Pluskwiak domowy – wygląd i rozpoznawanie

Pluskwy domowe mogą dać się we znaki każdemu. Ta ogromna rodzina insektów jest bardzo zróżnicowana. W naszych domach pojawia się jednak tylko kilka z nich, które są dość podobne pod względem wielkości i koloru. Większość pluskwiaków żywi się sokiem roślin, ale niektóre z nich za pożywienie uważają krew zwierząt lub człowieka. Te są najbardziej niebezpieczne w mieszkaniu.

Jednym z nich jest pluskwiak domowy, a w zasadzie pluskwa domowa. To niewielki robaczek, ma zaledwie 4 mm długości i około 2 mm szerokości. Te insekty w zasadzie można dobrze dostrzec gołym okiem, tym bardziej, że są ciemnobrązowe. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest dość mocno spłaszczona. Pluskwiaki w domu były bardzo dużym problemem przed kilkudziesięciu laty na całym świecie. W krajach rozwiniętych dość dobrze je wytępiono, ale od kilku lat powoli zaczyna się zauważać ich powrót. Te robaki coraz częściej pojawiają się w hotelach i mieszkaniach.

Pluskwiaki w domu – szkody

Chociaż pluskwiaki są tak niewielkie, mogą naprawdę narobić przykrych szkód. Są to pasożyty ssąco-kłujące, co oznacza, że wgryzają się w skórę, by żywić się krwią swojej ofiary. Najczęściej padają nimi niestety ludzie. Pluskwy w domu mają upodobanie do chowania się w tapicerowanych meblach. Zamieszkują poduszki kanap, wyściółkę krzeseł i, co najgorsze, także materace łóżek. Żerują w nocy, więc zaatakowana osoba budzi się z małymi czerwonymi kropkami na ciele, które mogą wyglądać jak wysypka.

Największym problemem ze zwalczaniem pluskiew jest to, że nie od razu orientujemy się, że w mieszkaniu zadomowiły się te insekty. Jeśli nie złapiemy robaka, może nam się wydawać, że drobne krostki na ciele to alergia, uczulenie na proszek do prania lub podrażnienie skóry.

Pluskwa domowa rozmnaża się zaskakująco szybko. Początkowo ugryzień może być niewiele, jednak z czasem robaki mogą stać się naprawdę poważnym problemem. Kiedy jest ich dużo, wyczuwalny staje się ich charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach. Pluskwy plują sokiem, którego woń jest bardzo silna. W przypadku pojedynczych insektów jest to prawie niewyczuwalne, ale kiedy w naszym materacu pojawi się cała kolonia, sypialnia niestety po prostu zaczyna śmierdzieć. Z tych powodów zwalczanie pluskwiaków należy zacząć natychmiast.  Zwlekanie czasami oznacza… przymusowy remont i pozbycie się wszystkich mebli.

Pluskwiaki w domu to jeden z największych problemów w mieszkaniu. Zadomawiają się w łóżku, zasłon, są bardzo niebezpieczne dla człowieka, ponieważ mogą powodować poważne uczulenia
Pluskwiaki w domu - skąd się biorą, najlepsze sposoby na zwalczanie

Zwalczanie pluskwiaków – domowe sposoby

Jak pozbyć się pluskiew w domu? Pierwszym krokiem do pozbycia się pluskiew domowych jest dokładnie wysprzątanie wszystkich kątów w domu. Warto wyprać wszystkie pościele, a także pokrowiec na materac. Konieczne jest także wypranie w wysokiej temperaturze zasłon i firan. Warto także wyprać dywan, w niektórych przypadkach trzeba go po prostu wyrzucić. Należy także ściągnąć i wyprać tapicerkę z mebli. Aby dobrze pozbyć się pluskiew, należy odkręcić wszystkie listwy przypodłogowe i dokładnie wyczyścić je i przestrzeń pod nimi.

Domowe sposoby na zwalczanie pluskwiaków wykorzystują zapachy, których te owady nienawidzą. Bardzo dobrym sposobem jest rozłożenie świeżych liści orzecha włoskiego lub fasoli. Dobrym pomysłem jest także rozprowadzenie pary wodnej w pobliżu gniazd, w których siedzą insekty. Wystarczy do tego parownica służąca do czyszczenia fug.

Pluskwy w domu – zwalczanie środkami chemicznymi

Jeśli jednak problem jest poważny lub pluskwy nie ustępują, należy zastosować środki chemiczne. Najlepiej jednak zatrudnić profesjonalną firmę do dezynsekcji. Używane przez nich produkty bardzo silnie działają. Wytępią wszystkie pluskwy, jednak zabieg trzeba powtórzyć, czasami nawet kilka razy.

Środki chemiczne zabijają pluskwiaki, ale nie złożone przez nie jajeczka, dlatego insekty mogą ciągle nawracać. Jeśli mieszkasz w bloku, koniecznie musisz zawiadomić spółdzielnię. Powinni przeprowadzić dezynsekcję w całym budynku, ponieważ pluskwy przemieszczają się do mieszkań sąsiadów i mogą od nich ciągle do ciebie wracać.

ikona podziel się Przekaż dalej