Pluskwa domowa – jak wygląda, skąd się bierze, jak ją zwalczyć?

Pluskwiaki w domu mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Skąd się biorą te insekty? Najczęściej można je po prostu przynieść w ubraniu, bagażu z podróży, odkupionych starych meblach czy tekstyliach. Mogą one też zostać przetransportowane do domu na ciele zwierząt. Jednak najczęściej ich obecność jest związana z budownictwem blokowym i wielorodzinnym, gdzie pluskwy domowe po prostu przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Może się zatem okazać, że wytępienie pluskiew w jednym mieszkaniu nie przyniesie pożądanego efektu i konieczne będzie odpluskwianie większej części budynku.

Pluskwy domowe najczęściej wybierają do zasiedlenia miejsca ciemne, bez dostępu do światła. Spotkać je zatem można w meblach, materacach, książkach, za listwami podłogowymi, w miejscach przechowywania ubrań, za obrazami, w sofach, a także za boazerią, za tapetą lub wykładziną i w wielu innych, podobnych tym miejscach.

Jak wygląda pluskwa domowa i ugryzienie pluskwy?

Aby móc przejść do zwalczania, trzeba dobrze rozpoznać przeciwnika, czyli po prostu wiedzieć, jak w ogóle wygląda pluskwa domowa. Jest to niewielkich rozmiarów owad, czyli o długości ciała do 4 mm i szerokości do 2 mm. Ma owalny kształty i czerwonobrązowy kolor. Pluskwa domowa jest wyraźnie spłaszczona, a jej kształt zwęża się ku przodowi. Owad posiada czułki i charakterystyczne włoski z przodu. Insekty zatem nie należą do najprzyjemniejszych widoków, zwłaszcza jeśli znajdziemy pluskwy w materacu, gdzie dość często się zagnieżdżają.

Kolejnym sposobem na rozpoznanie, że pluskwy domowe zagnieździły się w naszym gospodarstwie jest ugryzienie pluskwy. Jeśli na ciele zaobserwujemy drobne i czerwone plamki, występujące z reguły po trzy na dużych i nieowłosionych partiach ciała (brzuch, uda, plecy), prawdopodobnie mamy pluskwy w materacu łóżkowym. Podczas snu najłatwiej o ugryzienia. Cenną uwagą jest fakt, że ugryzienie pluskwy bywa często mylone z reakcją uczuleniową na różne produkty, dlatego nie jest łatwe do jednoznacznego rozpoznania.

Domowe sposoby na pluskwiaki, czyli jak wytępić pluskwy domowe

Pluskwy domowe to niestety na tyle radykalni, niechciani lokatorzy, że zwalczanie pluskiew przebiega w sposób radykalny. Jak wytępić pluskwy domowe w materacy czy w meblach? Nie pozostaje nam niestety nic innego… jak wyrzucić obiekty zasiedlone przez insekty. Usunięcie samych dorosłych osobników nic nie da, gdyż pluskwa domowa składa jajka, które są odporne na działanie środków chemicznych.

Jak widać, domowe sposoby na to, jak wytępić pluskwy domowe mogą być niewystarczające, a niezbędna okaże się wizyta profesjonalnej firmy. Jednak domowe zwalczanie pluskiew bazuje na zastosowaniu liści orzecha włoskiego lub olejku lawendowego, którego to zapachu pluskwa domowa nie znosi.

Dobrym sposobem na pluskwy domowe, na przykład pluskwy w materacu, jest pokrycie obszaru ich występowania środkiem owadobójczym. Więcej sposobów i porady, jakie środki na pluskwy wybrać, znajdziecie na tej stronie.