W łazience wilgoć na ścianie bądź za meblami łazienkowymi pojawia się niepostrzeżenie, a wraz z nią niebezpieczeństwo wystąpienia pleśni. Sprawdź także artykuł o usuwaniu grzyba ze ścian.

Dlatego, zbyt szczelne okna nie są wcale aż tak doskonałe, jak mogłoby się wydawać. Co z tego, że w mieszkaniu jest ciepło, skoro powietrze nie ma jak pracować? A przecież to właśnie powietrze jest główną wentylacją, odpowiadającą za usuwanie pleśni na bieżąco.

Przemarzające ściany i wilgoć na zewnątrz budynku

Pleśń na ścianie często pojawia się również przez przemarznięte ściany zewnętrzne. Właśnie dlatego, można w mieszkaniu zaobserwować pojawiający się ciemny nalot. Jeżeli wnętrze mieszkania jest niedogrzane, a ściany nieocieplone – nie ma szans, że nie powstaną tam za jakiś czas zacieki.

Wilgoć na ścianie może również pojawić się poprzez zawilgocenie całej konstrukcji budynku. Przeciekać może chociażby nieszczelny dach, bo pseudofachowcy źle położyli blachy. Bywa też, że deszczówka zalewa mury mieszkania. Dzieje się tak dlatego, iż rynny nie nadążają z odbiorem wody bądź zwyczajnie się zapychają. Typowym miejscem, gdzie pojawia się pleśń na suficie, jest także okolica kominów. W ich przypadku, na samym początku pojawiają się mokre plamy, nieestetyczne zacieki, a na końcu pleśń w mieszkaniu.

Pleśń na ścianie to największy problem w mieszkaniach. Przyczyny pleśni leżą w braku odpowiedniej wentylacji.
Pleśń na ścianie i suficie w mieszkaniu – przyczyny, najlepsze metody usuwania 2

Grzyb na ścianie i pleśń w mieszkaniu a instalacja wodno-kanalizacyjna

Jeżeli zauważysz zawilgocenie na linii przebiegu rur bądź zbierającą się wilgoć na ścianie, może to być przyczyna przeciekającej instalacji wodno-kanalizacyjnej. W szczególności problem ten dotyczy ścian przylegających do łazienki. Najczęściej zaobserwować można pojawiającą się pleśń na ścianie stykającej się z krawędzią wanny lub prysznica.

Grzyb w domu może pojawić się również wówczas, gdy instalacja wodna zostanie uszkodzona, np. poprzez przypadkowe przewiercenie rury podczas remontu w pokoju, a nawet podczas wieszania obrazu. Kiedy znasz już przyczyny pleśni w domu, możesz zabrać się do jej usunięcia i zapobiec jej powstawaniu w przyszłości. A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu fug z pleśni?

Usuwanie pleśni, czyli jak się pozbyć wilgoci

  1. Pamiętaj o usunięciu źródeł wilgoci, przez którą pojawia się grzyb na ścianie.
  2. Jak pozbyć się wilgoci na ścianach? Wietrz często wszystkie pomieszczenia w domu ze szczególną uwagą obserwując ściany w kuchni i łazience – możesz np. poświęcić godzinę na każde wnętrze, żeby pleśń w mieszkaniu nie miała szans się pojawić.
  3. Jeżeli ciężko jest ci wietrzyć dane pomieszczenie, zastosuj osuszacz powietrza. Ustaw go w pokoju, w którym usuwanie pleśni jest najtrudniejsze. Zobaczysz, że z dobrej jakości osuszaczem grzyb w domu zniknie.
  4. Zatroszcz się o to, by para wodna nie gromadziła się w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Najlepiej, zainstaluj w nich wentylatory, które skutecznie zapobiegną grzybom.
  5. Sprzątaj regularnie dom, żeby pleśń nie pojawiła się za meblami.
  6. Pleśń na ścianie już się pojawiła? Koniecznie zeskrob ze ściany wierzchnią warstwę nalotu! Możesz w tym celu użyć szczotki z wodą i mydłem albo odpowiedniego preparatu, który zabija powstałą pleśń w mieszkaniu.
  7. Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się złośliwego grzyba, trzeba będzie skuć tynk. Niestety, ale tylko w ten sposób skutecznie usuniesz pleśń na suficie i zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się jej.

8. A jak się pozbyć wilgoci i pleśni ze ścian domowym sposobem? Cóż, zawsze skuteczne jest antidotum w postaci octu rozrobionego z wodą (w proporcji 4:1).

9. Możesz także przemyć zagrzybioną ścianę wodą z dodatkiem kilku kropel olejku drzewa herbacianego. Dzięki temu zniszczysz skutecznie grzybnię, a przyczyny pleśni w domu odejdą w zapomnienie!

10. Wilgoć na ścianie kocha tapety, dlatego gdy grzyb w domu już się pojawi, niezwłocznie usuń tapetę i dokładnie zmyj ścianę, malując ją następnie preparatem grzybobójczym.

Pamiętaj o tym, żeby zawsze odgrzybiać pomieszczenie według instrukcji, załączonej do danego produktu – preparaty zwalczające pleśń w większości są trujące.

ikona podziel się Przekaż dalej