Jak rozwiązać problem pleśni w domu? Sprawdzone sposoby i porady

Aby rozwiązać problem wilgoci domu, trzeba przede wszystkim poznać przyczyny jej występowanie. Pleśń w domu czy grzyb na ścianie w mieszkaniu niestety nie pozostają bez negatywnego wpływu na zdrowie i mogą prowadzić do rozwoju chorób oraz alergii. Skąd zatem bierze się pleśń domowa?

Pleśń w domu i zapach stęchlizny to wyraźny sygnał, że poziom wilgoci w domu jest za wysoki. Może to wynikać z czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. W pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z nieprawidłową izolacją przeciwwilgociową fundamentów. Grzyb na ścianie w starym domu związany jest z kolei z całkowitym brakiem izolacji. Natomiast, jeśli pleśń na ścianie występuje w nowym budownictwie, znak to, że izolacja jest nieszczelna. W takiej sytuacji woda przedostaje się z gruntu do ścian, powodując ich zawilgocenie.

Grzyb w domu i zapach stęchlizny w mieszkaniu mogą także być powodowane czynnikami wewnętrznymi, czyli nieprawidłową eksploatacją. Wysoki poziom wilgoci w domu, a co za tym idzie, pleśń domowa, mogą być także następstwem intensywnego gotowania czy suszenia prania przy nieprawidłowej wentylacji. W takiej sytuacji para wodna skrapla się na oknach i na ścianach, przeradzając się z czasem w pleśń w domu. Taki stan rzeczy ma niestety negatywny wpływ na zdrowie, dlatego także ważne jest jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Pleśń na ścianie i grzyb w domu – co robić?

Grzyb czy pleśń na ścianie są dość łatwe do usunięcia przy zastosowaniu środków chemicznych, jednak efekty są czysto wizualne i z całą pewnością nietrwałe. Takie zaradzenie bowiem nie wystarczy, gdyż aby grzyb w domu zniknął raz na zawsze konieczne będzie rozwiązanie problemu u podstaw. Oczywiście osuszenie i wyczyszczenie ścian jest niezbędne, ale powinno się odbyć po zdiagnozowaniu przyczyny wilgoci w domu i jej usunięciu.

W przypadku starego budownictwa konieczne będzie oczywiście odkopanie i zaizolowanie fundamentów. Jeśli w nowym budownictwie mamy do czynienia z nieszczelnością wykonanej izolacji, niestety, trzeba będzie ją poprawić.

Ponieważ przyczyną grzyba w domu może być także nieprawidłowe odprowadzanie wody opadowej, jeśli problem pojawił się nagle, warto zainteresować się stanem orynnowania, zwłaszcza pod kątem drożności i czystości.

Usunięcie grzyba w domu będzie się wiązało także z koniecznością usprawnienia wentylacji. Wart w celi kontroli zakupić higrometr – przyjmuje się, że odpowiednia wilgotność powietrza w domu zawiera się w przedziale od 30 do 60 procent przy temperaturze raczej nieprzekraczającej 22 stopni Celsjusza. Ważne jest zatem regularne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń, które powinno wystarczyć dla osuszenia powietrza w domu po gotowaniu czy praniu. Jeśli jednak problem nie ustępuje lub te czynności domowe są bardzo częste, warto rozważyć zakup profesjonalnego osuszacza powietrza. Jeśli zastanawiasz się, co może oznaczać zapach stęchlizny w domu, skąd bierze się grzyb na ścianie i pleśń w domu, dokładne odpowiedzi znajdziesz także w zebranych na tej stronie artykułach.